kapubanner for mobile
Megjelent: 6 éve

Milyen rendszeres feladatokkal jár a jakuzzi fenntartása?

Egyre népszerűbbek a két- vagy többszemélyes pezsgőfürdő, illetve masszázsmedencék, a jakuzzik, amelyek télen-nyáron ugyanolyan felüdülést nyújthatnak egy fárasztó nap után, és az időjárás testet igénybe vevő hatásait is ellensúlyozzák.

jakuzzi

A jakuzzi tulajdonképpen egy óriási kád, amelyben vagy egy időben vagy egymást követően több személy is használja ugyanazt a fürdővizet. Éppen emiatt a használata sok mindenben különbözik a klasszikus kádakétól, hiszen a mérete miatt nem költséghatékony, ha minden egyes használat után lecseréljük benne a vizet.

A jakuzzi fenntartásával kapcsolatos feladatok két nagy csoportba oszthatóak. Az egyik a medence tisztítása, a másik pedig a benne levő víz kezelése. Lássuk mit jelentenek ezek, és milyen konkrét feladatokkal járnak!

A jakuzzi tisztítása

Természetes dolog, hogy minden esetben, mielőtt vízzel feltöltenénk, a jakuzzi belsejét ki kell tisztítani. Ilyenkor a kád felületét lesúroljuk, megszabadítjuk az akár a tárolás során belekerült, akár a korábbi vízből lerakódott szennyeződésektől. A kád szennyeződései közül az egyik legjelentősebb az úgynevezett biofilm-réteg – ez a vízben megmártózó emberi testekről származó, és nedves körülmények között bomlásnak indult szerves szennyeződések összessége (hámsejtek, bőrzsiradék, különféle krémek, dezodor és egyéb kozmetikumok maradványa, verejték, haj- és szőrszálak). Ez a biofilm kizárólag zsíroldó hatású tisztítószerrel távolítható el, pusztán mechanikus úton nem lehet megszabadulni tőle. A biofilm lerakódik a különféle masszázs és vízfúvókák belsejében, valamint a kád különféle réseiben, illesztéseiben is, ezért indokolt az évente legalább egyszer alaposan átmosni a belső rendszert is.

A másik rendszeresen tisztítandó rész a jakuzzi mechanikai szűrőberendezésének betétje(i). Ez az a rendszer, amely folyamatosan forgatja át magán a jakuzzi vizének teljes mennyiségét, és eltávolítja belőle a mechanikai szennyeződéseket. Ha elmulasztjuk a szűrőrendszer tisztítását, egyrészt a hatékonysága csökken, másrészt a szűrőbetétből visszakerülnek a szennyeződések a vízbe. A betétek minden típus esetében kivehetők és általában elég, ha erős vízsugárral mechanikai tisztítást végzünk rajtuk.

A jakuzzi vízkezelése

A speciális medence vízkezelésének az az egyik célja, hogy a vizet olyan minőségben és állapotban tartsuk, hogy – a használat intenzitásától függően – 1-4 hónapig ne kelljen lecserélni. A másik célja pedig az, hogy a romló vízminőség ne tehessen kárt a rendszerben. A vízkezelés három alapvető lépése a pH-érték és a vízkeménység ideális sávban tartása, valamint a víz fertőtlenítése. Mindhárom feladat elvégzése kezelőszerek adagolásával történik. A helyes és ideális adagolást érdemes alapos utánajárás során megtanulni, majd saját rendszerünknél kitapasztalni, mert az alulvegyszerezettség ugyanolyan negatív következményekkel járhat, mint a túlvegyszerezettség.

Magyarország területének nagy részén jellemzően közepesen kemény vagy kemény a víz, emiatt feltöltéskor, utántöltéskor és az első néhány napban érdemes rendszeresen ellenőrizni a jakuzziban a vízkeménységet. A vízkeménység a vízben oldott kalcium-arányt mutatja, az ideális sáv a 100-250 ppm közé esik. Ha túl nagy mennyiségű a kalcium a vízben, az a bőrnek sem kellemes, és felgyorsítja a vízkő lerakódását is, ha viszont túl alacsony ez a szint, akkor nem érvényesül a korróziógátló hatás. Ha túlzottan kemény csapvízzel szándékozunk feltölteni a jakuzzit, akkor vagy mobil vízlágyítón át tegyük, vagy utólag keverjünk kifejezetten jakuzzihoz való (és bőrbarát) vízlágyítót a medence vizébe.

A pH-érték ideális sávja 7 és 7,8 között található, ez enyhén lúgos közeget biztosít. Ez a bőrnek is ideális, a vízkezelő rendszerek és vegyszerek számára is a legkedvezőbb közeget biztosítja. A túl alacsony pH, vagyis a savas irányba való eltolódás a korróziót gyorsítja fel, a túl magas, vagyis erősen lúgos vízben pedig az ásványi anyagok kiválása a vízből gyorsul fel és okozhat károkat a fúvókákban, csövekben.

A vízkeménység és a pH érték ingadozása befolyásolja a fertőtlenítésre használt szerek helyes adagolását és eredményességét, így mielőtt más vegyszereket használunk, mindig állítsuk be ennek a két paraméternek a helyes értékét a vízben!

A két fenti érték hozzájárul ahhoz, hogy a jakuzzink vizét a lehető legkellemetlenebb hellyé tegye az abba óhatatlanul is bekerülő baktériumok számára. Ennek ellenére elkerülhetetlen, hogy valamilyen módszerrel fertőtlenítsük a vizet, azaz gondoskodjunk a benne elszaporodó kórokozók elpusztításáról. Ennek többféle módja létezik: egyesek a vegyszerezésre esküsznek, mások igyekeznek elkerülni ezek használatát és biológiai vízkezelést alkalmaznak. Az előbbi esetében klórt, brómot vagy más fertőtlenítő vegyszert adagolnak a vízhez, az utóbbinál pedig olyan vízkezelő anyagokat, amelyek enzimekből és ásványi anyagokból állnak.

A lényeg, hogy minden esetben tartsuk be az adagolási előírásokat. A különféle jakuzzi-típusokhoz eltérő vegyszeradagolók kaphatók. Ezek között olyanokat is találunk, amelyekbe nekünk kell a megfelelő időközönként elhelyezni a kívánatos mennyiségű kezelőszert, de félautomata és automata adagolókat is forgalmaznak, amelyeknek csak a feltöltöttségéről kell gondoskodni, a többi műveletet elvégzik maguktól. Ne felejtsük el, hogy automata vízkezelés mellett is hetente ki kell vennünk és meg kell tisztítanunk a mechanikai szűrőt!

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Robotika, drónok, MI, kibertámadás, élményautózás - idén is sok izgalmat tartogat a Lányok Napja

Április 25-én rendezi meg a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) a Lányok Napja elnevezésű programot, amelyre immáron 13. alkalommal várják a... Teljes cikk

Ma rendezik a Logisztika Napját

Ma rendezik a hazai ellátási lánc szakma egyik legnagyobb, országos eseménysorozatát, a Logisztika Napját - tájékoztatta az MTI-t a a szervező Magyar... Teljes cikk

Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés, a munkaerőpiac is megmozdult

Jövőre újraindul a gazdasági növekedés: az idei 2,5 százalék után 2025-ben 4,1 százalékos bővülést várnak - mondta a nemzetgazdasági miniszter... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek