Megjelent: 9 éve

Közös fellépést terveznek a kormányzatnál a vasutas szakszervezetek

Közös fellépést terveznek a kormányzati szervekkel a vasutas szakszervezetek a jövőben, mivel a 2017-es bértárgyalásokon sikerrel jártak. Ezért hozták létre a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumát.

images

Ennek érdekében felhívással fordultak Pelcz Gáborhoz, a Stratégiai és Közszolgáltató Társaságok Országos Szövetsége (STRATOSZ) elnökéhez a május 11-i egyeztetést követően.

Az elmúlt időszakban már több alkalommal is voltak informális egyeztetések a STRATOSZ vezetői és a szakszervezetek között, a gyakorlatban már megkezdte működését a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fóruma.

A vasúti közlekedésben érintett, a munkáltatóknál képviselettel rendelkező vasutas szakszervezetek egyetértenek abban, hogy a makroszintű érdekegyeztetés jelenlegi formája nem biztosítja a sajátos helyzetben lévő közszolgáltatást végző és köztulajdonban álló munkáltatók és munkavállalók érdekeinek képviseletét.

Tekintettel erre a körülményre az érintett szakszervezetek tavaly kezdeményezték mind a munkáltatóknál, mind a kormányzatnál egy új országos érdekegyeztetési intézmény, a Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fórumának létrehozását. A kezdeményezés alapvetően sikeresnek bizonyult, ennek megfelelően megkezdte működését, igaz ez elsősorban az érintett szférára vonatkozó 2017. évi bérmegállapodások előkészítésére szorítkozott.

Ennek következtében az érintett munkáltatóknál a korábbi évekhez képest idén lényegesen nagyobb mértékű bérfejlesztésekre került sor.

A felhívást lent aláíró vasutas szakszervezetek elérkezettnek látják az időt, hogy a fórum formálisan, illetve intézményesen is létrejöjjön, ennek érdekében kérik a STRATOSZ támogató csatlakozását, és javasolják a közös fellépést az illetékes kormányzati szerveknél.

A kezdeményezés sikere érdekében felhatalmazzák továbbá a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete Szolidaritás elnökét, hogy kezdje meg a lehetséges közreműködőkkel - mindenekelőtt a további érintett munkavállalói érdekképviseletekkel (ideértve a szakszervezeti konföderációkat is) - a szükséges egyeztetéseket és a felek közötii.

A levél és a felhívás aláírói:

a VDSzSz Szolidaritás, a Vasutasok Szakszervezete, a Mozdonyvezetők Szakszervezete, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete, a Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete, a Vasutasok Független Szakszervezeti Szövetsége, Gépészek Szakszervezete, a BKV HÉV Dolgozók Szakszervezete és a Független HÉV Szakszervezet

Fotó: Szilágyi Ádám

VDSZSZ

  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Pukkan az AI-lufi, jön a józanodás: mégis szükség lesz emberekre a munkahelyen?

A mesterséges intelligencia forradalmáról kiderülhet, hogy nem váltja be a hozzá fűzött reményeket: az iparág veszteséges, a projektek többsége... Teljes cikk

Már tízből hat webáruházban dolgozik AI munkatárs

Bár a hazai webáruházak többsége továbbra is növekedésre számít, komoly versenyhelyzettel kell szembenézniük. A Temu és más nemzetközi piacterek... Teljes cikk

Miért sérülékeny a 40 felettiek mentális egészsége?

A mentális egészség október 10-i világnapja emlékeztet minket arra, hogy a munkahely nemcsak a teljesítmény terepe, hanem hús-vér emberek mindennapi... Teljes cikk