Elfogadják a munkáltatók az OKJ-képzettséget
Az iskolarendszeren kívüli szakképesítéseket összegző, új Országos Képzési Jegyzékben szereplő eddigi 807 képesítést 416-ra csökkentették. A Pályacsúcs Magazin arról kérdezett HR-szakértőket, mennyit érnek a munkaerőpiacon az OKJ képesítések.
Tanfolyamdíjak: 100-500 ezerig
Az OKJ-s tanfolyamok árfekvését tekintve széles a skála: a divatosnak számító személyügyi ügyintézők 265 órás, 8 hónapos tanfolyama 150 ezer forintba kerül, a szükséges jegyzetekkel és vizsgadíjakkal együtt 200 ezer forint a képzés ára. Az adótanácsadók 470 órás, 1,5 éves szaktanfolyama vizsgadíjakkal és jegyzetekkel 450 ezer forintba kerül, heti egy alkalmas oktatással. A banki befektetői és termékértékesítői tanácsadást oktató, 10 hónapos, 270 órás OKJ-s tanfolyam ára vizsgadíjakkal 225 ezer forintra jön ki. A szintén nagy népszerűségnek örvendő marketing- és reklámmenedzseri OKJ-s képesítés 250 órás, 7 hónapos képzés keretében szintén 220 ezer forint körüli összeg. Jelenleg 416 képzés végezhető OKJ-s tanfolyam keretében.
Pénzügyi területen jól jön az OKJ
Juhász Ágnes, a Tele-Scope Személyzeti Tanácsadó Iroda HR-tanácsadója azt tapasztalta: nagyon sok esetben cégfüggő, hogy ki hogyan viszonyul a felsőfokú szakképesítésekhez. A szakember szerint a pályázók anyagait összességében kell vizsgálni: amennyiben a jelölt megfelelő, az OKJ-s szakképesítés sem gördít akadályokat a sikeres munkakeresés elé és a jövőbeni munkáltatók számára sem probléma, ha csak ezzel a képzettséggel rendelkezik az új kolléga.
A tanácsadó hozzátette, különösen sok a banki, pénzügyi szférához kötődő álláslehetőség (call-centerek ügyfélszolgálati pozíciói, a kintlévőség-kezelésre szakosodott munkakörök), amelyek egy, a szakterülethez kapcsolódó felsőfokú képesítéssel. már betölthetőek. Ilyen lehet például a banki befektetési-és termékértékesítési, az ügyfélszolgálati asszisztens, a valutapénztáros képesítés. A felsőfokú OKJ-s képesítések csak akkor nem bizonyulnak elegendőnek, ha a megbízó kifejezetten diplomás jelentkezőt kér.
A munkáltatók az alacsonyabb bérigények miatt szeretik
A felsőfokú képesítések nem egyenértékűek ugyan a diplomákkal, de sok helyen elfogadottaknak számítanak, mivel rengeteg a nagyon jó háttértudást biztosító képzés. Előfordul, hogy az ilyen végzettséggel pályázók előnyt élveznek, mert alacsonyabb a bérigényük, mint egy diplomásnak, mondja Berényi Médea, a Be Wise Tanácsadó Kft. vezető tanácsadója. Véleményét Pári Zsolt, az Ablemen Személyzeti Tanácsadó Iroda vezető tanácsadója is megerősíti, aki szerint azonban a magasabb pozíciók betöltésének elengedhetetlen feltétele a diploma. Amennyiben valaki a diplomája mellé szerez valamilyen OKJ-s végzettséget, a fejvadászok ott is inkább azt nézik, a diplomát melyik főiskolán, egyetemen szerezte.
Rengetegen humán-beállítottsággal, kevésbé piacképes diplomával a zsebükben választják az OKJ-s képzéseket, így kiegészítendő, feljavítandó az eredetileg megszerzett alapdiplomát. Ők többségében könyvelői, pénzügyes szakképesítéseket szereznek, de a kiegészítőnek használt képzéstípusok közül a reklám-és marketingmenedzseri képzések sem ritkák. A tanácsadó szerint a fenti képzések némelyike kifejezetten jó háttértudást ad a választott területhez.
Háttér: Mi is az OKJ?
Az OKJ az Országos Képzési Jegyzék rövidítése, amely az államilag elismert, akkreditált szakmák jegyzékét tartalmazza. Az OKJ-s képzéseken megszerzett bizonyítványok államilag elismert okiratok, amelyek országszerte felhasználhatóak. Az OKJ-s tanfolyamokat elvégzők középfokú, azaz a szakirányú érettségivel egyenértékű, és felsőfokú, a képzések szintjén a középfokú és a felsőfokú végzettségek, diplomák közt elhelyezkedő minősítésű képesítéseket szerezhetnek.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk