kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 15 éve

A kertészeti ágazat is fontos a munkahelyteremtésben

Nagyon fontos a kormány számára a kertészeti ágazat, miután nagy a munkaigénye; a kormány tíz év alatt egymillió munkahely megteremtését irányozta elő, és ebben a mezőgazdaságnak, azon belül a kertészeti ágazatnak kiemelt szerepe van - mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára szerdán Szentesen.

Czerván György az Árpád-Agrár Zrt. új üvegházának átadása előtt előadást tartott a cég munkatársainak a kertészet fejlesztési lehetőségeiről. Ezzel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: a munkahely teremtő képesség miatt kiemelten támogatják az ágazatban működő szerveződéseket, a TÉSZ-eket. Az ágazati szereplők beruházásaikra az uniós és hazai forrásokat felhasználva akár 75 százalékos támogatást is kaphatnak- tette hozzá.

A költségvetési támogatás 50 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, azaz 1,4 milliárd az előző évi 900 millióhoz képest. Emellett az ágazat szereplőinek beruházásait is segítik. Mint hangsúlyozta: a napokban jelent meg a rendelet, amely szerint a nemzeti ágról a korábbi 5 százalékról 25 százalékra emelték meg a támogatás mértékét, amihez további 50 százalékos uniós finanszírozással bővíthető így összességében 75 százalékos beruházási támogatást vehetnek fel a szereplők.

Nagyon fontos szerinte, hogy az Agrármarketing Centrum tevékenysége is jelentősen erősödött, forrásai bővültek, így a napokban két berlini kiállításon is részt vettek a magyar kiállítók. „A minisztérium tehát, próbálja a munkaigényes ágazatokat erősíteni, mely egyben a vidéki foglalkoztatást, életszínvonalat javíthatja”- tette hozzá az államtitkár.

A szentesi Árpád-Agrár Zrt. kertészeti igazgatója Zentai Ákos az MTI-nek elmondta: a cég 32 hektár üvegházban folytat zöldség termesztést, 7 ezer tonna hozammal éves szinten. Az új korszerű 2 hektáros üvegház 30 év után az első, ami épült, de hasonlóan a korábbiakhoz, termálvízfűtésű. A cégcsoportnak 20 termálkútja van. Jelenleg a víz visszasajtolás a legégetőbb kérdése a komplexumnak, ugyanis a környék homokköves talajába ez igen nehezen megoldható, és megháromszorozná a villamos-energia felhasználást - magyarázta a szakember.

A cég fő terméke a tölteni való fehér paprika, emellett jelenős mennyiségben termelnek még hegyes-, erős paprikát, és paradicsomot is. A jelenlegi beruházás is utóbbira épült, hisz a paradicsomnál lehet a leglátványosabb eredményt elérni, a hozam itt növelhető leginkább - mondta a kertészeti igazgató.

Az Árpád-Agrár Zrt. és a partnercége a Primőr-Profit Kft. árbevétele éves szinten mintegy 3 milliárd forint. A cég alapvetően belföldre értékesít, áruházláncokon keresztül. Emellett elsősorban Németországba van némi export is. Nyáron fehér paprikából, illetve tavasszal korai fejes káposztából és kínai kelből - tette hozzá.
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nem hívtak időben mentőt munkatársukhoz, elítélték őket

Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk

Már parlamenti vitán a 14. havi nyugdíjról szóló törvényjavaslat

A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk

NAV: eddig kell bevallani és befizetni a globális minimumadó előlegét

A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk