Kérdezz-felelek
A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!
Leszázalékolás előtt állok, paranoid skizofréniával indítottam meg az eljárást. Több helyen olvastam – és mások is mondták –, hogy a megváltozott munkaképességű személyek már bármennyit dolgozhatnak. A kérdésem az lenne, hogy valóban lehet-e 8 órában, bejelentett munkaviszonyban dolgozni ilyen esetben? Most találtam egy időszakos, 8 órás munkalehetőséget, szerencsére a lakóhelyemhez közel. Nem minden munkát tudok elvégezni, de ezt szívesen megpróbálnám.
Egy 10 évvel ezelőtti tartozással kerestek meg, és első körben a rokkantsági ellátásomból vontak le 66.500 Ft-ot. Teljesen megdöbbentem, mivel ennek semmi előjele vagy figyelmeztetése nem volt. Jelenleg is van egy autóhitelem és egy személyi kölcsönöm, amelyek havi szinten levonásra kerülnek a számlámról. A behajtó cégnek fogalma sem volt, honnan származik az a pénz, csak látták, hogy kapok valamennyit, és egyszerűen levonták. Hat éve vagyok rokkant, C2 besorolású, nem vagyok rehabilitálható. Ataxiát diagnosztizáltak nálam 28 éves koromban.Most az a helyzet, hogy inkasszálni akarják az egész nyugdíjamat, és legfeljebb 60 ezer forintot hagynának meg, amiből sem ételre, sem mosásra, sem gyógyszerre nem futja. Azt mondták, ha kifizetem a maradék tartozást, akkor „nullán vagyok”, de így teljesen ellehetetlenítenek.
A munkahelyi átszervezés során a pozíció, amelyben dolgoztam megszűnésre került, és ennek tudomásomra adásakor a munkáltató alacsonyabb beosztást ajánlott fel, mely jelentősen alacsonyabb bérezéssel járna. Másik lehetőségként azonnali hatályú felmondással járó közös megegyezést szeretett volna aláíratni velem. Szeretnék érdeklődni, hogy ilyen helyzetben van-e a munkáltatónak korábbi tájékoztatási kötelezettsége arról, hogy a pozícióm meg fog szűnni? Emellett van-e lehetőségem ebben a helyzetben a rendes felmondással történő munkaviszony megszüntetésére hivatkozva a felmondási időm ledolgozására, ha egyébként az azonnali hatályú felmondásra más indoka nincs a munkáltatónak.
Úgy tudjuk, hogy azoknak, akik fogyatékossági vagy rokkantsági támogatásban részesülnek, orvosi igazolás nélkül is járhat egy plusz támogatás, évi kb. 85–90 ezer Ft összegben, ami havonta körülbelül 7 ezer forintot jelent. Rögtön a Kormányablakhoz fordultunk, de ott erről nem tudtak információval szolgálni. Tudnának ezzel kapcsolatban tájékoztatást adni? Megjegyzem, a férjem 2022.05.01. óta – makula degeneráció miatt – fogyatékossági támogatásban részesül.
Olyan kérdésem lenne, hogy a párom két hónapja beírta a szabadságát, azonban sajnos betegsége miatt táppénzre kellett mennie. A kérdésünk az lenne, hogy mivel már jó előre el lett engedve szabadságra, most jogosan tagadhatják-e meg azt arra hivatkozva, hogy nem tervezett betegség miatt volt táppénzen? A szabadság holnapra és szombatra lenne esedékes. Ez mennyire állja meg a helyét jogilag?
Rehabilitációs munkavállalóként miért nem jár már munkaközi szünet? Három napja megvonták tőlünk arra hivatkozva, hogy "már nem adható". Ugyanakkor a cég másik részlegén, ahol szintén megváltozott munkaképességű dolgozók vannak, továbbra is biztosítják. Miért nem vagyunk ugyanúgy védett munkavállalók?
Kormányzati szolgálati jogviszonyban állok, köztisztviselőként. A 2018-as Kttv. 105. § szerint lenne lehetőség közös megegyezésre, de a munkáltatóm csak lemondást enged, ami 2 hónap felmondási idővel jár. Lelkileg teljesen kimerültem, testi tüneteim is vannak, nem szeretnék már visszamenni a munkahelyre. Elmehetek táppénzre? Ez nem hosszabbítja meg a felmondási időt? Később kérhetnek-e tőlem bármit – ledolgozást, kártérítést?
Fiam a 3. évét, amikor betöltötte, a munkáltatóm kiadta a szabadságomat. Ezután közös megegyezéssel eljöttem, és másik munkahelyen kezdtem dolgozni február 28-ával, ahonnan április 15-én veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre vettek. Szeretném tudni, ha a baba születéséig táppénzen leszek, befolyásolja-e a CSED és a GYED összegét?
Egy ismerősöm konyhalányként minimálbért kap. Engem most vettek fel konyhalányként egy másik városban, itt bruttó 348 ezer forint szakmunkás bért kapok, pedig van 8 általános iskolai, OKJ-s dajka, varrónő és ABC eladó szakképesítésem. Én miért kapom meg egy másik városban a szakmunkás bért konyhalányként, míg a mi városunkban minimálbért kapnak, és csak a szakácsok kapják meg a szakmunkás bért?
Szeretném megtudni, hogy ha táppénzen, azaz betegállományban vagyok, ezalatt az időszak alatt tudok-e alkalmi, bejelentett munkát végezni más munkahelyen, napi bejelentett munkaviszonyban. Jogilag ütközik-e ez a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál?
Férjem munkahelyén 8 ugyanazon pozícióban (block leader) lévő munkatárs közül 4 főt elbocsátanak, mert a cég csökkenti a termelést. Férjem védett korú, betöltötte a 60. évet. A 8 munkatárs közül ő az egyetlen ilyen korú. Erre hivatkozva ki lehet őt zárni az elbocsátandó 4 fős csoportjából? (15 év munkaviszony)
A fiam 16 éves, és tavaly októberben, egy ortopédiai vizsgálat során derült ki, hogy nyitott gerinccel született. Érdeklődni szeretnék, hogy ez alapján tartós betegnek számít-e, és igénybe tudom-e venni utána az adókedvezményt?
49 éves vagyok, 17 éve munka nélkül, a férjem tart el. Súlyos oszteoporózisom van, több töréssel (köztük csigolyatörés is), jelenleg kezelés alatt állok. Munkahely nélkül pszichés problémák alakultak ki nálam: súlyos szorongás, pánik, fóbiák, depresszió – leginkább azonban a beilleszkedési nehézségek miatti állandó stressz, illetve a beilleszkedés képtelensége okoz gondot. Mik a lehetőségeim? Milyen mértékű munkaképesség-csökkenést jelenthet az állapotom? Öregszem, és eddig sem tudtam elhelyezkedni – még telefonálni sem merek, munkahelyre bemenni végképp nem. Mindenkit ellenségnek érzek 1-2 nap után. Most pedig, ennyi idősen, valószínűleg már nem is lennék keresett munkaerő. Kezelés alatt állok, de a kivizsgálásom nem volt teljes, mert még a gyógyszert is mással íratom fel – nem merek elmenni az orvoshoz.
Megváltozott munkaképességű személyként éves felülvizsgálatnál a kormányhivatalban közölték, hogy az eddigi ellátásom harmadát fogom ezentúl kapni (rokkantsági ellátásról rehabilitációs ellátásra vezetnek át). Nem értem, hogy miért mivel az állapotom nem változott, sőt az előző évihez képest dokumentáltan romlott. Mivel jelentős az összeg amivel kevesebbet kapok havonta van-e lehetőségem fellebbezéssel élni a Kormányhivatalnál?
Feleségem határozott munkaszerződése idén március 21-én lejárt. Eddig a dátumig bezárólag viszont a volt munkáltatója nem küldte ki a cafeteria igénylő (szép kártyára, hogyan szeretné kérni) nyilatkozatot, csak pont pár nappal a kilépése után. A volt munkáltatója szerint ez így oké, olyan mintha nem is igényelt volna SZÉP kártyára semmit január-február-március 21 -re (amíg a szerződése még élt). Tényleg így működik ez?
Április 2-án volt az utolsó munkanapom. Szeretném tudni, mikorra várható a fizetésem, illetve mit tehetek akkor, ha csak 7 munkanapra kaptam meg a béremet, de semmilyen kilépő papírt nem kaptam, amivel be tudnék menni a munkaügyre.
Szeretném megkérdezni, hogy a nyugdíjamból mennyi a maximális összeg, amit letilthatnak. Jelenleg 176.000 Ft a nyugdíjam, és ebből 88.000 Ft-ot vonnak le. Nem egyértelmű, amit ezzel kapcsolatban írnak. Azt a törvényt, miszerint munkabérből csak 116.000 Ft-ig lehet levonni, a nyugdíjakra is alkalmazzák?
Szeretnék segítséget kérni abban, hogy a jelenlegi munkáltatóm a 2025. március 29-én tartandó megbeszélésen azt jelentette be, hogy a márciusi béremből bruttó 100.000 forintot el kíván venni. Ez azt jelentené, hogy az áprilisi kifizetéskor a márciusi bérem bruttó 100.000 forinttal lenne kevesebb. A (szinte) teljes hónapot ledolgozva, és csak a hónap végén közölve ezt, megtehette, hogy ilyen összeget levon a fizetésemből?
Február elején munkahelyet váltottam. Korábbi munkáltatóm – kérdésemre – arról tájékoztatott, nem kötelesek cafeteriát utalni a januári-februári időszakra, mivel kilépésemkor még nem volt nyilatkozási időszak és a jelenleg ott dolgozókat is csak most nyilatkoztatják. Tehetek-e valamit az ügyben vagy fogadjam el a munkáltató tájékoztatását?
Beadtam a felmondásom 02.28-án. A felmondásban kértem a felmondási időm felezését, azaz a 15 nap munkavégzés alól felmentést, melyet a cèg ügyvezetője elfogadott 03.15-i dátummal. A kérdésem, hogy ebben az esetben meddig jár járandóság a) 03.14. utolsó munkában töltött napig, vagy b) 02.28. felmondástól számított 30 napig, azaz 03.30-ig?