A trafiktörvény módosítását kérik szakszervezetek
Közös petícióban tiltakozik a Dohányipari és Dohánykereskedelmi Dolgozók Szakszervezete, valamint a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete, mert szerintük a kormány úgy államosítja a dohánytermékek kiskereskedelmét, hogy azzal kockára teszi a kiskereskedelmi szektorban foglalkoztatott munkavállalók tízezreinek munkahelyét. Ezért a trafiktörvény módosítását kérik.
A két érdekképviselet petíciójában közli: a dohánytermék-kiskereskedelem állami monopóliumba vételével kapcsolatban a törvény elfogadása előtt semmilyen érdemi egyeztetés, tárgyalás nem volt az érintett munkavállalókat képviselő szakszervezetekkel. Ezért fordulnak petícióval a kormányhoz.
A szakszervezetek kifogásolják, hogy a törvény nem biztosít semmilyen átmenetet, a kiskereskedelmi jog államosítása mindenfajta kompenzáció nélkül történik. Az újonnan létrejövő trafikrendszer szerintük a jelenlegi formájában gazdaságilag fenntarthatatlan lesz, így a törvény esélyt sem ad a kiszoruló munkavállalók tízezreinek arra, hogy az újonnan létrejövő rendszerben találjanak maguknak új munkahelyet.
A két érdekképviselet petíciójában úgy fogalmaz: elvárják a kormánytól, hogy ha valóban a magyar gazdaság fellendítése, a hazai munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése a cél, akkor szűk politikai, gazdasági érdekcsoportok elvárásai helyett a kiskereskedelemben dolgozó munkavállalók érdekeit szem előtt tartva, a munkahelyek megőrzését biztosítva valósítsa meg a dohányzás elleni küzdelemhez kapcsolódó elképzeléseit.
Az érdekképviseletek ezért azt kérik: a Liga, illetve az érintett szakszervezetek bevonásával a kormány tegyen javaslatot a törvény módosítására, hogy az újonnan létrejövő trafikrendszerben legalább annyi új munkahely jöjjön létre, amely ellensúlyozni tudja a dohánytermékek kiskereskedelméből kiszoruló boltokban megszűnő munkahelyeket.
Kérik azt is, hogy vizsgálják felül a törvényt a trafikrendszer gazdasági fenntarthatóságának szempontjából, és a jogszabály módosításával adja meg az esélyt a kormány arra, hogy méltányos bért, tisztességes megélhetést biztosító munkahelyek jöjjenek létre.
A szakszervezetek szükségesnek tartják olyan átmeneti időszak bevezetését is, amely a munkahelyek rövid távú, gyors megszüntetése helyett legalább esélyt ad az érintett több tízezer munkavállalónak arra, hogy az új trafikrendszerben vagy a kereskedelem egyéb területein állást találjon magának. A tájékoztatás szerint 420-an írták alá a petíciót, amelyet szerdán levélben küldtek meg a szakszervezeti elnökök a nemzeti fejlesztési miniszternek.
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk
A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk
A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk
- Orbán Viktornak üzentek a szociális dolgozók 2 hónapja
- Súlyos munkavédelmi mulasztásokat tártak fel a Woltnál 2 hónapja
- A HR a láthatatlan ragasztó - így látják a szakmát az ügyvezetők 2 hónapja
- E-commerce Manager 2 hónapja
- Új együttműködési programok elindítását jelentette be az MKIK 3 hónapja
- Uniós támogatásban részesült a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete 3 hónapja
- Stratégiai partnerségre lépett a BKIK és az Óbudai Egyetem 5 hónapja
- Felmérés: a fizikai dolgozók negyede szerint munkahelyük nem biztonságos 5 hónapja
- Lázár János szerint 53 ezer ember "szarból épít várat nap mint nap" 6 hónapja
- Több mint 1300 diák szakképzését támogatja egy alapítvány 6 hónapja
- Orbán Viktor: Magyarország jövője nem csupán a pártokon, hanem elsősorban a teljesítményen múlik 6 hónapja

Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?