A fenyegetés negatív hatása erősebb, mint a jutalom pozitív hatása

A neuroleadership tudománya szerint, ha fenyegetve érezzük magunkat a munkahelyünkön, ugyanazok az agyi területek lépnek működésbe, mint amikor fizikai fenyegetést élünk meg. A fenyegetés negatív hatása erősebb, mint a jutalom pozitív hatása, mivel a rossz erősebb hatást vált ki, mint a jó - írja a MedicalOnline.

Az idegtudomány és a vállalatvezetés, a menedzsment tudománya is összeért, és létrejött a "neuroleadership" elnevezésű alkalmazott tudományág. A szóösszetételt megalkotó David Rock szerint a neuroleadership tudománya arról szól, hogy milyen agyi folyamatok játszanak szerepet a munkahelyi viselkedésben, döntéshozatalban, a szociális interakciókban; az új szakterület tudományos bizonyítékokkal támasztja alá, hogy hogyan fejleszthető az együttműködés és hogyan lehet hatékonyan befolyásolni a kollégákat.

Melyek azok a tényezők, amelyek meghatározzák, hogy fenyegetve érezzük-e magunkat a munkahelyünkön? A kutatók szerint öt alapvető tényező befolyásolja társadalmi biztonságérzetünket:

  • Státusz
  • A jövő előrejelezhetősége
  • Autonómia (az az érzés, hogy befolyásolni tudjuk az eseményeket)
  • Kapcsolati biztonság (az az érzés, hogy a másik inkább barát, mint ellenség)
  • Igazságosság

    Ha ezen öt tényező valamelyikén fenyegetve érezzük magunkat, ugyanazok az agyi területek lépnek működésbe, mint amikor fizikai fenyegetést élünk meg. A fenyegetés negatív hatása erősebb, mint a jutalom pozitív hatása, mivel a rossz erősebb hatást vált ki, mint a jó.

    Dr. John Gottmant idézi pszichológus szerint egy kapcsolat akkor marad stabil, ha a pozitív és jó interakciók száma jelentősen felülmúlja a rossz interakciók mennyiségét (legalább ötszörösen), azaz a hosszú távú siker szempontjából fontosabb elkerülni a rosszat, mint jót tenni.

    MedicalOnline
    • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Észrevétlen fordulat: az AI ismét munkát ad a pályakezdőknek

    Az AI-t a leépítések fő okaként emlegetik, most mégis fordulat látszik. Egy friss globális CEO-felmérés szerint 2026-ban nőhet a pályakezdők és... Teljes cikk

    Kihirdették az Év Projektmenedzsere Díj idei győztesét

    Jubileumi évéhez érkezett az Év Projektmenedzsere Díj, amelyet immár 25. alkalommal ítélt oda a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla. Az idei... Teljes cikk

    Még nincs kimondva, de egyre inkább ez dönti el, ki kapja meg az állást

    A munkaerőpiacon ma már nemcsak a tapasztalat számít: egyre nagyobb előnyt jelent, ki tud hatékonyan dolgozni AI-eszközökkel. A legtöbb... Teljes cikk