kapubanner for mobile
Megjelent: 19 éve

"A szociális szolgáltatások keretein belül történő rehabilitációs célú foglalkoztatási formák 2005. évi fejlesztése, modellezése" c. pályázat (ICSSZEM)

Az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium (ICSSZEM) pályázatot hirdet a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet (NCSSZI) közreműködésével, "A szociális szolgáltatások keretein belül történő rehabilitációs célú foglalkoztatási formák 2005. évi fejlesztése, modellezése" címmel.

Beadási határidő: 2005. július 29.
Az igényelhető támogatás mértéke maximum: 7 m Ft.


A pályázat a rehabilitációs foglalkoztatás feltételeinek javítását segíti 500 millió Ft keretösszeggel, ami teljes mértékben a szociális intézmény/szolgáltató rendszer foglalkoztató képességének fejlesztésére, kísérleti modellprogramok indítására szolgál. A pályázat forrása az ICSSZEM részére a Munkaerőpiaci Alap rehabilitációs alaprésze 2005. évi központi keretének felosztását meghatározó 4/2005. (Mü. K. 2.) miniszteri utasítással elkülönített és megállapodás alapján átadott pénzkeret. A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 2001. évi LXXIX. törvénnyel történt módosítása új rendelkezéseket vezetett be a rehabilitációs intézményekre vonatkozó Szt.-beli szabályokban. A rehabilitációs intézményekre vonatkozó szabályok hatálybalépésére 2006. január 1-én kerül sor. Így 2005. az un. "átvezetés" éve.

A rehabilitációs célú ellátás korszerűsítése érdekében több fontos változás történt:

- A korábbi 5+5 éves jogviszony létesítés struktúrája (alapjogviszony időtartama és a hosszabbítás lehetősége) 5+3+2 évre változik (alapjogviszony, esetleges és szükséges hosszabbítás időtartama, utógondozás).
A törvény új szakmai tartalmat fogalmaz meg a rehabilitációs intézmények feladatait illetően -
A rehabilitációs intézmény keretei között a teljes körű ellátáson túlmenően - szükség esetén - biztosítani kell az ellátást igénybe vevő fejlesztő felkészítését, képzését, foglalkoztatását, vagy a foglalkoztatáshoz történő hozzájutását, továbbá az utógondozást.

- A korábbi pálya-és munka-alkalmassági vizsgálatok helyett ún. rehabilitációs alkalmassági vizsgálat végzésére kerül sor a bekerülést megelőzően, annak megállapítása érdekében, hogy összeállításra kerüljön az ellátott egyéni rehabilitációs terve, amely - többek között - a megmaradt képességekre építve tartalmazza a személyre szabott foglalkozási rehabilitáció szempontjából fontos fejlesztő felkészítési tervet, a társadalmi rehabilitációra és reintegrációra.

- A törvény lehetővé teszi, hogy a rehabilitációs intézmények önállóan is létrehozhassanak olyan szervezetet, amely a foglalkoztatást végzi, ezzel elősegítve a szociális intézményi elhelyezés és a foglalkoztatás feltételeinek összekapcsolását.
A rehabilitációs intézmény fenntartója az ellátást igénybe vevő foglalkoztatása érdekében az intézmény szervezeti kereteihez kapcsolódóan, vagy önállóan foglalkoztatási tevékenységet biztosító szervezetet hozhat létre. Ebben a szervezetben munkajogi jogviszony alapján foglalkoztatható az ellátást igénybe vevő. (Szt. 112. § (5) bek.). A foglalkoztatási rehabilitációt előkészítő munkák során azonban az is egyértelművé vált, hogy - a szociális intézményrendszer sajátos struktúrájának eredményeképpen - nemcsak a rehabilitációs intézményekben élők esetében jellemző az ellátáshoz kapcsolódó munkavégzés valamilyen formája, hanem az ápoló-gondozó otthoni, nappali és átmeneti ellátásban részesülők esetében is.

A pályázat általános célja:
- A pályázati program a szociális szolgáltatás keretein belül a rehabilitációs és szociális intézményekben ellátott, aktív korú fogyatékos személyek és megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiaci esélyeinek javítását célozza meg - a foglalkozási rehabilitáció eszköztárának rendszerszerű fejlesztésével.
- A meglévő rehabilitációs foglalkoztatási lehetőségek tárgyi és személyi feltételeinek javítása.
- Az arra alkalmas személyek magasabb szintű, nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatásra, munkavégzésre történő felkészítése.
- Az Szt.-ben meghatározott feladatok szektor-semleges biztosítása az önkormányzati, a nem állami és egyházi fenntartók támogatása, segítségnyújtás a szakmai programok megvalósításában.
- Korszerű szociális szolgáltatási struktúra kialakítása, amelyben a megújult szakmai alapelvek és eredmények figyelembevételével működő ellátások valósulnak meg, amelyek segítik a társadalmi befogadás stratégiájának megvalósítását.
- Olyan szociális szolgáltatási modellkísérletek támogatása, amelyek a partnerség, az integráció, az ütemezett tervezés alapelveinek figyelembevételével működnek a szociális intézményrendszer foglalkoztató készségének fejlesztésére.

II. Pályázható szakmai program
A pályázati felhívásban meghatározott célok megvalósulása érdekében az alábbi szakmai program támogatására nyílik lehetőség: "A szociális szolgáltatások keretein belül történő rehabilitációs célú foglalkoztatási formák modellezése, a foglalkoztató képesség fejlesztése"

A program célja:
- A pályázati program a rehabilitációs szociális intézményekben segíteni kívánja a rehabilitációs foglalkoztatás magasabb szakmai színvonalon történő működtetését, az intézményekben folyó foglalkoztatási formák megalapozottságát.
- A pályázat meghirdetésével a rehabilitációs szociális intézményekben, továbbá az alapellátás és szolgáltatás körében az eddigi foglalkozatási, szolgáltatási modellkísérleti tapasztalatokra építve, a partnerségi és közösségi elvek kiemelt támogatásával kívánjuk segíteni a rehabilitációs foglalkoztatási lehetőségek szélesítését, a rászorulók minél szélesebb körének bevonását, elősegítve a társadalmi integráció és re - integráció megvalósítását.
- Alapvető célkitűzés a szociális szolgáltatásokhoz kapcsolódó munka
- rehabilitáció, valamint a fejlesztő, felkészítő foglalkoztatás feltételeinek megteremtése, modellezése.
- A különböző ellátotti csoportokban, a megmaradt készségekre, képességekre és azok fejlesztésére építő, az egyéni karrier-igényeket figyelembe vevő foglalkoztatás megvalósítása.
- Adaptálható, más intézményekben /szolgáltatóknál is alkalmazható rehabilitációs foglalkoztatási tevékenységek modellezése
- A szociális intézmények és szolgáltatók profiltisztításához, modernizációjához új formák, eljárások, eszközök, programok, módszerek kidolgozása, amelyek hatékonyan hozzájárulnak az eddigi munkavégzés szakszerűségének növeléséhez.

Pályázni lehet:
- A rehabilitációs, és más szociális ellátó intézmények foglalkozási programjainak folytatására, az ehhez szükséges feltételek (tárgyi és személyi) megteremtésére.
- Szociális intézmények / szolgáltatók új foglalkoztatási programjainak bevezetésére.
- Nappali ellátás keretében, foglalkoztató kialakítására és működtetésére, amely a családban, saját lakókörnyezetben való maradást, gondoskodást teszi lehetővé, ugyanakkor a fogyatékos, megváltozott munkaképességű emberek megmaradt készségekre, képességekre építő foglalkoztatást tud biztosítani.
- Az újonnan induló foglalkoztatás tárgyi feltételeinek kialakítására, fejlesztésére, kisebb költségigényű külső / esetleg belső foglalkoztató műhely átalakításra.
- A foglalkoztatási szakmai program működtetése érdekében személyi feltételek kialakítására, biztosítására, tényleges foglalkoztatás esetén.
- Komplex programok megvalósítására a munkaerőpiaci integráció, re-integráció segítésére, amelyben a szociális munka eszközeivel, a rehabilitáció módszereivel, az egyéni beilleszkedés és az önálló életvitel segítése valósul meg.

Személyi és intézményi feltételek:
A szociális rehabilitációs foglalkoztatás új formáinak bevezetéséhez, működtetéséhez szükséges
- a szakdolgozók megfelelő felkészültsége, illetve annak elősegítése,
- a rehabilitációs eljárások, készségfejlesztés, pszicho-edukáció, pszicho-szociális tanácsadás ismerete,
- a munka világába való visszatérés, illetve tartósan ott maradás elősegítésének ismerete,
- az egészségügyi, szociális, munkaügyi szolgáltatások szakmai együttműködése.

A pályázati programban szükséges részletesen bemutatni:
- az együttműködés szervezeti megoldását, a szakmai kapcsolatok kialakításának és biztosításának garanciáit,
- a működés idejére szóló esetmegbeszélések ütemtervét,
- az ellátás kialakítása alatt a team részére megkezdett szervezetfejlesztést,
- a program befejezése után a tapasztalatok átadását.

Kiemelten támogatást élvez:
- A fogyatékos, hajléktalan személyek, pszichiátriai-, szenvedélybetegek rehabilitációs részlegeként új szolgáltatások: a munka
- rehabilitáció, a fejlesztő, felkészítő foglalkoztatás modellezése, a foglalkoztatás folyamatát elősegítő szolgáltatások, megszervezése. Kiemelt hangsúlyt fektet az egyéni készségekre és képességekre, fejlesztő, felkészítő foglalkoztatásra, a nyílt munkaerőpiac megcélzására.
- Nappali, átmeneti foglalkoztató létrehozása, vagy önálló részleg kialakítása, amely a gyógyulást, a nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatást, a re-integrációt segíti elő.
- A rehabilitációs, és más szociális ellátó intézmények foglalkozási rehabilitációs programjainak folytatása, új programok bevezetése, az ehhez szükséges feltételek (tárgyi és személyi) megteremtése. A program feltétele a foglalkoztatás szakmai kontrolljának biztosítása (foglalkoztatási szakember részvétele, együttműködés más intézménnyel, szolgáltatóval, munkaügyi szervezettel stb.).
- A rehabilitációs foglalkoztatási tevékenység szakmai és infrastrukturális feltételeinek megteremtése.
- A rehabilitációs programban résztvevő személyek önálló, minél teljesebb életvitelének kialakításához szükséges képességfejlesztés speciális módszereinek alkalmazása, integrált közösségi szolgáltatások modellezése után követése.
- A foglalkoztatás tárgyi feltételeinek kialakítása, fejlesztése, kisebb költségigényű külső / esetleg belső foglalkoztató műhely átalakítása.
- A pályázat elbírálásában előnyben részesülnek azok az intézmények / szolgáltatók, amelyek a munkaerőpiacon való működés, visszajutás felkészítésében hatékony koncepciót alakítanak ki és dokumentáltan együttműködnek a munkaerőpiaci szervezetekkel.




Letölthető pdf anyagok:
Pályázati adatlap

http://www.icsszem.hu/download.php?ctag=download&docID=567&accessible=0
Pályázati felhívás
http://www.icsszem.hu/download.php?ctag=download&docID=566&accessible=0
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
MFB: már lehet pályázni a kamatmentes, uniós forrású beruházási hitelre

A vállalkozások keddtől igényelhetik az uniós forrású kamatmentes beruházási hitelt, legfeljebb 100 millió forint értékhatárig - tájékoztatta a... Teljes cikk

Neumann János Program: a cél, hogy a 100 legjobb egyetem között legyen egy magyar is

Magyarország versenyképességét erősítik a Neumann János Program 340 milliárd forint keretösszegű pályázatai - hangsúlyozta Hankó Balázs, a... Teljes cikk

Már lehet pályázni a Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerésre

A Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerést azok az idehaza működő cégek érdemelhetik ki, amelyek a gyakorlatban is hozzájárulnak a befogadó... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek