Megjelent: 15 éve

Sztrájkot válthat ki a közszféra-leépítés

Komoly gondot okozhat az oktatásban, az egészségügyben és a szociális ellátásban, ha a kormány a dolgozók 5-10 százalékát elküldi a közszférából. Az érdekvédők egyeztetést sürgetnek és nem zárják ki a demonstráció, illetve a sztrájk lehetőségét sem - írja a Népszava.

Ha a közszféra leépítéséről kiszivárgott hírek igazak, a dolgozók sok ágazatban kevesen lesznek ahhoz, hogy ellássák törvényben előírt feladatukat - véli a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma.

Varga László elnök szerint több tízezres létszámelbocsátás a terv, legalábbis ez derül ki az általuk megismert költségvetési köriratból.

A költségcsökkentés miatt intézmények zárhatnak be, mert működésképtelenek lesznek. Akik megússzák az elbocsátást, munkahelyük elvesztése miatt maradhatnak állás nélkül - mondta.

Megjegyezte, velük nem egyeztetettek, a szakszervezetek a konkrét elképzeléseket nem ismerik, így marad a találgatás, a spekuláció. Csak a sajtóból tájékozódnak, érdemi információjuk nincs, így jutott a tudomásukra a körirat tartalma. Eszerint jövőre 5-10 százalékos létszámleépítést tervez a kabinet, az általános költségeket pedig 5 százalékkal csökkentenék.

Varga szerint a közszféra ma már nem alkalmas további "fogyókúráztatásra". Emlékeztetett, hogy a közszféra ellehetetlenítése 2006-ban kezdődött. Míg 2005-ben még 850 ezren dolgoztak ezen a területen, mára ezt a létszámot 680 ezerre csökkentették. Arra is rámutatott, hogy a 2002-es nagyobb arányú béremelés az elmúlt nyolc évben lényegében "eltűnt", és mára a reálkeresetek a 2002-es szintre estek vissza.

Az érdekvédők egyeztetést sürgetnek és nem zárják ki a demonstráció, illetve a sztrájk lehetőségét sem.

Népszava
  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Béremelések az Aldinál – Vannak, akik már egymillió forint felett keresnek majd

Az újonnan belépő áruházi dolgozók kezdő bére 8 órás munkaviszony mellett havi bruttó 541 900 forintra nő. Teljes cikk

Ezeken a helyszíneken ellenőriz a NAV az év első munkanapjain

Az adóhatóság munkatársai 2026 elején is vizsgálják majd az alkalmazottak bejelentését. Teljes cikk

Erre fókuszál majd a NAV a kkv-knál 2026-tól!

A kis- és középvállalkozások mérlegében kimutatott készpénzállományok kerülhetnek az adóhatósági ellenőrzések fókuszába 2026-tól –... Teljes cikk