Kudarctűrés kell a hideg hívásos álláskereséshez
A hideg hívásos álláskeresés szerencsés esetben beválhat, azonban nagy az elutasítási arány is. Száz hívásból jó esetben 2-3 megkeresésre mondanak valami bíztatót. Ettől függetlenül a céltudatos, kudarctűrő állásvadászoknak érdemes ezt a csatornát is kipróbálni. Cservenyák Tamás karriertanácsadót, a DBM Magyarország ügyvezető partnerét kérdeztük néhány fogásról.
Száz hívásból 2-3 eredményes
Hideg hívás esetén roppant nagy az elutasítás kockázata: 100 megkeresésből maximum 2-3 zárul eredményesen. A módszer ezért csak a rendkívül céltudatos, az elutasításoktól nem félő, a helyzetet kezelni tudó pályázóknak ajánlott.
Készítsük elő a terepet e-maillel
A siker érdekében elsőként célszerű listát készíteni a szóba jöhető cégekről: nem kell feltétlenül méregdrága cégkatalógusokat, vállalati rangsorokat beszerezni - elegendő nyitott szemmel járni, vagy élni az internet nyújtotta keresési lehetőségekkel. A telefonbeszélgetés előtt tanácsos előkészíteni a terepet e-mailben küldött önéletrajzzal, motivációs levéllel vagy néhány soros bemutatkozással: a megkeresett kontaktnak így van mihez kötni a pályázót.
1-2 perc legyen a beszélgetés
A beszélgetés azonban ne tartson 1-2 percnél tovább - a cél ugyanis annak tisztázása, van-e mód a személyes bemutatkozásra is. Nem minden helyzetben kell a HR-osztályt keresni - célszerű a választott terület céges vezetőjénél érdeklődni, mivel a munkaerőhiány nála jelentkezik először.
Érdemes ismerősre hivatkozni
A módszer hatékonyságát nagyban növeli a személyes ismerősre vagy az ismerős ismerősére való hivatkozás. A megkeresettek ilyenkor automatikusan nagyobb bizalommal fogadják az érdeklődést, így a siker esélye is nagyobb. A kapcsolatrendszer bevonásával kombinált hideg hívások - szemben a hivatkozás nélküli megkeresésekkel - az esetek 60 százalékban hatékonyak.
Közösségi portálokon is találhatunk összeköttetést
A kapcsolati tőke hiányában sincs ok az elkeseredésre: a közösségi portálokon - például az IWIW -en - nem nehéz hivatkozási alapul szolgáló régi ismerősökre bukkanni.
Széles kapcsolatrendszerükre tekintettel érdemes az értékesítés területén dolgozó ismerősök, egykori vagy az álláskeresésbe beavatott, jelenlegi kollégák segítségét is kérni a hideg hívás előtt.
Főként céltudatos pályakezdőknek ajánlott
Ám a spontán megkeresés főként a kiszemelt pozícióval és cégprofillal kapcsolatban határozott elképzelésekkel bíró pályakezdőknél a legcélravezetőbb. Több éves szakmai tapasztalattal már nem szokás bekopogtatni a cégekhez. A rutinos szakembereket az évek alatt felhalmozott kapcsolati tőke adja el.
Takács Gabriella
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
A babóti általános iskolában meghirdetett tanári állásra közel százan jelentkeztek a Maldív-szigeteki álomutazás ígéretével. Már a második... Teljes cikk
Milyen munkahelyet kívánnának a lányaiknak az apák? Ezzel a kérdéssel indította idei nőnapi kezdeményezését a Dreher Sörgyárak. A vállalat... Teljes cikk
Vádat emeltek két orvos, valamint két társuk ügyében, akik két éven át törvénybe ütközően, közfinanszírozásra végeztek műtéteket a... Teljes cikk
- Túl a sablonokon – Europass, az álláskeresők online partnere 3 hete
- A titkos fegyver, ami átalakítja a toborzást: ismerd meg az ATS-t 4 hete
- Hogyan találnak rád a megfelelő jelöltek? 1 hónapja
- AI ide vagy oda: itt az igazi álláspiac 1 hónapja
- A meglepő igazság: Miért jelennek meg szülők a Z generáció állásinterjúin? 1 hónapja
- Tinder lett az új LinkedIn? Így vadásznak állásra a társkeresőkön 2 hónapja
- Brutális verseny az EU-s állásokért: 60 ezer jelentkező, alig 750 biztos munkahely 2 hónapja
- A diploma már nem elég: brutális valóság vár a Z generációra a munkaerőpiacon 2 hónapja
- Az egy éven túl nyilvántartott álláskeresők aránya 2024-ben - grafikon 2 hónapja
- Amit jobb nem beleírni az önéletrajzba: egy hobbi, amitől megriadnak a munkáltatók 3 hónapja
- Az álláskeresők aránya a munkavállalási korú népességhez viszonyítva - grafikon 3 hónapja


Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?