kapubanner for mobile

Sokan dolgoznak, de nem elegen

A foglalkoztatási adatok dinamikus gazdasági növekedést jeleznek, de a munkaerőhiány továbbra is gondokat okoz. A nagyvállalatok elszívhatják a kkv-k munkavállalóit, és ez rombolni fogja a szektor cégeinek termelékenységét - mondják az elemzők a Központi Statisztikai Hivatal harmadik negyedéves munkaügyi statisztikája alapján.

images

A foglalkoztatás dinamikus növekedése élénk gazdasági növekedést tükröz, így a GDP növekedése a második félévben tovább gyorsulhat. A foglalkoztatás és a reálbérek kiemelkedő növekedése a felhasználási oldalon a fogyasztás és a lakossági beruházások további gyorsulását segíti - állapították meg az elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) harmadik negyedéves munkaügyi statisztikája alapján.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy a munkaerőpiac tartós javulását és a jövőben várható további munkaerő-keresletet figyelembe véve a munkaerőhiány tovább fokozódhat a következő években. A tőkeerős, magas fizetéseket ajánlani képes nagyvállalati szektor képes lesz megtalálni a szükséges képzett munkaerőt, akár úgy is, hogy a kkv szektorból szívja el azt. A kkv szektor így már nem csak tőkehiányos lesz, de munkaerőhiányossá is válik, ami tovább rombolja az amúgy sem erős termelékenységét és hatékonyságát, még tovább emelkedhet a nagyvállalatok és a kkv szektor közötti termelékenységi különbség - figyelmeztet az MTI-nek küldött kommentjében az ING elemzője.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője azt hangsúlyozta, hogy a versenyszférában jöttek létre az új munkahelyek, és fordulatot jelent az előző évekhez képest, hogy a külföldön dolgozók létszáma ezerrel visszaesett egy év alatt.

A foglalkoztatottak száma a harmadik negyedévben minden ágazatban bővülést mutatott.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleménye azt emelte ki, hogy a versenyszektorban zajló pozitív folyamatoknak, a munkát terhelő adók csökkentésének, a munkahelyvédelmi akciónak, illetve az aktivitást ösztönző intézkedéseknek köszönhetően folyamatosan javul a foglalkoztatottság Magyarországon. A versenyszférában 128 ezerrel többen dolgoznak, mint egy éve.

  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Utazási költségtérítés 2026- minden, amit tudni érdemes

Az utazási költségtérítés minden munkáltatót és munkavállalót érintő, de sokszor félreértett terület. Ki jogosult rá? Mennyit kell fizetni... Teljes cikk

Ezért nem érdemes tiltani a dolgozók másodállását

Önmegvalósítás vagy anyagi kényszer? A WHC Csoport elemzése szerint a főállás mellett vállalt másodprojektek térnyerése már olyan jelentős... Teljes cikk

Szja kedvezmények: ezeket érvényesítheti 2026-ban

Számos személyi jövedelemadó kedvezményt érvényesíthetünk, ha elég figyelmesek vagyunk. Ráadásul 2025-ben és 2026-ban is több szja-kedvezmény... Teljes cikk