Komoly hiányosságok az orvosképzésben
A rezidensek közül sokan már három hónapos gyakorlat után önállóan látnak el beteget, pedig ezt a szakvizsga megszerzéséig, azaz évekig csak felügyelet mellett tehetnék - idéz egy nemrég készült felmérésből a Magyar Nemzet.
A manuális készségek oktatását a megkérdezettek jelentős hányada hiányolja a gyakorlati oktatásból. Bár a válaszadók nagyobb része már végzett izomba történő, valamint intravénás injekcióbeadást, kiderült: sokuk csak az egyetemi képzésen kívül tette ezt meg, tehát úgy, hogy tanulmányai alatt munkát vállalt. Vércukormérést sokan szintén többnyire klinikai környezetben végeztek.
A visszajelzések alapján a sürgősségi kórképek ellátása terén sem állnak túl jól az egyetemek: a hallgatók legnagyobb része hiányolja az ilyen jellegű ismeretek elsajátítását, amit sokan mentőzéssel és ápolói munkával igyekeznek ellensúlyozni.
A vizsgálatban foglalkoztak a kiégés kérdésével is, mivel a jelenség nagymértékben befolyásolja az orvosok külföldre vándorlását. A tapasztalat azt mutatja, már a diploma megszerzésekor nagyon komoly a kiégési arány, ami a szakképzés végére tovább fokozódik.
Egy másik felmérés arra mutatott rá, hogy az aneszteziológusrezidensek 85 százaléka a szakképzés elejétől számított három hónapon belül már dolgozhatott önállóan, noha a jogszabály szerint ezt a munkát kizárólag szakorvosok végezhetik, rezidensek csak az ő felügyeletük mellett.
Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke szerint ez a jelenség egyértelműen összefüggésbe hozható a szakorvoshiánnyal, amire a közeljövőben fontos lenne választ találni.
Magyar Nemzet