Felülvizsgálta a keresetstatisztikát a KSH
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) revideálta a 2019 januárja és 2025 februárja közötti időszakra közzétett kereseti adatait. A revízió hatására a korábban közzétett adatok nem változtak jelentősen. A nemzetgazdasági szintű teljes munkaidős bruttó átlagkereset értéke például 2024 egészére lényegében változatlan maradt, a 2019. évi adat pedig 1 százalékkal módosult. Ezen túlmenően - igazodva a felhasználói igényekhez - bővül az elérhető adatok köre és egyszerűsödik az adatpublikáció - közölte a KSH kedden.
A KSH 2019-től a havi kereseti- és kapcsolódó létszáminformációkat a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól átvett járulékbevallásból, a költségvetési szervezetek vonatkozásában pedig a Magyar Államkincstártól átvett adatokból állítja elő és publikálja.
A mostani revízió keretében az utólag érkezett, illetve a munkáltatók által utólag javított bevallások adatai kerültek átvezetésre, valamint finomhangolásra került sor a feldolgozási algoritmus a statisztikai fogalmak még pontosabb számbavétele érdekében.
A revízióval nem történik jelentős változás a nemzetgazdasági adatokban, ugyanakkor a frissített adatok az egyes részsokaságok pontosabb leírását, megismerését teszik lehetővé - írták.
A keresetstatisztikai adatközlés fő indikátorában, a nemzetgazdasági szintű teljes munkaidős bruttó átlagkereset értékében a revízió 0 és 1 százalék közötti változást okoz a korábban közzétett adatokhoz képest. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók létszáma évente átlagosan 0,4 százalékkal nő - tették hozzá.
A revízióval egyidőben módosul a munkavállalók egy kis részének TEÁOR’08 szerinti besorolása, elsősorban a helyi költségvetési szervezeteknél dolgozó közfoglalkoztatottak átsorolásából adódóan, de pontosabban történik meg az orvosi egyetemeknél oktatási és egészségügyi tevékenységet végzők elhatárolása is.
A TEÁOR besorolásával kapcsolatos részletesebb információk a módszertani dokumentációk között érhetők el.
A revízióval egyidőben, de attól függetlenül egyszerűsödik az adatpublikáció, és bővül az elérhető adatok köre, igazodva a felhasználói igényekhez.
Az adatközlések egyszerűsítése érdekében az alkalmazásban állók létszámának közzétételekor a kedvezményeket és mentességi jogcímeket is elszámoló nettó kereset kerül a publikációk fókuszába, "nettó kereset" néven, valamint a továbbiakban a havi 60 munkaóránál rövidebb munkaidőben dolgozók megkülönböztetése megszűnik, az ő számbevételük is az alkalmazásban állók között történik.
Bővül a honlapon elérhető adatok köre, igazodva a felhasználói igények változásához. A dinamikus lekérdezést biztosító úgynevezett Tájékoztatási adatbázisban ezentúl a munkáltató nagysága (létszám-kategória alapján) és szektor szerint is lekérdezhetők a főbb kereseti és létszámadatok - közölte a KSH.
MTI
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Az Országgyűlés 165 igen szavazattal, 9 tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül elfogadta a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezete alanyi... Teljes cikk
Elfogadta az Országgyűlés szerdán a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló jogszabályt; a juttatást fokozatosan vezetik be, a nyugdíjasok 2026... Teljes cikk
Az MBH Duna Bank is beszállt a 3 százalék alatti lakáshitelversenybe: december 1-től 2,89%-os kamattal kínálja új Otthon Start konstrukcióját. A... Teljes cikk
- A nettó átlag- és mediánkereset szektoronként 2 hete
- Az általános iskolákban foglalkoztatott pedagógusok száma korcsoportok és nemek szerint - grafikon 3 hete
- Így emelkedett a reálkereset tavaly óta - Megérkeztek a KSH adatai 3 hete
- Ennyit keresnek az NFL pompomlányai 1 hónapja
- Csökkent a Tesco, bővült a Lego: így alakultak a létszámok a nagyoknál 2 hónapja
- A bruttó átlagkereset nemzetgazdasági áganként - grafikon 3 hónapja
- Az ezer lakosra jutó vállalkozás a vármegyékben - grafikon 3 hónapja
- Nagy Márton jövőt épít, Varga Mihály inflációval küzd – kettős kép a magyar gazdaságról 3 hónapja
- Egy ország, két világ – elképesztő különbségek a német bérekben 4 hónapja
- Visszaelőzte ebben a Tesco a Lidlt 4 hónapja
- Keresetek az egészségügyi foglalkozásúak körében - grafikon 4 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja