Több szja- és tb-bevétele volt a kormányzatnak

A kormányzati szektor 2008 első negyedévi hiánya 174,4 milliárd forint, a GDP 2,6 százaléka - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes adatok alapján.

Az idei első negyedévi hiány az egy évvel korábbinál 316,9 milliárd forinttal, GDP-arányosan 5,2 százalékponttal alacsonyabb. Az év első három hónapjában a kormányzati szektor bevételei 2.912,1 milliárd, kiadásai 3.086,5 milliárd forintot tettek ki.

A negyedéves kormányzati számlák elkészítéséről és módszertanáról az Európai Unió rendelkezik. A kormányzati szektor uniós módszertan alapján készített - az eredményszemléletű, az ESA 95 módszer szerint összeállított - statisztikájában az államháztartás mellett a KSH itt számolja el a nem piaci termelést végző állami vállalatokat és a nemzeti vagyon újraelosztásában közreműködő non-profit intézményeket.

A kormányzati szektor bevételei az első negyedévben 9,9 százalékkal voltak magasabbak az elmúlt év első negyedévihez képest. Az átlagosnál magasabb, 12,1 százalék volt a jövedelemadóból származó bevételek növekedése, ezen belül a személyi jövedelemadó- és a társadalombiztosítási járulékbevételek 11,5 százalékkal emelkedtek.

A kormányzati szektor kiadásai az első negyedévben 1,7 százalékkal voltak alacsonyabbak a bázisnál.

A KSH magyarázata szerint az előző év első negyedévéhez viszonyítva a felhalmozási kiadások - elsősorban az autópálya- és az útépítések csökkenése miatt - jelentősen, közel felével 104,3 milliárd forintra csökkentek. A kiadáscsökkenés átlagánál jóval magasabb arányban, 17,5 százalékkal mérséklődött a természetbeni juttatások értéke, főleg az energia- és a gyógyszerárak támogatásának csökkenése miatt.

Az első negyedévben a 368 milliárd forintot kitevő folyó termelő felhasználás (a dologi kiadások) 16,2 százalékkal voltak magasabbak az előző év hasonló időszakánál, míg a pénzbeni társadalmi juttatások 9,3 százalékkal 1.080,6 milliárd forintra emelkedtek.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Beindult a tűzoltórendszer, 56 munkás hagyta el az akkumulátor-gyár területét

Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk

Egy hónapig lehet még kérni az szja-bevallás tervezetének postázását

Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk

A DK felszólítja Csányi Sándort, hogy fejezze be az OTP-nél a tömeges kirúgásokat

Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk