Teljes munkaerő-piaci liberalizációt sürget az ECAS

Ellentmondásokkal teli, kusza és nagyrészt felesleges azoknak a korlátozásoknak a rendszere, amelyeket a tizenöt régi EU-tagállam a kelet-közép-európai munkavállalókkal szemben alkalmaz - összegzi az ECAS észrevételeit a Világgazdaság. A brüsszeli civil szervezet átfogó értékelést készített az uniós csatlakozások utáni munkaerő-piaci mozgásokról.

Az ECAS az elemzés eredményei láttán nemcsak a régebben csatlakozott államok, hanem Románia és Bulgária kapcsán is a munkaerő-korlátozások megszüntetését szorgalmazza. Meglátása szerint Magyarország és nyolc más térségbeli állam belépése után nem igazolódtak be a nyugati országok aggodalmai: a kelet-közép-európai munkavállalók különösen a teljes nyitást alkalmazó Nagy-Britanniában, továbbá Francia- és Németországban járultak hozzá a szakemberhiány csökkentéséhez s ezen keresztül a gazdaság növekedéséhez. Mindeközben nem folyamodtak nagyobb arányban szociális ellátásokért, mint a "bennszülött" dolgozók - írja a Világgazdaság.

Bulgária és Románia felvétele szintén nem okozott munkaerő-piaci robbanást a nyugati országokban, mivel a nagy kiáramlás már jóval az EU-csatlakozás előtt, a schengeni vízumszabályok 2002-es lazítását követő években lezajlott. Egy 2006-os becslés szerint 2,5 millió volt a 21,6 milliós ország külföldön dolgozó polgárainak a száma, a hazautalások összege pedig 3,6 milliárd euróra rúgott.

Az ECAS szerint a jórészt feleslegesnek tűnő korlátozások feloldása mellett szólnak azok az anomáliák is, amelyek a két országcsoport számára megszabott eltérő menetrendből és az egymás között is alkalmazott korlátozásokból fakadnak. A szakértők azt tanácsolják, hogy a bonyolult és megalázó engedélyezési rendszert a kelet-közép-európai munkavállalók egyszerű nyilvántartásával váltsák fel az országok. Ez még érdemi adminisztratív terhet sem jelentene, ugyanakkor hiteles adatokat biztosítana, és ezzel elejét lehetne venni a nyugati sajtóban időről időre tapasztalható pánikkeltésnek - közli a Világgadazdaság.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni

A háztulajdonosok több mint fele azt állítja, hogy félretesz pénzt arra az esetre, ha hirtelen munka nélkül maradna, a bérlők közt alacsonyabb ez az arány. Teljes cikk

A dolgozók háromnegyede úgy érzi, nem használja ki a képességeit

Egy friss felmérésben a válaszadók nagy része egyetért abban, hogy vezetők vagy nem veszik észre, hogy nem kapnak lehetőséget teljes potenciáljuk... Teljes cikk