kapubanner for mobile

A szálláshelyek forgalmának negyede SZÉP-kártyákból származott

A turizmus idei fellendülése döntő részben a SZÉP-kártya rendszerének köszönhető, felhasználásának dinamikus növekedése ösztönzőleg hatott a belföldi turizmusra - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára.

Horváth Viktória szerint a SZÉP-kártya a vártnak megfelelő gazdaságfejlesztő-hatást mutatott, a felhasználók szeretik, és a rendszer olcsón működtethető. A SZÉP-kártya bevezetés óta már 106 milliárd forint áramlott a turisztikai és vendéglátóipari vállalkozásokhoz a rendszeren keresztül.

A magyarországi idegenforgalomban az év első tíz hónapjában a vendégek száma - 5,3 százalékos növekedéssel - elérte a 7,66 milliót, a vendégéjszakák száma 4,9 százalékkal 20 millióra emelkedett, a szállásdíjbevétel 9,3 százalékkal bővült, 145 milliárd forintot tett ki.

Az adatok szerint 2013 volt az első év az elmúlt időszakban, amikor komoly átlagár-növekedés volt a turisztikai piacon, ez jó lehetőséget teremt a foglalkoztatottság növelésére is az iparágban. 2013-ban a kereskedelmi szálláshelyek belföldi szállásdíjbevételének negyede (12,9 milliárd forint) SZÉP-kártya költésből származott. A SZÉP-kártya előnye, hogy könnyen használható, egész országban lehet találni elfogadóhelyeket, hiszen azok 80 százaléka vidéken van. Fontos eredmény, hogy az elfogadóhelyi szerződések száma meghaladta az 51 ezret - mondta Horváth Viktória.

A SZÉP-kártya felhasználások 42 százaléka a Budapest-Közép-Dunavidék régióban történt az idei első tíz hónapban. A balatoni régió adta a felhasználások 10, a nyugat-dunántúli és az észak-magyarországi régió 9-9, míg az észak-alföldi, a dél-alföldi és a közép-dunántúli 8-8 százalékát. A Dél-Dunántúlon az összes felhasználás 5 százaléka, a Tisza-tó környékén az 1 százaléka történt.

A feltöltések folyamatosan érkeznek a kártyákra, október végéig 61,3 milliárd forint feltöltés volt. A munkáltatóknak is megéri ösztönözni a kártyahasználatot, mert így olcsóbban tudnak juttatásokat nyújtani a munkavállalóknak. Az NGM adatai szerint a munkáltatóknak 100 forint bér kifizetése 196 forintba kerül, míg 100 forint SZÉP-kártya juttatás csak 137,5 forintba.

Horváth Viktória elmondta, hogy már 22 ezer munkáltató mintegy 900 ezer dolgozójának van kártyája és az adatok alapján a SZÉP-kártya költések idén novemberig minden hónapban felülmúlták a tavalyi havi adatokat. A hazai munkáltatói kultúra része, hogy azt tekintik a legjobb munkaerőnek, aki sokat dolgozik és nem pihen, de pihenés nélkül nem lehet jól dolgozni.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek