KASZ: az üzletek támogatnák a rövidített vasárnapi nyitvatartást
A szakszervezet vezetője úgy ítéli meg, hogy a rövidített vasárnapi nyitvatartásra vonatkozó javaslatuk nem ütközne különösebb ellenállásba.
Ahogy arról beszámoltunk, kereskedelemben tapasztalható munkaerőhiány miatt rövidített vasárnapi nyitvatartást javasol az üzletekben a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ). A szakszervezet lépéseket kíván tenni annak érdekében, hogy a heti 7 napos nyitvatartási időszak csökkenjen oly módon, hogy a hét utolsó napján az üzletek legfeljebb 12 óráig tarthassanak nyitva. Az Index a KASZ vezetőjét kérdezte a javaslat részleteiről. Mint elmondta, számukra a javaslat nem a politikáról, hanem elsősorban a kereskedelemben dolgozók érdekeiről és magáról az ágazatról szól. Illetve az egyre súlyosabb munkaerőhiányról, amit szeretnénk enyhíteni, megoldani. Hozzátette: a szakszervezetnek jó ideje célja, hogy korlátozza a vasárnapi munkavégzést.
"Nehéz a kereskedelmi szektorban tapasztalható munkaerőhiány pontos számait megmondani, ám maga a jelenség jól tetten érhető: a kollégáktól azt halljuk, hogy az álláshirdetésekre senki nem jelentkezik. Vagy kipróbálja a munkát, és felmond, ahogy kézhez kapta az első fizetését " - mondta Karsai Zoltán, hozzátéve, hogy van olyan kereskedelmi egység, ahol tíz ember hiányzik a csapatból, ami máshol akár százas nagyságrend is lehet. A szakszervezeti vezető szerint az üzletek képtelenek feltölteni az üres helyeket, hiába fizetnek bónuszt, vagy pluszpénzt annak is, aki hoz magával még egy embert.
"Igyekeztünk egyensúlyi helyzetet teremteni a délig tartó nyitvatartással, mert az elszálló infláció miatt most különösen érzékenyek vagyunk a bérekre. Biztosan sok kereskedelmi dolgozó mondja majd, hogy továbbra is ragaszkodik a hétvégi munkavégzésért járó vasárnapi pótlékához" - fogalmazott.
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete az összes – közel félmillió munkavállalót foglalkoztató – kereskedelmi egységre kiterjesztené a javaslatot. "Ha egyszer születik is egy ilyen törvényi szabályozás, szeretnénk, ha ez minden boltra ugyanúgy érvényes lenne, legyen szó élelmiszerüzletről, bútorboltról vagy plázában található ruhaüzletről, hiszen ezeket egyaránt sújtja a munkaerőhiány, a dolgozóknak pedig ugyanúgy szükségük van a pihenésre" - mutatott rá Karsai Zoltán, aki az eddigi egyeztetések alapján úgy látja, javaslatuk nem ütközne különösebb ellenállásba. A legtöbb visszajelzés szerint az üzletek akkor támogatják a vasárnap déli zárást, ha az minden ágazati szereplőre vonatkozik.
Index
- 2023.02.08Az MT. új szabályai - munkajogi aktualitások, változások 2023. Az Országgyűlés 2022. decemberében módosította a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt, mely több pontban is módosult a korábbiakhoz képest. On-line programunk keretében szeretnénk bemutatni résztvevőinknek a módosításban érintett részeket, aktualitásokat gyakorlati megközelítésben.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.15Hoshin Kanri képzés A Hoshin Kanri, amely a minőségi termékek és szolgáltatások biztosítása érdekében a változásmenedzsment projektek lebontásával segíti elő az egész vállalatra kiterjedő stratégiai tervezést, ezáltal megvalósítja a munkafolyamatok racionális napi menedzsment rendszerének hosszú távú kialakítását a szervezetnél. A Hoshin Kanri módszer megismerése és a stratégiai célok lebontása, célmegállapodások megkötése, erőforrás és projekttervek, akció meghatározása a célok elérése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.16Lean black belt képzés A képzés során a résztvevő megismerhetik azokat a haladó és új lean módszereket, illetve az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek ráépülnek és kiegészítik a korábbi lean ismereteiket, ezzel szélesebb körben tudják a szervezetüknél folyó lean bevezetést támogatni.
Részletek
Jegyek
Az Ipartestületek Országos Szövetsége szerint óriási a hiány többek közt vízszerelőkből, gázszerelőkből, szoba-festőkből. Teljes cikk
Már nem a munkaerőhiány, hanem főként a létbizonytalanság okoz komoly gondot a munkahelyeken. Az áremelkedések, a rezsi növekedése és a magas... Teljes cikk
Míg eddig kilométerenként maximum 15 forintos adómentes költségtérítést tettek lehetővé a munkáltatók számára a jogszabályok, ez 30 forintra... Teljes cikk
- Három fővárosi gimnázium nyolc pedagógusának mondtak fel a sztrájk miatt 2 hónapja
- Rengeteg bolt zárt be idén az országban 2 hónapja
- Vasutasok a 18 fokról: Ez nem emberi munkavégzésre alkalmas hőmérséklet 3 hónapja
- A kamara üdvözli a járművezető szakoktatókra vonatkozó adózási könnyítést 3 hónapja
- Képzést indítanak a közös képviselőknek, csak szaktudással látható majd el a feladat 4 hónapja
- Nettó 350-400 ezer forintos bért kérnek a hulladékszállításban dolgozóknak 4 hónapja
- Sztrájktámogatással segítik a pedagógusokat 4 hónapja
- Azonnali béremelést, a NAT felülvizsgálatát és a közoktatás modernizációját követelik Orbán Viktortól 4 hónapja
- Hétvégi munka 4 hónapja
- Feketemunka: Az építőipar és a vagyonvédelem a legfertőzöttebb 4 hónapja
- Levélben fordultak Orbán Viktorhoz a vasutasok a fűtéskorlátozás miatt 4 hónapja