Diszkriminálják az egyéni vállalkozókat
A béren kívüli juttatást (cafeteriát) alapvetően a munkavállalók kaphatják. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a vállalkozók teljesen ki lennének zárva a bérnél jóval kedvezőbb közterhű juttatásból. Társas vállalkozók kaphatják. Egyéni vállalkozók viszont nem. Ők ezzel évi több százezres kedvezményes adózású jövedelemtől esnek el.
Ezzel szemben teljesen ki vannak zárva az egyéni vállalkozók, mivel ők jogilag nem személyesen közreműködő tagok, és nem is állhatnak munkaviszonyban saját magukkal erősítette meg az fn.hu kérdésére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársa. Azt is hozzátette viszont, hogy az egyéni cég vezetője (tagja) ugyanúgy jogosult béren kívüli juttatásra, mint a társas vállalkozó.
Vagyis ha az egyéni vállalkozó úgy dönt, hogy egyéni céget alapít, akkor neki is jár a cafeteria. Ha összeadjuk a lehetséges cafeteria maximumokat, akkor ezzel a lépéssel akár évi több százezres kedvezményes adózású jövedelmet is nyerhet az illető. Igaz, ki kell fizetnie az alapítási költségeket, és a kötelező kettős könyvelés miatt rendszeres többlet adminisztrációs kiadása is keletkezik. Könyvelők szerint, ha már valaki egyszemélyes céget szeretne, inkább alapítson egyszemélyes kft.-t.
Mennyit veszítenek az egyéni vállalkozók?
Üdülési csekkre évi 78 ezer, étkezési jegyre havi 18 ezer, internetre havi 5 ezer, iskolakezdésre gyerekenként évente a minimálbér 30 százaléka, képzési költségre évente a minimálbér 2 és félszerese adható maximum, valamint a munkába járáshoz a helyi bérlet díját is fizetheti a munkáltató béren kívüli juttatásként. És akkor még nem említettük a hamarosan belépő évi maximum 300 ezer forintos keretű Széchenyi Pihenőkártyát.
Ha az egyéni vállalkozók hasonlóan a munkavállalókhoz és a társas vállalkozókhoz kaphatnának béren kívüli juttatást, akkor ezekre a tételekre csak 19,04 százalék szja-t (1,19-es szorzó után 16 százalék) kellene fizetniük. De mivel nem kaphatnak, csak kivétjük lehet. Ez pedig azt jelenti, hogy meg kell fizetniük a 34 százalék tb-t, a 10,5 százalék egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, valamint a kivét szuperbruttója (1,27) után a 16 százalékos szja-t (20,32 százalék). Vagyis ha úgy döntenének, hogy a cafeteria összegét pluszban kiveszik, 19,04 százalék helyett összesen 64,82 százaléknyi közterhet kellene fizetniük.
Mi indokolja az egyéni vállalkozók diszkriminációját?
A kirekesztést semmi nem indokolja. A kisvállalkozó bt.- vagy kft.-tulajdonosként adhat magának béren kívüli juttatást, egyéni vállalkozóként nem. Az egyéni vállalkozó alkalmazottainak adhat cafeteriát, saját magának nem. Ha viszont az egyéni vállalkozó (egyéni) céget alapít, akkor már jogosult a béren kívüli juttatásra tudtuk meg a NAV-tól.
Az indok kizárólag az, hogy az egyéni vállalkozó jogilag nem személyesen közreműködő, és nem lehet munkaviszonyban saját magával. A társas vállalkozó viszont jogilag közreműködhet személyesen a cégében, vagy munkaviszonyban is állhat vele, aki pedig egyéni céget visz, jogilag szintén személyesen közreműködő.
Ha azt is figyelembe vesszük, hogy az egyéni vállalkozók egy jelentős része kényszervállalkozó vagy kvázi munkavállaló, akit költséghatékonysági okokból kiszerveztek, akkor még inkább nem érthető, hogy pont nekik miért nem jár, ami mindenki másnak igen. Külön pénztárcájuk valóban nincs. De ettől még nem írhatják le költségként a cafeteriában szereplő elemeket, így a nyaralásukat, a gyerek iskolakezdési költségeit és az élelmiszervásárlásukat sem. Vagyis a cafeteria elemekre semmi olyan kedvezményt nem kapnak, amire azt mondhatnánk, hogy azzal kárpótolták őket.
Evások és ekhosok
Evás társas vállalkozó adhatna magának és az alkalmazottjának cafeteriát, de ez nem éri meg neki, mert egyáltalán nem számolhat el költségeket. Másrészt ha adna cafeteriát (magának vagy az alkalmazottjának), akkor rosszul járna, mert nem elég, hogy a 30 százalék evát befizetné, hanem még a cafeteriák után is be kellene fizetnie az szja-t (a juttatás értékének 1,19 szerese után 16 százalékát, vagyis összesen 19,04 százalékot).
Ekhos egyéni vállalkozó nem adhat magának cafeteriát. Ha azonban társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja vagy munkavállalója az ekhos, akkor ebben a minőségében adhat magának cafeteriát.
Kíváncsiak voltunk rá, vajon a cafeteriát forgalmazó cégek ügyfélszolgálata tudja-e a vállalkozókra vonatkozó szabályokat. Akit felhívtunk, nem tudta.
Nem mindegy, hogy milyen juttatás
A NAV munkatársa arra hívta fel még az fn.hu figyelmét, hogy az sem mindegy, milyen juttatásról van szó. A munkáltató által átutalt foglalkoztatói hozzájárulások (önkéntes nyugdíjpénztárhoz, egészségpénztárhoz, foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézményhez) ugyanis kizárólag munkavállalónak adhatóak, a személyesen közreműködő tagoknak nem.
Ha már az öngondoskodásnál tartunk, változott még egy szabály. A magán-nyugdíjpénztári tagdíj-kiegészítés tavaly még béren kívüli juttatásnak számított, az idén már nem. S miközben az idei évben a magán-nyugdíjpénztári tagok járulékait kötelező a tb-kasszába utalni, addig a kiegészítő tagdíjak (maximum 10 százalék) érkezhetnek a magán-nyugdíjpénztári számlára. A tagdíj-kiegészítést továbbra is a munkáltató adhatja, de már munkaviszonyból származó jövedelemnek számít, és bérként adózik mondta el az fn.hu-nak a NAV munkatársa. Persze ez az új szabály ma már legfeljebb alig százezer embert érinthet, akik nyilatkoztak, hogy maradnak magán-nyugdíjpénztári tagok.
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Az év utolsó heteiben mindig fókuszba kerül a juttatási rendszer. Ilyenkor dől el, mennyire működött jól egész évben. A HR Portálnak a Niveus... Teljes cikk
A munkabér kifizetése 2026-ban is közel 70 százalékos teherrel adózik, így nem versenyezhet a kedvezményesen adózó vagy adómentes béren kívüli... Teljes cikk
December 1-jétől újra hideg élelmiszert is lehet vásárolni a boltokban a SZÉP-kártyával, a friss Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint... Teljes cikk
- A megszűnt egyéni vállalkozások száma 2014 és 2024 között - grafikon 1 hónapja
- Cafeteria 2026 2 hónapja
- Vállalkozók figyelem! Itt vannak a legfontosabb határidők 2026-ra 2 hónapja
- Cafeteria kisokos 2026 2 hónapja
- Sok ezer vállalkozó eshet el a kedvezőbb adózástól - Hamarosan figyelmeztet a NAV 2 hónapja
- Újra lehet SZÉP-kártyával hideg élelmiszert vásárolni 2 hónapja
- Hatalmas könnyítés jön: ilyen élelmiszereket vehetünk újra SZÉP-kártyával 3 hónapja
- A minimálbér emelése mindent borít. Az év végi bértervezést is 3 hónapja
- Hideg élelmiszer is vásárolható a SZÉP-kártyával 3 hónapja
- Cafeteria rendszered hatékonyság-növelése 4 hónapja
- Hogyan érdemes elindulniuk a fiataloknak a vállalkozói úton? 5 hónapja

Fata László cafeteria szakértő a Cafeteria TREND alapítója, szerkesztője, aki nem csak az adótörvények oldaláról közelíti meg a béren kívüli juttatásokat.
Filmek a munka valóságáról: sztrájktól a szellemírásig