Nem csak Magyarországon nem mernek vállalkozni
Száztizennégy erdélyi kisvárosban mérte fel a lakosság vállalkozói hajlamát négy romániai és egy magyarországi szervezet egy uniós projekt keretében, amelyből kiderült, hogy a megkérdezettek 81 százalékának egyáltalán nem áll szándékában önálló vállalkozást indítani.
Csata Zsombor szociológus szerint Erdélyben 27 vállalkozás esik ezer főre. Az erdélyi kisvárosokban lakó személyeknek mindössze 4,6 százaléka alapított kis- és középvállalkozást, és 13,5 százalékra tehető a potenciális vállalkozás-létesítők aránya. A megkérdezettek 81,9 százaléka nem kíván saját céget alapítani. Itthon még rosszabb a helyzet, a fiatalok 96 százaléka nem mer vállalkozni.
A szociológus szerint a vállalkozói hajlam nagyobb a kisvárosi magyarok körében, mint a románok között, a tömbben élő magyarságnál pedig az együttműködési hajlam és a bizalom magasabb, mint a románokkal együtt, kisebbségben élő romániai magyar közösségekben.
A felmérés a megtakarítási szokásokat is vizsgálta. Kiderült, hogy a megkérdezettek több mint 70 százalékának egyáltalán nincs megtakarítása, az ezzel rendelkező háztartások egyharmadánál pedig a félretett pénz összege nem haladja meg az évi nettó átlagjövedelmet.
Péter László szociológus szerint az erdélyi potenciális vállalkozók körében egyre nagyobb a magasan képzett nők aránya. Megtalálhatóak közöttük az elégedetlen, 40 év körüli állami alkalmazottak, a hazatelepült vendégmunkások, akik külföldi tapasztalataikat akarják gyakorlatba ültetni saját vállalkozás keretében. Fiatal pályakezdők is vannak köztük, akárcsak volt vállalkozók, akik szintén tudásukat akarják hasznosítani egy új vállalkozásban.
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
A felek jelenlegi tárgyalási álláspontjai jelentősen eltérnek egymástól. Teljes cikk
A férfit lopás vétségével vádolták meg, indítványozták a vagyonőri foglalkozástól való eltiltását. Teljes cikk
Az Evoring Precision Manufacturing kínai autóipari beszállító 39 milliárd forintos új beruházása nyomán 450 munkahely jön létre Jászfényszarun -... Teljes cikk
- Hogyan érvényesítsük az szja-kedvezményeket 2026-ban? - Érdemes időben nyilatkozni 3 hete
- NAV: könnyítésre számíthatnak az egyéni vállalkozók 3 hete
- Új HR vezető az Arvalnál 3 hete
- Gazdasági csoda vagy drága illúzió? 2025 rekordberuházásai Magyarországon 1 hónapja
- Több tízezerrel kevesebben dolgoznak Magyarországon – a férfiaknál drámai a csökkenés 1 hónapja
- A megszűnt egyéni vállalkozások száma 2014 és 2024 között - grafikon 1 hónapja
- Hol élnek a legjobban kereső magyarok? Településenként mutatjuk a nettó béreket 2 hónapja
- Hol fizetnének ötször többet a munkádért Európában? 2 hónapja
- Vállalkozók figyelem! Itt vannak a legfontosabb határidők 2026-ra 2 hónapja
- Sok ezer vállalkozó eshet el a kedvezőbb adózástól - Hamarosan figyelmeztet a NAV 2 hónapja
- Válságspirálban az RTL: akár ezernyi munkahely is megszűnhet 2 hónapja

Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig