kapubanner for mobile
Megjelent: 4 hónapja

Változás: a felvételibe is beleszámít majd a kompetenciamérés eredménye

Már idén március 1-jétől életbe léptetné a kormány azt a rendeletmódosítást, amely alapján emelt szintű érdemjegyekkel osztályoznák az országos kompetenciamérés eredményeit, az osztályzatok pedig az év végi jegyekbe és a középiskolai felvételin elérhető pontszámokba is beleszámítanak majd - írja a Népszava.

A Szülői Hang Közösség tiltakozását fejezte ki a február 18-án megjelent rendelettervezet ellen. A közösség képviselője, Miklós György a Népszavának azt mondta: a tanulóknak és a pedagógusoknak szinte egyáltalán nem marad idejük arra, hogy a változásokra felkészüljenek, hiszen az iskolai kompetenciamérések idén március 24-én kezdődnek.

Ez egy merénylet a gyerekek ellen – fogalmazott Miklós György,

aki szerint a rendeletmódosítás egy újabb lépés a gimnáziumi képzés elsorvasztása felé. 

A kedden megjelent tervezet szerint az év végi érdemjegyek megállapítása során két érdemjegynek számít majd a kompetenciamérésre kapott osztályzat. Az idén március és május között megírt kompetenciamérések eredményei pedig a következő, 2025/2026-os tanév során lebonyolított középiskolai felvételibe is beleszámítanak majd. A BM mindezt azzal indokolta, hogy „növelje a kompetenciamérés jelentőségét a tanulók körében.”

A Szülői Hang képviselője szerint, annak részletei, hogy az osztályzatokat kik és miként állapítják majd meg, még nem ismertek.

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás a Népszavának elmondta, a kompetenciamérést nem arra találták ki, hogy érdemjegyekkel osztályozzák vele a diákokat, szerinte ez a mérés erre teljesen alkalmatlan. Radó Péter oktatáskutató a Népszavának adott februári interjújában ugyancsak arról beszélt, egy olyan központi mérést, mint a kompetenciamérés, „teljesen nonszensz” pedagógiai értékelésre használni.

Iskolásítják az óvodákat? 

Egy másik rendelettervezet szerint a legalább három csoporttal működő óvodákban idén szeptembertől külön csoportokat kellene létrehozni azoknak a gyerekeknek, akik a következő tanévben elérik a tanköteles kort. A módosítás célja az átmenet megkönnyítése az óvodából az iskolába - írja a 24.hu. A Civil Közoktatási Platform (CKP) szerint az iskolára nem az utolsó évben kell felkészíteni, annak az óvoda 3–4 éve alatt kell kialakulnia – tartja a CKP.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
KIM: Technikumi végzettséggel magasabb jövedelem érhető el, mint gimnáziumival

Technikumi végzettséggel magasabb jövedelem érhető el, mint gimnáziumival, sőt, a 3 éves szakképzésben szerzett végzettség is közelít a... Teljes cikk

Több mint 1300 diák szakképzését támogatja egy alapítvány

Több mint 1300 diák szakképzését támogatja 30 millió forinttal a Daniella Kereskedelmi Kft. Talentum Alapítványa – közölte a cég az MTI-vel... Teljes cikk