kapubanner for mobile

Nyugdíj: nem volt szerencsés az áprilisi infláció

Bár ezt előre nem lehetett tudni, de sokkal kedvezőbb lett volna, ha a kiugróan magas áprilisi infláció helyett a kedvezőbb májusit veszik figyelembe a reálhozam kiszámításánál.

A Napi Gazdaság információi szerint eddig 11 magánnyugdíjpénztár érte el a működéshez minimálisan meghatározott kétezer feletti tagszámot, de a szakértők a piac további ritkulására számítanak.

A lap arról számolt be, hogy a tagok száma és a vagyon alapján piacvezető az ING kasszája lehet, a korábbi első helyezett OTP a második. Hozzátették: az egy tagra jutó vagyon szerint a Budapest és az MKB pénztárak érték el a legjobb eredményt.

A Napi Gazdaság közlése szerint a volt pénztári tagok több mint tízmilliárd forinttól estek el amiatt, hogy a reálhozam számításánál a májusi helyett az - akkor még nem ismert - áprilisi inflációs adatot vették figyelembe.

Áprilisban ugyanis a vártnál magasabb, 4,6 százalékos inflációt regisztráltak. Elemzők akkor az árindexet szezonális okokkal, elsősorban a ruházati termékek és az élelmiszerek árának emelkedésével magyarázták. Májusban aztán jóval kedvezőbb volt a kép: az egy évvel korábbihoz viszonyítva az árak "csupán" 3,9%-kal növekedtek.

Hogyan számolják a reálhozamot?

A magánnyugdíjpénztári vagyonból a visszalépett tag a hozamgarantált tőke feletti összeget vagyis a reálhozamot és a tagdíj-kiegészítés összegét igényelheti vissza.

A hozamgarantált tőke összegét a pénztárak a törvényben meghatározott módon számítják ki. Ez pedig a következőképpen néz ki: a tag egyéni számláján jóváírt tagdíj és tagdíj-kiegészítés összegét felszorozzák a jóváírás hónapjára vonatkozó, KSH által közzétett inflációs rátával.

Ezt követően a pénztár megvizsgálja, hozamgarantált tőke kisebb vagy nagyobb mint az egyéni számlán szereplő összeg. Ha a hozamgarantált tőke összege kisebb, akkor a különbözet – hozamgarantált tőke feletti összeg – kerül kifizetésre a volt pénztártag részére olyan módon, ahogy arról a pénztártag rendelkezett.
  • 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
NAV: eddig kell befizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást

Április 20-ig kell befizetnie a turizmusfejlesztési hozzájárulást az erre kötelezetteknek - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti... Teljes cikk

Felmérés: ezért hagyják el sokan a magyar egészségügyet

A magyar egészségügyben nemcsak az alacsony bérek, hanem a rossz munkahelyi légkör is egyre több dolgozót taszít el a pályától. Egy friss... Teljes cikk

Ezekkel a diplomákkal lehet a legkevesebbet keresni, mégis több százan választják őket

Bár egyes egyetemi szakokkal kifejezetten alacsony fizetés vár a pályakezdőkre, ezek továbbra is népszerűek a felvételizők körében. Teljes cikk