Megzsarolt pedagógusok és kollektív büntetés

Folytatjuk sorozatunkat: hogyan szocializál az iskola. Több olvasóm kérdezte, hogy a bemutatott helyzeteket a saját gyerekeim révén ismertem-e meg. Noha még ez sincs kizárva, azonban az eseteket a hallgatóimmal végzett kutató munka nyomán találtuk. Ligeti György, szervezetfejlesztő írása.

Ebben a fejezetben egy olyan eset kerül bemutatásra, ahol pedagógus és diák egyaránt a szervezeti kultúra kárvallottja. Ilyen módon az is hangsúlyozandó, hogy a rendszerben nem “jó” és “gonosz” szereplők vannak, hanem az emberek együtt hoznak létre egy olyan struktúrát, mely aztán nagyobb eséllyel hozza elő minden érintettből az antihumánus magatartásformákat.

Egy egyházi gimnázium internátusában a fiúk átcserélik a szobák mellett található névtáblákat. Az iskola vezetése nem kezd nyomozásba, hanem a tanárkollégákat kényszeríti arra, hogy az elkövetőt megtalálja (ebben a nagysúlyú bűnügyi sztoriban). A tanárok bár csekély lelkesedéssel, de nekiállnak a nyomozásnak, ám tudják, mint mindig, hogy ha ellentmondanak az igazgatónak, akkor a lakhatásukat lehetővé tévő szolgálati lakásukkal játszanak.

Végül a bűnös nem kerül meg, így a jól bevált kollektív büntetés a csattanó: az egész szobától megvonják a hétvégi hazautazás lehetőségét, nem kell tovább nyomozni, kutatni, cizellálni.

Számomra a történet ismét a munka világára való felkészülés szempontjából a legfontosabb. Hogyan zsarolhatók emberek az egzisztenciát érintő javak megvonásával; mi számít szabálysértésnek, lehet-e tudni, az milyen szankciót von maga után; hogyan kényszerítik a rendszerben dolgozókat-élőket, hogy feladják egymás iránti szolidaritásukat és esetleg kiszolgáltassák a bűnöst a hatalomnak.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Inkább e-sportoló legyen a gyerek, mint tanár? A szülők szerint ez lehet a jövő egyik karrierútja

Az e-sport sokáig a „majd kinövi” kategóriába tartozott, mára azonban egyre több családban merül fel komoly alternatívaként. Egy friss amerikai... Teljes cikk

Darukezelő

A darukezelő (más néven darukezelő gépkezelő) olyan szakember, aki emelőgépeket, darukat kezel építkezéseken, ipari létesítményekben,... Teljes cikk

Betonozó

A betonozó az építőiparban dolgozó szakember, aki a betonból készült szerkezetek elkészítésében vesz részt. Teljes cikk