Megjelent: 7 éve

A stresszes életmód 5 tünete, amikre nem is gondolnál

Mindennapjaink szerves része a stressz, aminek egy jelentős mennyisége a munkahelyen ér minket, kisebb hányada otthon, a párkapcsolatunkban, a családunk körül, és persze nem elhanyagolható az embertársaink okozta, például a közlekedés során megélt stressz, vagy a jövőn való gondolkodás miatti állapot, mint a munkanélküliségtől való félelem.

A stressz nem minden esetben negatív tényező, eredendően azért van, hogy elkerüljünk helyzeteket. Ám a modern világban túl sok fajta stressz faktorral kell megküzdenünk, ami miatt olyan tünetek is kialakulhatnak, melyeket nem tulajdonítanánk egyértelműen a rágódásnak, idegeskedésnek, belső feszültségnek.



Mi történik, amikor stresszelünk?



A stressz

tulajdonképpen a veszélyhelyzetekre adott válaszreakció, ami az evolúció során kialakult az emberben. Van pozitív stressz, ami serkent abban, hogy elkerüljük a vészhelyzetet, hogy túllendüljünk egy fázison. Ilyen például, ha menekülnünk kell, vagy, ha megtámadnak és harcba szállunk. Ilyenkor a szervezet reagál, nő a vércukorszint, a vérnyomás és a vérellátás, emelkedik az adrenalin szint, erősödik az izommunka.
Negatív stressz esetén a levezetés nem történik meg, tulajdonképpen a lelkünkben nyilvánul meg a okozat, szorongunk, verejtékezünk.

Stressz hatására adrenalin, noradrenalin és kortizol hormonok termelődnek

, hogy segítsék a “túlélést”, ám egy idő után a testünk, és a lelkünk is lemerül ebben az állapotban, kifogynak a tartalékok, és, ha nem szűnik meg elménkben, lelkünkben a kattogás, akkor olyan tünetek jelentkeznek, melyek akár komolyabb lelki eredetű betegségeket is okozhatnak.

Tünetek, melyeket a stressz okoz, de nem biztos, hogy tudtad




Haj, bőr, köröm problémák



A krónikus stressz hatására kiürülnek a szervezet tartalékai, beleértve a vitaminokat és ásványi anyagokat. Ráadásul fogékonyabbak leszünk a kórokozó mikroorganizmusokra, meggyengül az immunrendszer, aminek első védvonala maga a bőr. A verejtékmirigyek túltermelnek, a faggyúmirigyek túl- vagy alulműködnek, felborul a hormonháztartás. Mindezek oda vezetnek, hogy a haj hullik, fénytelen lesz, a körmök repedeznek, a bőr hajlama megnő az ekcémákra, és egyéb bőrbetegségekre.

Alvászavar, állandó éberség



Olyan kellemetlen tünetekkel is számolhatunk, mint a nyugtalan éberség, vagy a kimerítő éberség, ami nem olyan, mint mikor éles az elménk, és mindenre felkészültek vagyunk. Ez a kifáradásos agyi tevékenység, a túlpörgöttség, amikor hiába hulla fárdadt a szervezet, képtelen a nyugalomra, a pihenésre. Testet ölthet alvászavarban, rémálmokban, pánikrohamokban, szorongásban és depresszióban, de még agresszióban is.

Reflux és emésztési zavarok



Ha kicsit jobban átgondoljuk, nem is olyan meglepő, hogy a stressz emésztőszervi tüneteket okoz. A gyomrunk görcsben van, ha stresszelünk. És ez csak egy tényező. A gyomorsav termelése fokozódik a vészreakciókkor, ez természetes állapot. Azonban hosszú távon ez fekélyt, refluxot, gyomorfájást, bélrendszeri problémákat okozhat.

Kiszáradás



Cserepes ajkak, repedezett bőr, szédelgés, lassú gondolkodás, ez mind a dehidratáltság jele lehet, és ezt is a krónikus stressz okozza

. Nagyon fontos, hogy pótoljuk a folyadékot, és a benne lévő elektrolitokat!

Reuma, lumbágó, mozgásszervi panaszok



Könnyű a korra, egy rossz mozdulatra, a kényelmetlen irodai székre vagy megerőltetésre fogni, de az ízületi, mozgásszervi gondok miatt nagyon sokszor a stressz a felelős. Az izmok, inak folytonos készenlétben vannak a beidegződések által, ám a hosszú stressztől ezek kifáradnak és be is görcsölnek. Előjöhet egy deréktáji fájdalom, duzzadhatnak a térdek, beállhat a nyak, lemerevedhet a váll.

Hogyan tehetünk a stressz ellen?



Bármilyen nehéz is, tudatosan kell élni az életünket, és tudatosan figyelni arra, hogy fölösleges dolgok ne emésszenek fel. Nem ér annyit egyetlen probléma sem, hogy rámenjen az egészségünk. Ismert mondás, hogy, ami 5 év múlva nem lesz hatással az életedre, azon 5 percnél többet nem szabad morfondírozni. De vajon, mi segíthet még?

● Ismerjük fel, hogy változásra van szükség. Ha tudjuk, távolítsuk el életünkből a stresszort, vagy kérjünk segítséget!

● Ne reagáljunk túl! Kontrolláljuk az érzelmi reakcióinkat azáltal, hogy kívülről próbáljuk szemlélni magunkat és a problémát. Milyen tanácsot adnánk, ha ez valaki más problémája lenne? Mi lenne az első lépés a megoldásra, hogyan segítenénk?

● Több élet, kevesebb virtualitás. Rengeteg stressz árad az online térből, ahol nem oldódnak fel a problémák, csak halmozódnak, buta kommentek, fölösleges szócsaták formájában. Összpontosítsunk a valódi kapcsolatainkra, éljünk a mában, mozduljunk ki, erősítsük a barátságokat.

Legyen énidőnk minden nap, amikor félredobjuk a telefont, az internetet, a munkát, és csak magunkra fókuszálunk. Hódoljunk valami kedvtelésnek, ami örömet okoz!

Mozogj, sportolj, meditálj, táncolj - ezek elűzik a stresszt, és boldogsághormon termelésre késztetnek!

Tűzzünk ki célokat, és készítsünk rövid ill.hosszú távú terveket! Akinek céljai vannak, az képes haladni, motivált, és a céljai fényében átértékeli a dolgokat.


  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Befektetés az egészségbe: amikor a mozgás és a mentális jóllét a munkáltatónak is megtérül

A munkáltatói gondoskodás új szintre lépett: ma már nemcsak juttatásokat adunk, hanem valódi jólléti élményt – mérhető üzleti eredményekkel. Teljes cikk

Nem tréning – kihívás: így válik a nyelvtanulás önjáróvá a nyári hónapokban is

Köllner Zsófia, a Linguina alapítója és a Business Fest HR Hacks színpadi előadója arról beszél, hogyan lehet a céges nyelvtanulást... Teljes cikk

Újabb lépés a NEXON szolgáltatásfejlesztésében

A bér- és humánügyviteli szolgáltatások terén piacvezető szerepet betöltő NEXON 2025. június 1-től telefonos ügyfélszolgálati rendszerét... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek