kapubanner for mobile
Megjelent: 6 éve

A stresszes életmód 5 tünete, amikre nem is gondolnál

Mindennapjaink szerves része a stressz, aminek egy jelentős mennyisége a munkahelyen ér minket, kisebb hányada otthon, a párkapcsolatunkban, a családunk körül, és persze nem elhanyagolható az embertársaink okozta, például a közlekedés során megélt stressz, vagy a jövőn való gondolkodás miatti állapot, mint a munkanélküliségtől való félelem.

A stressz nem minden esetben negatív tényező, eredendően azért van, hogy elkerüljünk helyzeteket. Ám a modern világban túl sok fajta stressz faktorral kell megküzdenünk, ami miatt olyan tünetek is kialakulhatnak, melyeket nem tulajdonítanánk egyértelműen a rágódásnak, idegeskedésnek, belső feszültségnek.



Mi történik, amikor stresszelünk?



A stressz

tulajdonképpen a veszélyhelyzetekre adott válaszreakció, ami az evolúció során kialakult az emberben. Van pozitív stressz, ami serkent abban, hogy elkerüljük a vészhelyzetet, hogy túllendüljünk egy fázison. Ilyen például, ha menekülnünk kell, vagy, ha megtámadnak és harcba szállunk. Ilyenkor a szervezet reagál, nő a vércukorszint, a vérnyomás és a vérellátás, emelkedik az adrenalin szint, erősödik az izommunka.
Negatív stressz esetén a levezetés nem történik meg, tulajdonképpen a lelkünkben nyilvánul meg a okozat, szorongunk, verejtékezünk.

Stressz hatására adrenalin, noradrenalin és kortizol hormonok termelődnek

, hogy segítsék a “túlélést”, ám egy idő után a testünk, és a lelkünk is lemerül ebben az állapotban, kifogynak a tartalékok, és, ha nem szűnik meg elménkben, lelkünkben a kattogás, akkor olyan tünetek jelentkeznek, melyek akár komolyabb lelki eredetű betegségeket is okozhatnak.

Tünetek, melyeket a stressz okoz, de nem biztos, hogy tudtad




Haj, bőr, köröm problémák



A krónikus stressz hatására kiürülnek a szervezet tartalékai, beleértve a vitaminokat és ásványi anyagokat. Ráadásul fogékonyabbak leszünk a kórokozó mikroorganizmusokra, meggyengül az immunrendszer, aminek első védvonala maga a bőr. A verejtékmirigyek túltermelnek, a faggyúmirigyek túl- vagy alulműködnek, felborul a hormonháztartás. Mindezek oda vezetnek, hogy a haj hullik, fénytelen lesz, a körmök repedeznek, a bőr hajlama megnő az ekcémákra, és egyéb bőrbetegségekre.

Alvászavar, állandó éberség



Olyan kellemetlen tünetekkel is számolhatunk, mint a nyugtalan éberség, vagy a kimerítő éberség, ami nem olyan, mint mikor éles az elménk, és mindenre felkészültek vagyunk. Ez a kifáradásos agyi tevékenység, a túlpörgöttség, amikor hiába hulla fárdadt a szervezet, képtelen a nyugalomra, a pihenésre. Testet ölthet alvászavarban, rémálmokban, pánikrohamokban, szorongásban és depresszióban, de még agresszióban is.

Reflux és emésztési zavarok



Ha kicsit jobban átgondoljuk, nem is olyan meglepő, hogy a stressz emésztőszervi tüneteket okoz. A gyomrunk görcsben van, ha stresszelünk. És ez csak egy tényező. A gyomorsav termelése fokozódik a vészreakciókkor, ez természetes állapot. Azonban hosszú távon ez fekélyt, refluxot, gyomorfájást, bélrendszeri problémákat okozhat.

Kiszáradás



Cserepes ajkak, repedezett bőr, szédelgés, lassú gondolkodás, ez mind a dehidratáltság jele lehet, és ezt is a krónikus stressz okozza

. Nagyon fontos, hogy pótoljuk a folyadékot, és a benne lévő elektrolitokat!

Reuma, lumbágó, mozgásszervi panaszok



Könnyű a korra, egy rossz mozdulatra, a kényelmetlen irodai székre vagy megerőltetésre fogni, de az ízületi, mozgásszervi gondok miatt nagyon sokszor a stressz a felelős. Az izmok, inak folytonos készenlétben vannak a beidegződések által, ám a hosszú stressztől ezek kifáradnak és be is görcsölnek. Előjöhet egy deréktáji fájdalom, duzzadhatnak a térdek, beállhat a nyak, lemerevedhet a váll.

Hogyan tehetünk a stressz ellen?



Bármilyen nehéz is, tudatosan kell élni az életünket, és tudatosan figyelni arra, hogy fölösleges dolgok ne emésszenek fel. Nem ér annyit egyetlen probléma sem, hogy rámenjen az egészségünk. Ismert mondás, hogy, ami 5 év múlva nem lesz hatással az életedre, azon 5 percnél többet nem szabad morfondírozni. De vajon, mi segíthet még?

● Ismerjük fel, hogy változásra van szükség. Ha tudjuk, távolítsuk el életünkből a stresszort, vagy kérjünk segítséget!

● Ne reagáljunk túl! Kontrolláljuk az érzelmi reakcióinkat azáltal, hogy kívülről próbáljuk szemlélni magunkat és a problémát. Milyen tanácsot adnánk, ha ez valaki más problémája lenne? Mi lenne az első lépés a megoldásra, hogyan segítenénk?

● Több élet, kevesebb virtualitás. Rengeteg stressz árad az online térből, ahol nem oldódnak fel a problémák, csak halmozódnak, buta kommentek, fölösleges szócsaták formájában. Összpontosítsunk a valódi kapcsolatainkra, éljünk a mában, mozduljunk ki, erősítsük a barátságokat.

Legyen énidőnk minden nap, amikor félredobjuk a telefont, az internetet, a munkát, és csak magunkra fókuszálunk. Hódoljunk valami kedvtelésnek, ami örömet okoz!

Mozogj, sportolj, meditálj, táncolj - ezek elűzik a stresszt, és boldogsághormon termelésre késztetnek!

Tűzzünk ki célokat, és készítsünk rövid ill.hosszú távú terveket! Akinek céljai vannak, az képes haladni, motivált, és a céljai fényében átértékeli a dolgokat.


  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Úton a felsővezetői lét felé - hogyan segíthet egy mentor a cél elérésben?

Bartha Edit és Verebélyi Péter évekig kollégák voltak egy multinacionális vállalatnál. Edit Péter tanácsára jelentkezett a Corvinus Executive... Teljes cikk

Megtartott munkáltatói ígéretek

A munkaerőpiac „köztes” szereplői, azaz a munkaerő szolgáltatók – tehát a Pannon-Work cégcsoport is – a munkáltatói márka tekintetében is... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek