kapubanner for mobile
Szerző: Bánosi Eszter
Megjelent: 6 éve

Ezek a vállalkozók kiégésének leggyakoribb okai

Bár a vállalkozók általában nagyobb autonómiával rendelkeznek a tevékenységük felett, egy kutatás szerint a túl nagy szenvedély és elhivatottság kiégéshez vezethet. Az sem mindegy, mi a teljesítményünk hátterében álló belső motiváció, mennyire végezzük örömből a munkánkat. A nemet mondás képessége, a rugalmas gondolkodásmód ellenben segíthet megelőzni a kiégést.

A burnout, vagyis a kiégés jelensége manapság népszerű téma, ezért többnyire mindannyian tisztában vagyunk annak kockázataival. De biztosan tudjuk azonosítani is magunkon a jeleit?

Velez Csaba pszichológus, burnout-specialista szerint nagyon sok és szerteágazó tünete lehet a kiégésnek. „A klientúrámban három kérdést szoktam feltenni a kiégés mélységének a megállapításához: Mennyi szabadnapot hagytunk bent egy évben? Milyen az elalvásunk, és hogyan alusszuk át az éjszakát? Hogy érezzük magunkat vasárnap délután? Emellett a kiégés és a depresszió tünetei 70-80 százalék átfedéssel működnek. Nagyon sok olyan depresszióval kezelt ember van, aki nem depresszív, hanem kiégett. Azonban míg a depressziót a szerotonin hiánya okozza, így tüneteket lehet ennek a hormonnak a növelésével kezelni, addig a kiégésnél ez nem működik, mert az illető nem depressziós, hanem kiégett” - mondja a pszichológus.

„A tünetek között szerepel még a fáradság, jellemző, hogy a beteg egy hét munka után átalussza az egész hétvégét, mindemellett csökkentheti a barátaival, rokonaival való kommunikációt, a társas kapcsolatok megszakadása miatt pedig izolálódik, magányossá válik” - teszi hozzá.

Kiégés a vállalkozók körében

Mivel a kiégéssel foglalkozó kutatások többnyire a nagyobb szervezetben dolgozó munkavállalók körében vizsgálták a kiégés jelenségét, keveset tudunk arról, hogyan érinti a jelenség a más típusú munkakörben dolgozókat. Az Amszterdami Egyetem, illetve a New York Állami Egyetem kutatói, Eva de Mol és Jeff Pollack vizsgálatokat végeztek annak megállapítására, milyen tényezők vezethetnek kiégéshez a vállalkozók körében.

Arra voltak kíváncsiak, hogy vajon a munkaszenvedély, a munkaképesség és a sikeres vállalkozói karrierről alkotott elvárások és hiedelmek nagyobb vagy kevesebb valószínűséggel idézik-e elő a kiégést.

A kutatók az úgynevezett Business Networking International (BNI) 326 tagján végeztek vizsgálatokat az Egyesült Államok délnyugati régióiban. A BNI az egyik legnagyobb, 50 országban jelenlévő vállalkozói hálózat a világon, amelynek tagjai hetente találkoznak azért, hogy szakmai kapcsolatokat építsenek, illetve segítsék egymást. A megkérdezettek 60 százaléka férfi volt, átlagéletkoruk 47,4 év, és számos iparágban - a szolgáltatástól kezdve a pénzügyön át egészen a gyártásig - tevékenykedtek. A megkérdezettek többsége 250 vagy annál kevesebb alkalmazottat foglalkoztató kisvállalkozásoknál dolgozott.

A felmérésben a vállalkozók munkaszenvedélyét, munkaképességét, munkamódszereit és a kiégésre való hajlamát mérték. A kiégés mérésének érdekében olyan kérdéseket tettek fel a résztvevőknek, mint például mennyire fáradnak el a napi munkában, vannak-e kétségeik a munkájuk jelentőségével kapcsolatban, illetve hogy felélénkülnek-e, ha elvégeznek egy feladatot.

A megszállottság kiégéshez vezethet

A pszichológus szerint a vállalkozói munkaformában a teljesítménykényszer igen gyakori, kiégésre hajlamosító tulajdonság. „Az egyéni vállalkozó akkor eszik, amikor dolgozik, és ha elmegy szabadságra, gyakorlatilag dupla költsége van, éppen ezért nehezebben tud meghozni egy ilyen döntést. Másrészt, aki nem kényszervállalkozó, vagyis nem azért választotta ezt a formát, mert hirtelen nem volt más lehetősége, az jellemzően „belső kontrollos”, vagyis magas igénye van a teljesítményre és a minőségre.

Harmadszor pedig szintén meghatározó tényező, hogy mivel a vállalkozó szolgálja ki a teljes ügyfélkörét, szinte elvárás, hogy azonnal válaszoljon az ügyfelei igényeire (pl. a Facebookon), máskülönben leértékelik a szolgáltatását. Ez egy külső nyomás, de nagyon jellemző” - magyarázza Velez Csaba.

Az említett kutatás eredményei emellett azt mutatták, hogy azok a vállalkozók, akik egy 1-től 5-ig tartó skálán magas pontszámú rögeszmés szenvedélyről számoltak be, nagyobb valószínűséggel tapasztaltak meg kiégést, mint azok, akikben ennek a szenvedélynek a mértéke mérsékelt volt. A megszállottan szenvedélyes vállalkozók arról számoltak be, hogy az egész napi munka rengeteg erőfeszítést kíván tőlük, valamint munkájukat frusztrálónak találták. Egyes vállalkozók számára a kiégés folyamatos szorongásos állapotot, illetve stresszt idézett elő.

Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Ezek a vállalkozók kiégésének leggyakoribb okai
2. oldal - Kiégni csak az tud, aki valaha égett
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Friss energia - Tippek a munkahely megújításához

Eljött a tavaszi megújulás ideje. De hogyan lehet egy szervezetet megújítani úgy, hogy a munkatársak friss lendületet, energiát, kreativitást... Teljes cikk

Semmit nem lehet már rutinból csinálni - Sándorné Bosnyák Ágnes, a DENSO HR menedzsere

A folyamatos változás ma már alap, nem lehet rutinból vagy akár tavalyi tapasztalatok alapján működni, mondta el Sándorné Bosnyák Ágnes, a DENSO... Teljes cikk

Bele lehet szeretni ebbe a hivatásba: interjú Szalavics Mariann NAV-elnökhelyettessel

Öt évvel ezelőtt érkezett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Első állása a közigazgatásban és azt mondja, hogy bele lehet szeretni ebbe a... Teljes cikk