Válaszra sem méltatják álláspályázatait? - Ez lehet az oka
Ha több tucatnyi anyagunkra sem jön visszajelzés, akkor valószínűleg valamiben hibázhattunk. Rossz álláskeresési csatorna, sablonos pályázati anyag, hiányzó végzettség, nyelvtani hibák.
A hirdetések szűrése
Fontos, hogy a hirdetések szövegeiből felismerjük, hogy mely ajánlatok szólnak nekünk. Például a fiatalos munkakörökre, amelyek főként pályakezdőknek szólnak, ne jelentkezzünk 5-10 éves munkatapasztalattal. Ugyanez igaz a középfokú végzettséggel betölthető pozíciókra, amelyeknél általában nem részesítik előnyben a már diplomával rendelkezőket. Szintén ajánlatos figyelembe venni a munkáltatók jellemzőit. Például a negyven feletti álláskeresők kis eséllyel pályáznak a nagy multinacionális vállalatokhoz, mivel azok inkább a fiatalabb korosztályt részesítik vagy multis tapasztalattal bíró vezetőket keresnek. A negyeneseknek nagyobb esélyük van az elhelyezkedésre a kisebb cégeknél illetve a közszférában.
Megfelelni az elvárásoknak
"Sokszor találkozunk olyan jelölttel, aki függetlenül a hirdetésben szereplő elvárásoktól szinte bármire elküldi az önéletrajzát. Volt olyan álláskereső, aki pályázott asszisztensi és vezetői pozícióra is egyszerre" - mondja Polner Judit, a Kelly Services személyzeti tanácsadó munkatársa. Kár abban bízni, hogy ha egy vállalat tárgyalási szintű, vagy felsőfokú nyelvtudást kér, akkor meg fog elégedni a középfokú nyelvvizsgával és ugyanez igaz a végzettségre és a tapasztalatra is.
Egyetemi, vagy master diplomát igénylő pályázatokra feleslegesen jelentkezünk főiskolai, vagy bachelor papírral, főiskolai végzettséget kérőknél pedig egyértelműen kevés az érettségi, vagy a folyamatban lévő tanulmányok. Vagy ha például egy marketingmenedzseri pozícióhoz 3-5 év marketingasszisztensi gyakorlatot kérnek, akkor 1 év marketing cégnél recepciósként eltöltött idő nem fogja meghatni a kiválasztásért felelős személyeket. Szintén ajánlatos figyelembe venni, hogy például az Excel - vagy bármely más program - magas szintű ismerete nem felhasználói tudást takar és ha valamely vállalatirányítási rendszer ismeretét fogalmazzák meg követelményként, akkor ennek hiányában nem sok esélyünk van az állás megkaparintására.
Motivációs levél és CV
Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a pályázati anyagnak minden esetben személyre- és adott pozícióra szólónak kell lennie, igaz ez az önéletrajzra és a motivációs levélre is. Sokszor előfordul, hogy valaki több pozícióra pályázik egyszerre és benne hagyja a másik cég nevét, ahova szintén elküldte az anyagát, vagy a másik pozíció nevét, amire még pályázott. Tehát az önéletrajzra nem csak formailag, hanem tartalmilag is érdemes odafigyelni, ajánlatos a lehető legkonkrétabban fogalmazni és kerülni az általánosságokat.
A motivációs levélre vonatkozó szabályokat mindenképpen érdemes betartani, azonban jó tudni, hogy a kiválasztásért felelős emberek általában nem az interneten található sablonokra kíváncsiak. A világhálón számos remek mintát lehet találni, amelyeket érdemes is felhasználni, de csak az iránymutatás végett. Minden egyes motivációs levelet az adott pályázatra vonatkozólag kell megfogalmazni, az adott cégre jellemzők figyelembe vételével. Például a "számomra nagy motivációt jelent, hogy egy multinacionális vállalatnál dolgozhatok" helyett érdemesebb inkább a következőt használni: "számomra nagy motivációt jelent, hogy a pénzügyi szektoron belül, nemzetközi környezetben, egy olyan kiemelkedő cégnél dolgozhatok, mint az XY vállalat" - tanácsolja Polner Judit.
Nyelvtani hibák
Végül rendkívül fontos odafigyelni a nyelvtani hibák elkerülésére a pályázatunk beadása során. Ez egyrészt vonatkozik a szavak helyesírására, amelyeknél segítségünkre lehet a szövegszerkesztő helyesírás ellenőrzője, azonban ez még nem ment meg bennünket a helytelen mondatszerkezetek használatától. Az önéletrajzban érdemes rövid tőmondatokban fogalmazni és kerülni a bonyolult alárendeléseket. Idegen nyelvű önéletrajzok esetében fokozottan oda kell figyelni a hibákra, ugyanis ezek vesztünket is jelenthetik.
"Nemrég egy hölgy felsőfokú angol nyelvtudást kívánó munkakörre jelentkezett és az angol nyelvű önéletrajzában olyan alapvető nyelvtani hibák voltak, amellyel önmagát zárta ki a pályázatból. Például az english-t következetesen kis kezdőbetűvel, divorced helyett devoced-ot írt, helytelen mondatszerkezeteket használt, stb." - mond példát a Kelly Services munkatársa.
Dorofejev Tamara,
Monster.hu
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Még tart az ajkai erőműben szombaton történt baleset vizsgálata - tájékoztatta a Veolia Energia Magyarország Zrt. hétfőn az MTI-t. Teljes cikk
A munka világa 2025-ben már nem a klasszikus irodai hierarchiáról szól: ma már fizetnek azért, ha valaki ölel, alszik vagy épp AI-személyiségeket... Teljes cikk
Üzemi baleset történt az ajkai erőműben, a helyszínről egy férfit súlyos sérülésekkel, életveszélyes állapotban, míg két másik férfit... Teljes cikk
- Eredményorientált? Feladatorientált? - Vagy inkább kiégésre ítélt? 2 hónapja
- Így győzd meg a HR-est az önéletrajzoddal! 3 hónapja
- Felmérés: kevés HR-es ismeri fel a hamis álláskeresői adatokat 3 hónapja
- A plakátkészítésre vonatkozó előírások 4 hónapja
- Álláskeresés, munkakeresés: mit tegyél, ha elveszítetted a munkád 4 hónapja
- Egyre többen csalnak a CV-vel az AI miatt 5 hónapja
- Önéletrajz minta: Kompenzációs specialista 5 hónapja
- Mesterséges intelligenciával írtad a CV-det? Erről ismeri fel a szakértő 6 hónapja
- Így ne vessz el pályakezdőként az álláspiacon: az első lépések a karrier felé 7 hónapja
- Így próbálják átverni a HR-eseket a jelentkezők - "ez új szintje a trükközésnek" 8 hónapja
- PPC Audit: hogyan hozd ki a maximumot a hirdetéseidből? 8 hónapja


Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?