Megnyílik a magyar munkaerőpiac a románok előtt

Gyurcsány Ferenc és Calin Popescu Tariceanu 15 közös dokumentumot véglegesített a Nagyszebenben tartott kormányülésen szerdán. Románia kormányfője ígéretet tett a kisebbségi törvény elfogadására, a magyar miniszterelnök pedig bejelentette, jövőre nyitva áll a magyar munkaerő-piac a szakképzett románok előtt.

Magyarország 2008 január elsején korlátozások nélkül megnyitja munkaerőpiacát a Romániából érkező felsőfokú, középfokú, alapfokú végzettséggel és szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkező munkavállalók előtt.

A jövőben tehát csak a szakképzetlen romániai munkavállalóknak lesz szükségük munkavállalási engedélyre, azonban ebben a körben is lesz könnyítés. Mindazoknál a foglalkozásoknál, ahol már korábban is eltekintettünk a munkaerő-piaci helyzet vizsgálatától, ez a könnyítés továbbra is fennmarad, ahogy a szezonális foglalkoztatás esetében is. Ezek a lépések az eddigi fokozatos nyitás utolsó állomását jelentik, hiszen a Romániából érkezők döntő többségénél elég lesz a munkavállalás tényének bejelentése, viszont aki ezt elmulasztja komoly szankciókra számíthat.

Magyarországon egyre nagyobb hiány van a szakképzettek, illetve egyes felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében, amely egyes ágazatokban, illetve régiókban már a gazdasági fejlődés akadályát is jelenti. A munkanélküliségi ráta az előző évi 7, 5 százalékról 7, 2 százalékra csökkent. Statisztikai adatokkal kimutatható, hogy hazánkban folyamatosan csökken a külföldi munkavállalók száma, a román állampolgárokkal együtt az új tagállamokból összesen 13, 5 ezer fővel kevesebben jöttek hozzánk dolgozni, mint egy évvel korábban.

A kormányülésen Tariceanu rámutatott, nem valószínű, hogy a romániai munkaerő megrohanná Magyarországot, mivel Románia is szakképzett munkaerő hiányával küszködik, és az országban a munkanélküliség alig haladja meg a négy százalékot. A két kormány számos egyéb kérdést tekintett át; 15 közös megállapodást, egyezményt, nyilatkozatot véglegesítettek.

Népszabadság/HR Portal
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Elfogynak a dolgozók Magyarországon? Durva számok a 2026-os munkaerőpiacról

A magyar munkaerőpiac 2026-ra jelentős átalakulás előtt áll – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának évindító... Teljes cikk

Befagyott álláspiac: enyhülés vagy újabb jégkorszak vár ránk 2026-ban?

Hónapok óta alig mozdul a munkaerőpiac: kevés az új felvétel, ritkák az elbocsátások, a döntéseket pedig általános bizonytalanság bénítja.... Teljes cikk

Több tízezerrel kevesebben dolgoznak Magyarországon – a férfiaknál drámai a csökkenés

2025 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 637 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 213 ezer fő, a... Teljes cikk