Miért jó, hogy létezik a gyökérkezelés?
Néha hálát adok, hogy nem 80 évvel ezelőtt kellett fogorvoshoz mennem egy fájós foggal. Míg akkoriban egyetlen ismert módszer volt a fájdalom megszüntetésére, ma már az igen fejlett technikának hála, ez közel sincs így. Akkoriban kihúzták a problémás fogat, míg ma már egy egyszerű eljárással akár évtizedekre is megmenthető a fogunk.

Aki nem találkozott még ezzel az eljárással, az előszeretettel gondolja azt, hogy egy fájdalmas és horrorisztikus dolog. Pedig pont, hogy ezzel lehet megúszni a foghúzást, ami sokkal rosszabb. A mai érzéstelenítési technikák mellett közel lehetetlen, hogy bármi fájdalmasat érezzünk a gyökérkezelésből. Természetesen ez nem vonatkozik arra, ha egy eleve gyulladt foggal érkezünk, mert akkor sajnos hiába minden.
Ma már a gyökérkezelés rutin eljárás, így ha mindenki jól végzi a dolgát, azaz a fogorvos alapos és körültekintő, mi meg betartjuk az utasításokat, akkor akár életünk végéig kiszolgálhat az adott fog. Persze ebben az esetben fontos, hogy megtanuljuk és kialakítsuk a megfelelő szájhigiéniát, hiszen csak azzal tudjuk megelőzi a későbiekben az efféle gondokat.
Hogyan zajlik a beavatkozás?
Ez egy többlépcsős eljárás, azaz többszöri fogorvosi látogatást igényel. Az első alkalommal eltávolításra kerül a szuvas, fertőzött terület. A második látogatás során a végleges tömés behelyezése zajlik, amit egy köztes, ideiglenes tömés előz meg.
Az első alkalommal megtörténik az állapotfelmérés. Ennek során megállapításra kerül, hogy milyen módszerrel kell kezelni a fogat. Ha mindenki számára elfogadható a kezelési terv, akkor meg is lehet kezdeni a gyökérkezelést.
Ehhez egy érzéstelenítéssel kezeli a területet a fogorvos, majd megkezdi a fertőzött fog eltávolítását. Ebből igazából a fúró hangján kívül semmilyen érdemi emlék nem marad meg, hiszen semmit nem érzünk belőle.
Ezután a fogbél eltávolítása zajlik, ami nagyfokú precizitást igényel, hiszen nagyon fontos, hogy alaposan ki legyen tisztítva a foggyökér csatorna. Mivel a kórokozók tökéletes eltávolítása nagyon lényeges, így végül egy gyógyszer kerül a gyökerekbe, amit egy ideiglenes tömés zár el a külvilágtól. Ez a gyógyszer a következő kezelésig elpusztítja a még esetleg bent maradt baktériumokat, hogy hamarosan be lehessen tömni véglegesen a fogat.
A következő alkalommal a megnyitott foggyökerekből steril papírszálakkal kiszárítja a nedvességet, majd egy speciális tömőanyaggal teljes terjedelmében betömi a foggyökeret, ami azt tökéletesen bezárja. Erre kerül rá a fedőtömés, amin kialakításra kerül a fogfelszín.
Ahogy látszik, nem egy bonyolult eljárás, mégis sokan félnek tőle. Talán ezzel most sikerült eloszlatni a rettegést, és nem fogja senki halogatni a fogorvosi látogatást.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Egy 91 éves indiai férfi ma is teljes munkaidőben, napi 12 órás műszakokban dolgozik – egyszerű életet él, mégis világszerte tömegeket inspirál. Mi a titka? Teljes cikk
Nem minden jól fizető munka kezdődik irodában. A nemzetközi munkaerőpiacon ma már alvásért, sorban állásért vagy érzelmi támogatásért is... Teljes cikk
Figyelemre méltó toborzással keres új tanítót Babót. A falu polgármestere, Nyikos Gábor szerint a bértábla felett 10% pótlék, fizetett... Teljes cikk

Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben