Megtorpant a munkaerő-piaci javulás október-decemberben

A KSH adatai szerint 2010 október-decemberben a munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 4,5 százalékkal, 462 ezerre nőtt, 10,8 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezve. Ez a ráta 0,1 százalékponttal magasabb a szeptember-novemberi értéknél, amely 2010 legalacsonyabb értéke volt.

Tavaly éves átlagban 11,2 százalék volt a munkanélküliségi ráta Magyarországon, 1,2 százalékponttal magasabb a 2009-es értéknél, míg az állástalanok száma átlagosan 475.000 volt, 12,8 százalékkal haladta meg a megelőző évit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Tavaly a munkanélküliségi ráta az év eleji 11,8 százalékról csökkent 11 százalékra a május-július közötti időszakra, és ezen a szinten maradt június-augusztusban is, majd július-szeptemberben, és augusztus-októberben 10,9 százalékra mérséklődött.

2010-ben éves átlagban a foglalkoztatottak száma 3 millió 781 ezer volt, nem változott 2009-hez képest. A negyedik negyedévben az éves átlagot valamivel meghaladta a 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma: 3 millió 804 ezerre, 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Tavaly október-decemberben a 15-64 évesek 62,6 százaléka, 4 millió 235 ezer fő jelent meg - foglalkoztatottként, illetve munkanélküliként - a munkaerőpiacon, 43 ezer fővel több, mint 2009 azonos időszakában. A férfiakat jellemző 68,5 százalékos aktivitási arány lényegében nem változott, a nők 56,8 százalékos értéke pedig 0,9 százalékponttal volt magasabb a 2009. október-decemberben mértnél.

A munkanélküliek 53,7 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 19 hónap, 2,5 hónappal hosszabb az egy évvel korábbinál. A 15-64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 774 ezer volt, 23 ezer fővel magasabb az egy évvel ezelőtti értéknél, ugyanakkor 17 ezer fővel kevesebb, mint az előző negyedévben. Az erre a korcsoportra számított 55,8 százalékos foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakit 0,3 százalékponttal haladta meg. A 15-64 éves férfi foglalkoztatottak létszáma 2 millió 26 ezer fő volt, csaknem 61 százalékos foglalkoztatási rátaértékkel; a nőket 1 millió 748 ezres, 50,8 százalékos foglalkoztatottság jellemezte 2010 utolsó negyedévében.

A 15-74 éves munkanélküliek száma 462 ezer volt, 20 ezerrel több, mint egy évvel korábban, a létszámnövekedés mindkét nemet közel azonos mértékben érintette. A munkanélküliségi ráta 10,8 százalékos értéke 0,3 százalékponttal magasabb az előző év azonos időszakában mért értéknél, és lényegében megegyezik a harmadik negyedévben publikálttal. A férfiakat 11, a nőket 10,6 százalékos munkanélküliségi ráta jellemezte 2010 negyedik negyedévében.

A munkanélküliek 16,5 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15-24 éves korosztályból került ki, az erre a korcsoportra számított 25,2 százalékos munkanélküliségi ráta 2,6 százalékponttal volt alacsonyabb, mint 2009 negyedik negyedévében. A 25-54 évesek, az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 10 százalék volt, 0,4 százalékponttal magasabb, mint egy évvel ezelőtt.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Elfogynak a dolgozók Magyarországon? Durva számok a 2026-os munkaerőpiacról

A magyar munkaerőpiac 2026-ra jelentős átalakulás előtt áll – derült ki a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályának évindító... Teljes cikk

Befagyott álláspiac: enyhülés vagy újabb jégkorszak vár ránk 2026-ban?

Hónapok óta alig mozdul a munkaerőpiac: kevés az új felvétel, ritkák az elbocsátások, a döntéseket pedig általános bizonytalanság bénítja.... Teljes cikk

Több tízezerrel kevesebben dolgoznak Magyarországon – a férfiaknál drámai a csökkenés

2025 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 637 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 213 ezer fő, a... Teljes cikk