kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

Válságkezelés helyett "növekedéskezelésnek" nézünk elébe

A magyar munkaadók óvatos munkaerő-piaci növekedésre számítanak a második negyedévben, különösen a gyártás területén - derül ki a portálunkhoz eljuttatott Manpower munkaerő-piaci felmérésből.

A Manpower munkaerő-piaci előrejelzése szerint a magyar álláskeresők lehetőségei tovább javulhatnak a következő három hónapban, mivel a legtöbb munkáltató pozitív foglalkoztatási hajlandóságról számolt be az április és június közötti időszakot illetően. A Manpower munkaerő-piaci mutatója 2011 második negyedévére 3 százalékon áll.

A mutató negyedéves összehasonlításban 2 százalékpontot, éves összehasonlításban pedig 6 százalékpontot erősödött. A dolgozói létszám növelését illetően a legoptimistábbak a gyártó szektor munkaadói (12 százalékos növekedés), regionális bontásban pedig a legerősebb alkalmazási hajlandóság Észak-Magyarországon mutatkozik. A második negyedévre vonatkozóan negatív várakozásokat csak a mezőgazdasági szektor, valamint a Dél-Alföld munkáltatói jelentettek.

A gyártáson kívül hat szektorban pozitívak a várakozások, leginkább a pénzügyi és építőipari területen, ahol éves összehasonlításban jelentősen 9 százalékkal nőtt a mutató.
Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője szerint a valódi fellendülés még várat magára, de a munkaerőpiacon várható növekedés ráébresztheti a munkaadókat, hogy a növekedéskezelés legalább akkora kihívás, mint a gazdasági válság kirobbanásakor a válságkezelés volt.

"2008-ban a munkáltatóknak munkaerő-felesleggel kellett megküzdeniük. Most olyan stratégiákat kell kialakítaniuk, amelyek segítségével megtalálhatják és meg is tarthatják azokat a TALENTEKET (tehetségeket), akik a jövőbeni üzleti növekedés zálogai lehetnek. A sikeres cégeket az általuk alkalmazott TALENT fogja majd megkülönböztetni a többiektől, ezért a kulcspozíciók betöltését nem lehet elég korán megtervezni."

Pozitív az alkalmazási hajlandóság

Regionális bontásban a nyolc magyar régió közül hatban várhatóan nőni fog az alkalmazási ütem, negyedéves és éves összehasonlításban egyaránt. Az észak-magyarországi régió munkáltatói számítanak leginkább az álláskeresők lehetőségeinek javulására (8 százalékkal többen).

A vizsgált 754 magyar munkaadó 11 százaléka jelezte, növelné alkalmazottai létszámát 2011 második negyedévében, 8 százalék pedig leépítési tervekről számolt be. Az előző negyedévhez hasonlóan négy munkáltatóból átlagosan több mint három nem tervez semmilyen változtatást a munkaerő létszámát illetően a következő három hónapban.

A felmérés során a vizsgált 39 országból 33-ban változó mértékű, de pozitív alkalmazási hajlandóságról számoltak be. A második negyedévre vonatkozóan a legpozitívabbak a kilátások Indiában, Tajvanon, Brazíliában, Kínában és Törökországban, a legrosszabbak pedig Görögországban, Spanyolországban, Írországban és Olaszországban.

Az előző negyedévhez hasonlóan a 21 vizsgált EMEA országban óvatosak a várakozások, 15 országból jelentettek növekvő alkalmazási hajlandóságot. A második negyedéves adatok mindenképpen a régió stabilitását mutatják: az előrejelzések változatlanok, vagy az előző negyedévhez képest kismértékű növekedést mutatnak 15 országban, éves összehasonlításban pedig 11 ország esetén nőtt a mutató, főként a kelet-európai országok munkaadói jelezték, hogy növelnék dolgozói létszámukat a három hónappal korábbihoz képest. A legerősebb növekedés az EMEA régión belül Törökországban, Bulgáriában, Belgiumban és Lengyelországban várható, legrosszabbak a várakozások Görögországban és Spanyolországban.

"Kelet-Európa fejlődő gazdaságai sokkal optimistábbak a munkaerő alkalmazás terén, mint a nyugati OECD országok", mondta Jeffrey A. Joerres, a Manpower Inc. elnök-vezérigazgatója. "A németországi pozitív mutató oka a szállítmányozásban, a raktározásban és a kommunikációs szektorban tapasztalható, a felmérés 2003-as indulása óta mért legerősebb alkalmazási hajlandóság: a német cégek olyan ütemben vesznek fel határozott idejű alkalmazottakat, amire 2007 óta nem volt példa. Eközben a belga munkaadók várakozásai öt éve nem voltak ennyire pozitívak, ami főleg a pénzügyi, biztosítási és ingatlan szektorban tapasztalható optimizmussal magyarázható."

A Manpower következő  nemzetközi munkaerő-piaci előrejelzése 2011. 06. 07-én kerül nyilvánosságra, hogy képet adjon 2011 harmadik negyedévének munkaerő piaci kilátásairól - írja a sajtóközlemény.
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Dráma a munkaerőpiacon: soha nem volt ilyen nehéz friss diplomásként elhelyezkedni

A friss diplomások számára hét éve nem volt ilyen nehéz elhelyezkedni: a kezdő pozíciók száma 12 százalékkal csökkent. A vállalatok a bizonytalan... Teljes cikk

Cégautó 2025 – Adózás, könyvelés, szabályzat, motiváció és juttatás hazánkban

A cégautó kulcsfontosságú eszköz a vállalati mobilitás és munkavállalói juttatás rendszerében. A juttatás presztízst és kényelmet biztosít,... Teljes cikk

Fegyverpénz 2026 – minden, amit a hathavi juttatásról tudni kell

A kormány döntése szerint 2026 februárjában ismét kifizetik a hathavi fegyverpénzt. Az egyszeri szolgálati juttatás több százezer rendőrnek,... Teljes cikk