kapubanner for mobile

Így óvná az építőipart a vendégmunkásoktól az ÉVOSZ

Az építőipar sajátos foglalkoztatási helyzete miatt a vendégmunkások esetében külön ágazati szabályozást javasol az általános törvényi szabályon belül az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

Felhívták a figyelmet arra, hogy az építőipar a többi ágazattól eltérően nem telepített ágazat, az építőiparban dolgozók változó munkahelyen végzik tevékenységüket. A szerződésállomány függvényében a munkaerőigény folyamatosan, egy éven belül is változhat, alapszakmánként is folyamatosan változó a szakmunkások és mérnökök iránti igény. A folyamatos foglalkoztatást az időjárási viszonyok is erőteljesen befolyásolhatják.

Az építőipar alapvetően nem exportorientált, a belföldi piacon foglalkoztat, így a piacvédelem iránti igény fokozottan érvényesül - hangsúlyozza az ÉVOSZ közelménye. 

Fontos, hogy az építőiparban vendégmunkást csak magyarországi székhelyű, főtevékenységénél fogva csak építőipari, regisztrált vállalkozás foglalkoztathasson.
 Kormányközi megállapodásokat javasolnak ezért egyebek mellett Törökországgal, Kínával, Moldovával, Fehéroroszországgal, amelyben rögzítenék, hogy az adott években havi átlagban hány külföldi munkavállaló magyarországi foglalkoztatására nyílik lehetőség.

Egy-egy harmadik ország kontingenskeretét egy kijelölt kormányhivatal kezelje egész Magyarország területére - javasolja a szakszövetség.

Az ÉVOSZ szorgalmazza, hogy az építőiparnak legyen elkülönített alkontingense, amelyben az építőipar munkaellátottságának függvényében évente pontosított, aktualizált létszámot határozzanak meg.

A törvény betartásának ellenőrizhetősége érdekében a szakszövetség fontosnak tartja, hogy a jogszabály bejelentési kötelezettséget írjon elő az építőiparban foglalkoztatott külföldi munkavállalók esetében, és a szabálysértéseket a törvény pénzbírsággal szankcionálja.

Az ÉVOSZ elnöke, Koji László a kontingens kezelésében érdekegyeztető fórum működését is javasolja. 

MTI

  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Az AI rejtett adója – Sokat kell dolgozni a mesterséges intelligencia hibái után

Egy friss kutatás szerint minden 10 órányi, az AI-nak köszönhető hatékonyságnövekedés után közel négy óra veszik el a tartalom javításával.... Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV január végétől

A NAV munkatársai január végétől számos helyszínen ellenőriznek. Többek között az alkalmazottak bejelentését vizsgálják majd. Teljes cikk