kapubanner for mobile

NAV-újdonság a munkáltatóknak: 20 nyomtatványt vált majd ki az új rendszer

A magyar vállalkozások versenyképességének erősítése érdekében folytatni kell az adózási rendszer egyszerűsítését - mondta Besesek Botond a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adószabályozásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára kedden Budapesten, a XIX. Nemzetközi Adókonferencián.

NAV-újdonság a munkáltatóknak: 20 nyomtatványt vált majd ki az új rendszer-

Besesek Botond hangsúlyozta, hogy a gazdasági élet gyorsulását, az új iparágak megjelenését, a piaci körülmények folyamatos változását, az üzleti környezet fejlődését az adózási szabályoknak is követniük kell. Úgy vélte, 2010 után a magyar adórendszer növekedésbaráttá vált, az adók számának csökkentése mindenkinek kedvezett, a terhek mérsékléséhez a gazdaság fehérítése is hozzájárult. A változások az adózókat és a jogszabályok alkotóit is kihívások elé állították, de az új rendszerek hatékonyaknak bizonyultak - fogalmazott.

A helyettes államtitkár szerint a változások hatására a magyar adórendszer versenyképessége javult, ami azért fontos, mert a belföldi vállalkozások nem indulhatnak hátrányból, miközben a nemzetközi mezőnyben egyre komolyabb a piaci küzdelem.

Magyarország még nem tartozik a legjobbak közé, de 2009 óta az adóék itt csökkent a legnagyobb mértékben az összes EU-tagállammal összehasonlítva - mondta. A magánszemélyeknek az eSzja bevezetése, az egyéni vállalkozóknak többek között az átalányadózási szabályok vagy az őstermelők adózásának egyszerűsítése nagy segítséget jelentett.

A helyettes államtitkár jelezte: a következő feladatok egyike az eNyugta bevezetése lesz, az eÁfa pedig szintén kötelezővé válhat, az előnyöket látva ugyanis egyre több a csatlakozó.

Az áfa mellett a vállalkozások a munkavállalással kapcsolatos adók adminisztrációját tekintik a legnagyobb tehernek, ezért fontos újítás lehet az Eseményalapú Adatszolgáltatási Platform, amely több mint 20, foglalkoztatáshoz kapcsolódó nyomtatvány benyújtása alól mentesíti a foglalkoztatókat.

Besesek Botond közölte, hogy folytatódik a különadók kivezetése, a jogkövető adózók pedig számíthatnak a NAV támogató eljárásaira. Egyszerű adózási hibák esetén nem kell szigorú következményeitől tartaniuk, és folytatódnak azok a programok is, amelyek az önkéntes adófizetést ösztönzik - tette hozzá.

A Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke üdvözölte, hogy a szakmai javaslatok többségét a döntéshozók elfogadták, értékelése szerint ezek mind jelentős változásokat eredményeztek.

Herich György szintén fontosnak tartja az alkalmazkodást a változó körülményekhez, főképp a digitalizáció és a mesterséges intelligencia alkalmazásában, amelynek a megítélése ma még ellentmondásos. Vannak, akik a foglalkoztatás és az adóbevételek csökkentésétől tartanak, de elképzelhetőnek tartják a könyvelés és könyvvizsgálói szakma megszűnését is

- jelezte.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke, az adóhatóság vezetéséért felelős NGM-államtitkár szerint a tranzakciószintű adatszolgáltatások térnyerésével az időszakos bevallások háttérbe fognak szorulni, a mesterséges intelligencia pedig valóban kiválthat számos tevékenységet, de a magas szintű szaktudást igénylő feladatok, például az adócsalások felderítése, a tranzakciók vizsgálata nem nélkülözheti a gondolkodást.

Vágujhelyi Ferenc úgy véli, hogy a számvitelben, az adóellenőrzésben és sok más tevékenységben sokkal fontosabb szerepe lehet az emberi intelligenciának, mint eddig, a számítógépek ugyanis ezeket nem tudják megoldani a szakértők helyett.

A borítóképen Besesek Botond, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adószabályozásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára előadást tart a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete (MOKLASZ) szervezésében megrendezett Adózás Európában - XIX. Nemzetközi adókonferencián a Verdi Budapest Aquincum hotelben 2025. április 15-én. MTI/Purger Tamás

MTI

  • 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Felfüggesztett börtönt kaptak az álfogászok, akik egymás után húzták ki a betegek fogait

Az elsőrendű vádlottat 10 hónap börtönbüntetésre ítélték 2 évi próbaidőre felfüggesztve, miután fogorvosi képesítés nélkül végzett beavatkozást. Teljes cikk

76 magyar dalszerző csak jogdíjból többet keresett az országos átlagkereset kétszeresénél

Az Artisjushoz újonnan regisztrált szerzők közül egyre többen húsz év alattiak. Teljes cikk

Felmérés: a régióban a vezetők többsége potenciális kockázatnak tartja az AI-t

Az üzleti vezetők 62 százaléka szerint jelentős kockázatokkal kell számolni az üzleti tevékenység során 2026-ban. Teljes cikk