Kérdések közalkalmazott nyugdíjazásáról
Azt szeretném meg kérdezni, hogy a nejem 1978-ban kezdte meg a munkaviszonyát, 10 évig közértben dolgozott azóta közalkalmazottként dolgozik. Kérdésem a következő lenne: 2018 június 22-én érné el a 40 évet és úgy tudjuk, hogy a szakmunkás iskola első két évéből bele számít másfél másfél hónap is. Ezek szerint 11 hónap felmentési idő illetné meg? A felmentési időt előre vagy visszafelé kell számolni? A 30 éves jutalmat kifizetik vagy meg kell várni míg betölti a 30 évet, mert az november 11-én lenne esedékes és onnantól számítanák a 40 éves nyugdíjat. vagy tárgy évet vesznek és kérvényezheti a kifizetést 30 évre?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
1) legalább 40 évi jogosultsági idő szerzése. Ebbe az időtartamba semmilyen tanulmányi időszak nem számítható be, kivéve a szakmunkásképzés és szakközépiskolai képzés kötelező nyári szakmai gyakorlatainak időtartamát. Ha a felesége részt vett ilyen kötelező nyári szakmai gyakorlaton és erre vonatkozóan van adat a TB nyilvántartásaiban vagy a felesége tudja igazolni a kötelező szakmai gyakorlatokon való részvételét, akkor annak (vagy azok) időtartamát be kell számítani.
2) E legalább 40 évi jogosultsági időből főszabályként legfeljebb 8 évet lehet a gyermeknevelésre tekintettel kapott ellátások (tgyás, csed, gyes, gyed, gyet, stb.) folyósítási idejével szerezni, a maradék legalább 32 évet munkával szerzett szolgálati időnek kell kitennie.
Ha e feltételek teljesülnek, a felesége igényelheti a nők kedvezményes nyugdíját (a jelenleg hatályos rendelkezések szerint).
Ha most közalkalmazottként dolgozik, akkor a munkáltatója köteles lesz őt felmenteni úgy, hogy a felmentési ideje - amelynek maximális tartama 8 hónap lehet, ehhez legalább 30 évi közalkalmazotti jogviszony szükséges - a feltételek teljesülésének napjára essen (vagyis a teljesülés napjától visszafelé kell számítani a felmentési időt). Ennek részleteiről olvassák el az összefoglalómat.
A 30 éves jubileumi jutalom kifizetéséhez 30 éves közalkalmazotti jogviszony szükséges, előtte nem fizethető ki.
Arra legyenek figyelemmel, hogy ha a felesége nem a nők kedvezményes nyugdíja feltételeinek teljesülése napjával kíván nyugdíjba menni, hanem később, akkor a munkáltatója már nem lesz köteles a törvény erejénél fogva felmentéssel megszüntetni a közalkalmazotti jogviszonyát. Természetesen a munkáltatójával megállapodhat erről, továbbá nyitva áll a közös megegyezésel történő megszüntetés is, valamint végső esetben a közalkalmazotti jogviszonyról történő lemondás is (de a lemondási idő csak két hónap).
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
2023. augusztus 01 -el lesz meg a 40 év szolgálati időm, s mehetnék el korkedvezményes nyugdíjba (már személyesen is egyeztettem a NYUFI-val ). A... Teljes cikk
Hogyan tudom igazolni a be nem jelentett munkaviszonyomat, ha 1995 és 1996-ban ténylegesen dolgoztam? Teljes cikk
2021-ben kértem meg a kimutatást a Nyugdíjbiztosítási osztálytól. Idén júniustól igénybe vehetném a nők 40 kedvezményes nyugdíját a külföldi... Teljes cikk
- Döntés született: ekkor érkezik a 14. havi nyugdíj 6 napja
- Orbán Viktor megszólalt a nyugdíjemelésről 1 hete
- Sosem látott pénzosztás jön a nyugdíjasoknak – itt a lista, mikor és mennyi pluszt kapnak 1 hete
- Ennyivel lennének magasabbak a nyugdíjak, ha a kormány nem vezeti ki a svájci indexálást 2 hete
- Sok nő elszámolja magát a nyugdíjjal – mikor éri meg tényleg beadni a kérelmet? 2 hete
- Bejelentést tett Orbán Viktor a 14. havi nyugdíjról 3 hete
- Nagy Márton a minimálbérről: ha az állam nem avatkozik be, nem lesz megállapodás 3 hete
- A Tisza-párt tényleg megadóztatná a nyugdíjakat? Kiderült, mi az igazság 3 hete
- Czomba Sándor elárulta, mikorra várható a 14. havi nyugdíj bevezetése 3 hete
- 50 százalékos emelés a legkisebb nyugdíjakra - itt az új ígéret 3 hete
- Nincsenek elszállt bérigényeik és megbízhatóak 1 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?