Nem bírságolhatnak csak úgy az elmaradt munkavédelmi képviselő választás miatt
Csupán ezért a mulasztásért nem fogják megbírságolni a munkavédelmi képviselők választását elmulasztó cégeket - tájékoztatta a HR Portált a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Munkavédelmi bírságot csak a munkavállaló egészségét, testi épségét súlyosan veszélyeztető munkáltatóval szemben alkalmaznak, amit maximum 20 százalékkal növelhet többek között a munkavédelmi képviselő választás megszervezésének elmulasztása is - tájékoztatta lapunkat a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) értelmében a hatóság munkavédelmi bírságot csak a munkavállaló egészségét, testi épségét súlyosan veszélyeztető munkáltatóval szemben alkalmaz. A munkavédelmi képviselő választás megtartásának elmulasztása ilyen súlyos szankciót korábban sem alapozott meg és ez a képviselő választásra vonatkozó új szabályok 2016. július 8-i hatályba lépését követően sem változott - írta lapunknak az NMG.
A munkavédelmi hatósági eljárás során, amennyiben munkavállaló súlyos veszélyeztetése miatt munkavédelmi bírság kiszabására kerül sor, a bírság összegének megállapításakor a bírságnövelő tényezőként vehető figyelembe többek között a munkavédelmi képviselő választás megszervezésének elmulasztása is. Ez azonban a munkavédelmi hatóság mérlegelési jogkörét képezi és a bírság összege legfeljebb 20%-kal emelhető meg. (A munkavédelmi bírság mértékére és kiszabására vonatkozó részletes szabályokról szóló 273/2011. (XII. 20.) Korm. rendelet alapján.) - fejtette ki válaszában a nemzetgazdasági tárca.
Kling Péter munkavédelmi szakmérnök jelezte lapunknak, hogy a korábbi híradásokban említett 10 millió forintos bírság szóba sem jöhet a munkavédelmi képviselők megválasztásának elmulasztása esetében. Álláspontját megerősítette ezt a nemzetgazdasági tárca is, hivatkozva egy kormányrendeletre, mely leszögezi, hogy a kiszabott bírság mértéke nem lehet több az Mvt.-ben meghatározott legnagyobb összegénél, azaz 10 millió forintnál - írta lapunknak küldött válaszában az NGM.
Tehát munkavédelmi képviselő választás megtartásának elmulasztása miatt a munkavédelmi hatóság nem szab ki bírságot. A hatóságnak a súlyos veszélyeztetés miatt kiszabott munkavédelmi bírság összegének emelésére van lehetősége, legfeljebb a jogszabályokban meghatározott mértékig.
Az Mvt. értelmében természetes személy is sújtható pénzbírsággal, úgynevezett közigazgatási bírsággal, melynek összege 500 ezer forintig terjedhet. Az NGM tájékoztatása szerint a munkavédelmi hatóság közigazgatási bírságot csak a törvényben meghatározott kötelezettségszegések esetén szabhat ki, például abban az esetben, ha a munkáltató képviselőjeként a munkavédelmi képviselőt a munkavédelemre vonatkozó szabályban biztosított jogainak gyakorlásában akadályozza, illetve a munkavédelmi képviselővel szemben jogainak gyakorlása miatt hátrányos intézkedést tesz.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
2025-ben 179 alkalommal érte bántalmazás a vasúti és közúti közlekedésben szolgálatot teljesítő dolgozókat - közölte a MÁV-csoport vasárnap közleményben. Teljes cikk
Felhívást adott ki a Zala Vármegyei Területi Védelmi Bizottság a péntek délelőtt várható jelentős mennyiségű ónos eső miatt; a zalai... Teljes cikk
Egy munkahelyi baleset nemcsak váratlan, de komoly következményekkel is járhat a dolgozó egészsége és megélhetése szempontjából. Éppen ezért... Teljes cikk
- Health and Safety Officer 1 hónapja
- Eddig lehet jelentkezni az országos szakmai versenyekre 3 hónapja
- Biztonság a munkahelyeken: lépjünk biztos talajra! 4 hónapja
- Sosem látott pénzosztás jön a nyugdíjasoknak – itt a lista, mikor és mennyi pluszt kapnak 4 hónapja
- Ekkora munkaügyi bírságot szabtak ki az építőiparban dolgozó cégekre 2024-ben 4 hónapja
- Munkahelyi balesetek jogi kezelése a HR szemszögéből 4 hónapja
- Súlyos munkavédelmi mulasztásokat tártak fel a Woltnál 5 hónapja
- HR-esek figyelem: a bértranszparencia új szabályai versenyjogi csapdákat rejtenek 5 hónapja
- Már minden régióban pályázhatnak a hazai kkv-k munkavédelmi eszközök beszerzésére 6 hónapja
- A modern laptopok forradalma: mélyreható elemzés a 2025-ös trendekről és a Black Friday stratégiai jelentőségéről 6 hónapja
- Barát, közösség, értelmes munka: így választanak diákok állást 7 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben