Megjelent: 15 éve

Tovább nőtt a munkanélküliség, 11,5 százalék a ráta

A munkanélküliségi ráta 2010. december és 2011. február között 11,5 százalékra nőtt a megelőző időszaki 11,2 és az egy évvel korábbi 11,4 százalékról, miközben a munkanélküliek száma 2,2 százalékkal, 489 ezer főre emelkedett az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző, 2010. november 2011. január közötti időszakban 15 ezer fővel kevesebb, 474 ezer munkanélkülit tartottak nyilván. A munkanélküliségi ráta 2010. február-április óta nem volt ilyen magas, akkor 11,8 százalékos rátát mértek.

Az állástalanok több mint fele - 52 százaléka - egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,3 hónap, 2 hónappal hosszabb az előző év azonos időszakinál.

Éves összevetésben ugyanakkor nőtt a 15-74 éves foglalkoztatottak száma: 2010 decembere és 2011 februárja között 3 millió 762 ezren dolgoztak, 36 ezerrel, vagy 1 százalékkal többen, mint az előző év azonos időszakában. A tavaly november és az idén január közötti periódushoz képest viszont 14 ezerrel kevesebb embernek volt állása a KSH adatai szerint.

A vizsgált időszakban a 15-64 évesek 62 százaléka, vagyis 4 millió 219 ezer ember jelent meg a munkaerőpiacon foglalkoztatottként, vagy munkanélküliként, ez 45 ezerrel több, mint egy évvel korábban.

Csökkent az inaktívak száma

A férfiak 67,9 százalékos aktivitási aránya 0,3 százalékponttal, a nők 56,2 százalékos aránya pedig 0,2 százalékponttal volt magasabb a 2009. december-2010. februárinál. Továbbra is tart az a 2010. június-augusztusi időszaktól megfigyelhető tendencia, amely szerint az előző év azonos időszakához képest a gazdasági aktivitás növekedése a foglalkoztatottak és a munkanélküliek létszámának együttes emelkedése mellett következik be. Ez azzal magyarázható, hogy a munkaerőpiacon korábban kívül rekedtek - az inaktívak - egyre nagyobb arányban kezdtek munkát keresni, és váltak - munkanélküliként - gazdaságilag aktívvá - olvasható a KSH jelentésében.

A 15-64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 730 ezer fő volt, 35 ezer fővel több az egy évvel korábbinál, ugyanakkor 14 ezer fővel kevesebb az egy hónappal és - elsősorban a szezonális tényezők miatt - 66 ezerrel kevesebb a három hónappal ezelőttinél (2010. szeptember-november). A korcsoport 54,8 százalékos foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakát 0,2 százalékponttal haladta meg.

A 15-64 éves foglalkoztatott férfiak létszáma 2 millió 3 ezer fő volt, 59,7 százalékos foglalkoztatási rátával, míg a nők közül 1 millió 727 ezren dolgoztak, ez 50 százalékos foglalkoztatási rátának felel meg.

A munkanélküliségi ráta a férfiak körében 12, a nőknél 10,9 százalék volt 2010. december-2011. februárban. A munkanélküliek 16,1 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15-24 éves korosztályból került ki, az e korcsoportra számított 26,5 százalékos munkanélküliségi ráta 1 százalékponttal volt alacsonyabb az előző év hasonló időszakinál. A 25-54 évesek, azaz az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 10,7 százalék volt, ami megegyezett az egy évvel korábbival.

  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Íme a friss KSH-adatok: csökken a foglalkoztatás, hosszabb az álláskeresés

A friss októberi adatok szerint 4 millió 674 ezren dolgoztak Magyarországon, miközben 217 ezren voltak munka nélkül, a munkanélküliségi ráta pedig... Teljes cikk

Mennyország vagy rémálom a munka jövője? A techguruk nem értenek egyet

A munka jövője körül forrnak az indulatok: míg Dario Amodei szerint az AI akár a fehérgalléros állások felét is eltüntetheti pár éven belül,... Teljes cikk

Világszintű pályakezdőválság: miért a Z generáció lép be a legnehezebb a munkaerőpiacra?

A Z generáció világszerte a modern munkaerőpiac egyik legnehezebb rajtjával szembesül. Miközben a fiatalok munkanélkülisége több kontinensen... Teljes cikk