Nem is rossz a munkaerőhiány, legalább a kirúgott közszolgák is el tudnak majd helyezkedni
A munkanélküliség további csökkenését várják az elemzők, miután az év elején a várakozásoknál kedvezőbben alakult a mutató. A Takarékbank és az Erste elemzője 6 százalék alatti munkanélküliségi adatot vár, a tavalyi 6,8 százalékról pedig éves átlagban is 5,7-6,2 százalékra csökkenhet a mutató.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a tavaly december és idén február közötti 6,1 százalékos munkanélküliségi ráta lényegesen kedvezőbb mind a várakozásoknál, mind a szezonális hatásoknál. A foglalkoztatottak számának növekedése az elsődleges munkaerőpiacon a gazdaság munkahelyteremtő képességét tükrözi.
Suppan Gergely biztatónak látja, hogy a legutóbbi üzleti és vállalati felmérések továbbra is a foglalkoztatási szándék növekedését jelzik. A foglalkoztatás ütemének növekedését ugyanakkor fékezheti az egyre több ágazatban jelentkező szakemberhiány, amely azonban segíthet felszívni a köztisztviselői állomány tervezett csökkentéséből származó kínálatot. Ezzel a munkaerőpiac szerkezete kedvező irányba mozdulhat - tette hozzá.
Szezonális hatások miatt az év elején a munkanélküliségi ráta 6 százalék felett maradhat, azonban az év második felében már 5 százalék közelébe süllyedhet. Így idén érdemben, 5,7 százalékra csökkenhet az átlagos munkanélküliségi ráta a tavalyi 6,8 százalékról, jövőre pedig az átlagos munkanélküliségi ráta kismértékben tovább csökkenhet - vélekedett Suppan Gergely.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaerőpiac feszesebbé vált. Erről a bérstatisztika januári adatai is tanúskodtak, hiszen a bruttó bérek - a közfoglalkoztatottak hatásának kiszűrésével - 6,3 százalékkal nőttek, nettó értelemben pedig 8 százalékkal, így a reálbérek 7 százalékkal emelkedtek az év első hónapjában.
A következő hónapokban is folytatódhat a munkaerőpiac feszesebbé válása, a munkanélküliségi ráta csökkenése, illetve a bérek dinamikus bővülése. Év végére 6 százalék alá eshet a munkanélküliségi ráta, éves átlagban pedig 6-6,2 százalék között lehet a mutató - prognosztizálta az Erste Bank vezető elemzője.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Tréning Kerekasztal Konferencia 2026. Élménnyel eredmény! – Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek
Részletek
Jegyek
Egyre nehezebb gyakornoki helyet és pályakezdőként állást találni, sok korábban „biztosnak” (többek közt IT és HR) tűnő szakmában. A belépő... Teljes cikk
Miközben az autóipar lassulása óvatosságra intette a piacot, több ágazatban súlyos munkaerőhiány alakult ki 2025-ben. A logisztika, a kiskereskedelem... Teljes cikk
Jelentősen pesszimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi hazai munkaerőpiac mobilitási lehetőségeit az előző évhez képest.... Teljes cikk
- Elszabadult a szakemberhiány: ennyit kell várni egy mesterre 2026-ban 2 hete
- Tanulmány: válságban az orvosi alapellátás 2 hete
- Vége a 9-5-nek? Így alakítja át ez a trend a magyar munkaerőpiacot 2 hete
- Horvátországban minden második fiatal ezer euró alatt keres 4 hete
- Hiába az AI és a pöpec rendszer: zsákutca a munkaerő-felvétel, ha ez hiányzik 4 hete
- Így áll most a munkanélküliség Európában – a fiatalok helyzete továbbra is nehéz 1 hónapja
- Czomba Sándor: indul a Lakhatási és Utazási támogatás 2026 1 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása nemek szerint - grafikon 1 hónapja
- Humánia HRS Group: stabil stratégiai partner a 2026-os munkaerőpiaci kihívásokban 1 hónapja
- Több a munkanélküli, kevesebben dolgoznak – kijöttek a friss KSH-adatok 1 hónapja
- Ők adják a munkát a nyugdíjasoknak: itt a lista a legnagyobb szövetkezetekről 2 hónapja


Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?