Bérszámfejtés: mi változik 2010-ben?
Jelentős változásokat hoz a 2010-es év a bérügyvitel területén. A gyors és zökkenőmentes évváltás érdekében a cégeknek már most meg kell kezdeniük a felkészülést - figyelmeztet Csécsei Mihály bérügyviteli szoftverfejlesztési szakértő, a Soft Consulting Kft. ügyvezetője.
ellátás területeket érintő, pénzügyi, jogszabályi változásokat,
melyek közül egyes változások visszamenőlegesen léptek
érvénybe - egyaránt megizzasztva bérszámfejtőt, könyvelőt,
HR-est és bérügyviteli szoftverfejlesztőt, máris itt az év vége
és az újabb változások.
Jó néhány új fogalommal kell megismerkedniük a vállalkozásoknak jövőre: adóalap-kiegészítés, adókiegyenlítés, adóalap-növelés, csak néhány a sok közül. Lényegesen emelkedik a természetbeni juttatások adóterhe, de megszűnik a magánszemélyt és a társas vállalkozást terhelő különadó, tételes EHO. Ugyanakkor bővül az adóterhet nem viselő járandóságok köre, többek között a 2010. március 31-e után született gyermek után kapott anyasági támogatás. Egyes járulékok összevonásra kerülnek megváltozott mértékekkel mind a foglalkoztató és mind a foglalkoztatottra vonatkozóan.
"Január elejére, évváltáskor minden bérügyviteli szoftvert
frissíteni kell a jogszabályváltozásokkal. A változások követése,
és a szoftverek fejlesztése hatalmas feladat elé állítja a bérügyviteli szoftverek fejlesztőit is. Jelenleg is kilenc programozó és további három munkatársunk dolgozik az évváltáshoz szükséges fejlesztéseken" - mondta Csécsei Mihály, a Soft Consulting Kft. ügyvezetője.
A változásokkal kapcsolatban fontos figyelni a hatálybalépés
eltérő dátumaira. Egyes kifizetési jogcímek esetében jelentősen
emelkedik a százalékos EHO mértéke. Felére csökken a
felsőfokú végzettséggel rendelkező START-kártyás pályakezdő
kedvezményes járulékfizetési időtartama (a korábbi 2 évről 1 évre csökken) a 2010. január 1-je után kiváltott kártyák esetében.
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
Mely szakmákban lehetett a legjobban keresni az elmúlt években Magyarországon, és hol nőtt a legnagyobbat a bérszint? A hivatalos statisztikák alapján... Teljes cikk
Közeledik az év vége, sokan már a prémiumra várnak, de lesz számos munkavállaló, akinek idén (is) csalódnia kell. Nem mindegy ugyanis, hogy a... Teljes cikk
Negyedévente 200 dollárt kap minden állampolgár a Marshall-szigeteken egy új, országos alapjövedelem-program keretében. A juttatás nem a munkát... Teljes cikk
- NAV: ezek a leggyakoribb hibák az szja-bevallásokban 3 hónapja
- Minimálbér-emelés: több, mint bérváltozás – így hat az egész ügyviteli rendszerre 3 hónapja
- Anyák adómentessége: cégkapus üzenetdömping miatt háborognak a könyvelők 4 hónapja
- Majdnem kétmillióval károsított meg egy céget egy könyvelő 7 hónapja
- Ezért nehéz a kkv-nak jó könyvelőt találni 8 hónapja
- Újabb lépés a NEXON szolgáltatásfejlesztésében 8 hónapja
- A briteknél a cégek majdnem fele használja az AI-t a bérszámfejtésben 8 hónapja
- Rekordot döntött az eSZJA 8 hónapja
- Félmillió adózótól várja a NAV a tao- és kiva-bevallást - közeleg a határidő 9 hónapja
- Szja-bevallás: mire számíthat, aki késett vagy hibásan nyilatkozott? 9 hónapja
- Itt a NAV tájékoztatója: nekik kell kiegészíteniük az szja-tervezetet 9 hónapja
A tudás törvényei: a megértés kulcsa