kapubanner for mobile

Egy hónap alatt 24 ezer ukrán menekült kapott munkát Csehországban

Március közepétől április közepéig már 24 ezer ukrán állampolgár kapott hivatalosan munkát a nekik kiadott speciális, egy évre szóló cseh vízum alapján - közölte a cseh munkaügyi hivatal vezérigazgatósága.

images

A prágai kormány döntése alapján az orosz offenzíva elől menekülő ukránok egy speciális vízummal szabadon, bármiféle korlátozás nélkül kaphatnak munkát Csehországban.

A hivatalos statisztikák szerint március végén összesen több mint 238 ezer ukrán állampolgár dolgozott engedéllyel Csehországban, többségük még a háború előtt érkezett az országba. Sajtóban megjelent szakértői vélemények szerint több tízezren pedig különböző okokból engedély nélkül dolgoznak az országban. Elsősorban takarítónőkről, időszaki építkezési és mezőgazdasági munkásokról van szó. 

A cseh belügyminisztérium a legutóbbi adatok alapján április 20-ig több mint 300 ezer speciális vízumot adott ki.

"Információink szerint eddig 24 ezer ember kezdett el dolgozni, ami néhány hét alatt valóban magas szám. Az ukrán munkaerő iránt hatalmas az érdeklődés, a cseh cégek több tízezer állást kínálnak az érdeklődőknek. Úgy látjuk, hogy a cseh munkaerőpiac képes lesz az ukrán menekülteket integrálni" - mondta Marian Jurecka munkaügyi és népjóléti miniszter újságíróknak. 

A munkát vállaló ukránok többsége üzemekben, logisztikai központokban, a közlekedésben és a szolgáltatásokban kapott állást. "Többségében hosszabb ideje be nem töltött munkahelyekről van szó" - mutatott rá a munkaügyi hivatal szóvivője. 

A munkaügyi hivatal jelenleg több mint 8300 ukrán munkavállalási kérelmet tart nyilván, a kérvényezők negyede főiskolai vagy egyetemi végzettséggel rendelkezik.

 

  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Sztrájk miatt szinte a teljes élet leáll ma ebben az országban

A közlekedés kivételével minden állami és magán ágazatot érint az olasz szakszervezetek által hétfőre meghirdetett általános sztrájk, amelyet a... Teljes cikk

A legtöbb munkáltató nem áll készen a menopauza-megfelelési határidőre

Egy kutatás szerint tíz nőből kilenc női munkavállaló tapasztalja a menopauza tüneteit, és 44% szerint ez befolyásolja munkaképességüket. Teljes cikk

Így áll most a munkanélküliség Európában – a fiatalok helyzete továbbra is nehéz

Az Európai Unióban tovább csökkent a munkanélküliség: 2026 januárjában 5,8 százalékra mérséklődött, az euróövezetben pedig 6,1 százalék volt... Teljes cikk