Átszabná a szociális rendszert a munkaügyi miniszter
A munkába állást kell támogatnia a szociális rendszernek - mondta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter kedden egy budapesti rendezvényen, hozzátéve: "Alapvetően a társadalmi értékválasztás és mentalitás alakítása a fontos, mert ha így haladunk tovább, a munka világából mindenki kivonul".
A munkanélküliek többsége a hátrányos helyzetű területeken él. Rajtuk elsősorban az nem segít, ha csökkentik a járulékaikat. Helyette a munkaügyi szabályozásban rejlő problémákat kell kiküszöbölni. A jelenlegi szabályozás ugyanis a képzett, nyolcórás munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalók helyzetét szabályozza, és nincs olyan kiépült támogatási rendszer, amely az atipikus foglalkoztatási formákat szabályozná. Ilyen a szezonális, esti és részmunka, amelyeknek az adminisztratív szabályok nem kedveznek, és jelentős járulékok terhelik azokat a munkáltatókat, akik így foglalkoztatnak embereket. A miniszter szerint meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy az önkormányzatok által közmunkában foglalkoztattak az alkalmi és részmunkán keresztül visszakerüljenek a tartósan foglalkoztatottak világába. A támogatási rendszert azonban az átmenet idején fenn kell tartani - tette hozzá.
Munkára ösztönző szociális ellátások
Szűcs Erika szerint meghatározó jelentősége van annak, hogy a szociális ellátások mire motiválják az embereket: arra, hogy az ellátási tevékenység egyes elemeit munkaviszonnyá próbálják alakítani, vagy munkát vállaljanak. Példaként említette az ápolási díjat, amelyet 40 ezer ember szeretne munkaviszonnyá alakítani. Véleménye szerint ez a tevékenység alapvetően családban elvégzett funkció - amely a GDP-ben sem jelenik meg - és nem kérheti valaki a közösségtől azt, hogy teljes mértékben kompenzálja a saját életében bekövetkezett hátrányt.
A miniszter beszélt arról, hogy a gazdaságfejlesztéssel is össze szeretné hangolni stratégiáját. Olyan modellt képzel el, amelyben a jogosult, ha társadalmi jövedelmet kap, végezzen olyan tevékenységet, amely a pénzt visszaforgatja a gazdaságba. Azonban a gazdaság versenyorientált filozófiája mellett szükségesnek látja a szociális gazdaság megjelenítésit is, ami nem azt jelenti, hogy szociális szolgáltatásokat tartalmaz, hanem figyelembe veszi a helyi viszonyok sajátosságait. Szerinte a cégeknél kell elérni, hogy változtassanak munkaszervezésükön, azt azonban még nem tudja, ez miként valósítható meg. A szociális tárca vezetője ezen kívül szeretne hangsúlyosabb nőpolitikát, és a fiatalok könnyebb munkavállalásával kapcsolatban is lépéseket tervez.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
A Magyar Orvosi Kamara felmérése szerint egyre több magyar orvos vállal munkát külföldön, és a kivándorlás mögött már nemcsak anyagi okok... Teljes cikk
A Magyar Orvosi Kamara szerint a kialakult káosz a túlterheltség, a vitatott munkafeltételek és a rendszerszintű hiányosságok következménye. Teljes cikk
Egy friss kutatás szerint a vezetők többsége a továbbképzést és az átképzést tartja prioritásnak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. Teljes cikk
- Több a munkanélküli, kevesebben dolgoznak – kijöttek a friss KSH-adatok 1 hónapja
- Kinek jár és mennyi a nyugdíj előtti álláskeresési segély? 2 hónapja
- Meglepő eredmény: az ukrán menekültek több adót fizetnek, mint amennyi segélyt kapnak 5 hónapja
- Hogyan támogassuk a gyászoló kollégát a munkahelyen? 6 hónapja
- A munkanélküliek száma korcsoportonként 8 hónapja
- Új vezetőt kap az IKEA Magyarországon is 9 hónapja
- Állás nélkül 60 felett? Így segíthet a nyugdíj előtti álláskeresési segély 9 hónapja
- Csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban 10 hónapja
- A 15–74 éves munkanélküliek számának negyedévenkénti alakulása - grafikon 10 hónapja
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 11 hónapja
- Álláskeresési járadék 1 éve

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?