kapubanner for mobile
Megjelent: 17 éve

Szakmai továbbképzési rendszer az építészeti-műszaki tervezésben

A szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkező, névjegyzékben szereplő tervezőnek ismeretei folyamatos karbantartása érdekében továbbképzésen kell részt vennie. Erről a névjegyzéki megújítás alkalmával kell számot adnia, amelynek ciklusa ilyen módon megegyezik a szakmagyakorlási jogosultság érvényességének időszakával, azaz általános esetben öt év.

Részletek A hatályos építési előírások gyakorlati lexikonja című kiadványunkból

A szakmai továbbképzés részletes szabályait a 103/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet tartalmazza valamennyi szabályozott építésügyi szakma - ezen belül az építészeti-műszaki tervezés - gyakorlásához kapcsolódóan.
- Szakmagyakorlási jogosultság: a településtervezői, az építészeti-műszaki tervezői, az építésügyi műszaki szakértői, az építési műszaki ellenőri, a felvonó- és mozgólépcső-ellenőri és a felelős műszaki vezetői tevékenységek külön jogszabályban foglalt feltételek szerinti gyakorlása.
- Szakmai továbbképzés: szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkező természetes személy szakmagyakorlási tevékenysége folytatásához szükséges jogszabályi és szakmai ismeretanyag bővítésére szolgáló, a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény hatálya alá tartozó folyamatos képzés.

A tervezőnek (általánosabban: a szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkező személynek) egy-egy továbbképzési időszak alatt a jogszabályban meghatározott továbbképzésen kell részt vennie.
Mentesül a továbbképzési kötelezettség alól az a személy, aki
- az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgára, a külön jogszabályban meghatározott építészmérnöki, vagy ezzel egyenértékűnek elismert oklevéllel rendelkezik, Magyarországon nem szándékozik gazdasági céllal letelepedni, továbbá legfeljebb egy évig tartó tevékenységére tekintettel a külön jogszabály szerint az elkülönítetten vezetett névjegyzékbe bejegyezték,
- a szakmagyakorlást külön jogszabályban meghatározott eseti engedéllyel folytatja.

A továbbképzés kötelező és szabadon választható témakörökből áll.
A kötelező továbbképzés az adott szakmagyakorlási jogosultságra (esetünkben az építészeti-műszaki tervezésre) vonatkozó jogi, pénzügyi, szabvány és minőségügyi szakmai ismeretek elsajátítására szolgál. Formája tanfolyam, amelyet a tervezőnek a továbbképzési időszak alatt egy alkalommal kell teljesítenie.
A kötelező továbbképzés időtartama (tanfolyami ideje) a jogi, pénzügyi témakörben legalább 5 és legfeljebb 10 óra, a szabvány- és minőségügyi témakörben legalább 5 és legfeljebb 10 óra.
Kötelező tanfolyamot szervezhet a szakmagyakorlási jogosultsághoz kapcsolódó műszaki felsőoktatási, valamint a felnőttképzésről szóló törvény alapján a Felnőttképzési Akkreditáló Testület által kiadott érvényes intézmény-akkreditációs tanúsítvánnyal rendelkező intézmény.
A szabadon válaszható tartalmú továbbképzés az adott szakmagyakorlási jogosultsághoz kapcsolódó műszaki fejlődés és a szakmai ismeretanyag bővítését szolgálja.
Ennek formája lehet
- szakmai tanfolyam,
- szakirányú, a szakmagyakorlási jogosultsághoz kapcsolódó, posztgraduális képzés,
- szakmai előadáson, konferencián való részvétel hallgatóként,
- szakmai előadáson, konferencián való részvétel előadóként,
- szakmai tanulmányúton való részvétel,
- az adott szakterületen végzett oktatói tudományos és szakirodalmi tevékenység,
- szakmai díj, szakmai tudományos cím, fokozat elnyerése,
- országos tervpályázaton való eredményes részvétel (helyezés, megvétel).
A szabadon választható témakörökben tanfolyamot a műszaki felsőoktatási intézmények, az akkreditációs tanúsítvánnyal rendelkező intézmények, továbbá a szakmai kamarák szervezhetnek.
A tanfolyami képzések, ide értve a kötelező továbbképzés tanfolyamait is távoktatási formában is szervezhetők.

(...)

Az első továbbképzési időszak 2007. január 1-jén kezdődik. Akinek a szakmagyakorlási jogosultsága érvényességének (névjegyzéki bejegyzésének) megújítása 2007. január 1. és 2011. december 31. közötti időszakban esedékes, a kötelező tartalmú továbbképzést teljeskörűen, a szabadon választható tartalmú továbbképzést pedig időarányosan kell teljesítenie a jogosultság lejártától számított 1 éven belül.
Akinek a szakmagyakorlási jogosultsága érvényességének megújítása 2007. január 1. és december 31. közötti időszakban esedékes, annak jogosultsága azzal a feltétellel újítható meg, hogy a továbbképzési feltételek közül a kötelező tartalmú továbbképzést teljeskörűen, a szabadon választható tartalmú továbbképzést pedig időarányosan teljesíti a jogosultság megújításától számított 1 éven belül. Ellenkező esetben az 1 év elteltével jogosultsága automatikusan megszűnik.

A továbbképzéseket szakmai illetékességén belül a Magyar Mérnöki Kamara, illetve a Magyar Építész Kamara szervezi, míg a továbbképzések központi koordináló, szakmai irányító, felügyelő és ellenőrző szerve az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH).

(...)

A Magyar Mérnöki Kamara, illetve a Magyar Építész Kamara a továbbképzések szervezésére szakbizottságokat működtet. A szakbizottságokat jogosultsági szakterületenként, az ennek megfelelő szakmai összetételben kell létrehozni.
A kamarai szakbizottságok évente, legkésőbb március 1-jéig javaslatot tesznek a kötelező továbbképzések témakörére, követelményére, óraszámára, elkülönítve a szakmai vagy jogosultsági vizsgával rendelkező és nem rendelkező szakmagyakorlóknak a követelményrendszerét. Javaslatukat az adott szakterület szerint illetékes miniszter, illetve az OLÉH egyetértésével állítják össze.
Ugyancsak minden év március 1-jéig meghatározzák a szabadon választható szakmai tanfolyamok témakörét, követelményét, ehhez kikérik és figyelembe veszik az OLÉH javaslatait is.

(...)

A továbbképzések szervezője a szakterület szerint illetékes szakmai kamara. A 103/2006 (IV.28.) Korm. rendelet nemcsak az építészeti-műszaki tervezők, hanem valamennyi szakmagyakorlási rendelkező jogosultsággal személy továbbképzéséről is rendelkezik.

Ennek megfelelően a Magyar Mérnöki Kamara szervezi a továbbképzéseket
- a területi mérnöki kamarák által nyilvántartott szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkezők (építészeti-műszaki tervező, építésügyi műszaki szakértő, településtervező) esetében, illetve
- a Magyar Mérnöki Kamara illetékességi körébe tartozó szakirányú felső-, illetve középfokú végzettségű, nem kamarai tagsághoz kötött tevékenységek esetében (építési műszaki ellenőr, illetve felelős műszaki vezető), továbbá
- külön jogszabályi rendelkezés alapján a felvonó- és mozgólépcső-ellenőrök esetében.

A továbbképzés szervezője az alábbi szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkezők esetében a Magyar Építész Kamara:
- a területi építész kamara által nyilvántartott szakmagyakorlási jogosultsággal rendelkezők (építészeti-műszaki tervező, építésügyi műszaki szakértő, településtervező),
- a szakterület szerint a Magyar Építész Kamara illetékességi körébe tartozó szakirányú felső-, illetve középfokú végzettségű, nem kamarai tagsághoz kötött szakmagyakorlók (építési műszaki ellenőr, illetve felelős műszaki vezető).



  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Megütötte és fellökte a 12 éves diákot a budapesti tanár

Az 50 éves pedagógust azonnal elbocsátották, miután kiderült az eset. Teljes cikk

Lázár János: megépítjük a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusát

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusának megépítését jelentette be az építési és közlekedési miniszter a Facebook-oldalán. Teljes cikk

Több mint ötven vállalati partner vesz részt a BGE állásbörzéjén

A három napig tartó eseményt csütörtökön a pénzügyi és számviteli karon zárják. Teljes cikk

Kapcsolódó hírek