Az államnak képez szakembereket az ELTE
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) végzettek többsége közalkalmazottként helyezkedik el. A hallgatók elégedettek az ELTE-n szerzett tudással, számukra leginkább presztízst és minőséget jelent az intézményben való tanulás derült ki a Diplomás pályakövetési program, komplex hallgatói szolgáltatásfejlesztés az ELTE-n projekt zárókonferenciáján, melyről az intézmény hírlevele számol be.
Ezt követően Seifert Tibor, a hallgatói ügyek rektori főbiztosa ismertette a Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) bevezetésének tapasztalatait. "A diplomás pályakövetési program és a komplex hallgatói szolgáltatásfejlesztés kidolgozására összesen 110 millió forint állt rendelkezésünkre, amelyből 99 millióhoz pályázati úton jutottunk, a fennmaradó összeg pedig önerőből teremtettük meg" - mondta Seifert Tibor. Kifejtette, hogy a pályázatban foglaltak alapján az intézmény a hallgatói motivációs vizsgálatot, a végzett hallgatók pályakövetését, valamint a végzett hallgatók telefonos standard kérdőíves vizsgálattal való pályakövetését tűzte ki céljául. "A hallgatók munkaerő-piaci, továbbtanulási motivációinak, képzéssel szembeni elvárásainak, munkaerő-piaci várakozásainak, képzési és elhelyezkedési stratégiájának feltérképezését az on-line hallgatói motivációs vizsgálattal végeztük. A felmérés eredményeiből világosan kirajzolódik, hogy az ELTE-n végzett, vagy éppen oda járó hallgatók nagymértékben elégedettek a képzés minőségével" - fejtette ki az ELTE hallgatói ügyek rektori biztosa. Seifert Tibor kiemelte: az alapképzésben résztvevő válaszadók 47,9 százaléka nyilatkozta azt: mesterképzésen is folytatná tanulmányait az intézményben.
A diákok harmada dolgozik a tanulmányok alatt
Emellett a válaszadó diákok több mint harmada jelezte, hogy tanulmányai alatt már dolgozik - a tanulás melletti munkavállalást tekintve a BGGYK és a PPK hallgatói járnak az élen. "A végzett hallgatók pályakövetését illetően kiderült, hogy Egyetemünk az államnak képez szakembereket: a válaszadó hallgatók 40 százaléka ugyanis közalkalmazotti, köztisztviselői munkakörben dolgozik, 31 százalékuk pedig az oktatás területén" - hangsúlyozta Seifert Tibor. Az átlagkeresetet illetően az Informatikai Karon végzettek keresnek a legtöbbet, átlagosan nettó 221 ezer forintot - tette hozzá.
A végzettek többségének az ELTE egyet jelent a presztízzsel és a minőséggel
A DPR és az alumni program egy belső, minőségi információ szolgálat, amely pontos képet fest a Karok számára arról, hogyan lehet a munkaerő-piacon hasznosítani az Egyetemen megszerzett tudást és kompetenciákat - mondta Forgó Melinda, hozzátéve, hogy a diplomás pályakövetést nem önmagában kell értelmezni, hanem a szolgáltatásfejlesztéssel, a minőségbiztosítással és az alumni tevékenységgel összefüggő rendszerben. Az ELTE Hallgatói Karrier- és Szolgáltató Központ vezetője elmondta, hogy a projekt stratégiai jelentőségű - segítségével pontos képet kaptak az ELTE hallgatóinak karrier útjáról. "Ezek a pályaképek a felvételizők, a jelenlegi hallgatók és az Egyetem számára egyaránt fontos információkkal szolgálnak. Érdekességként, a végzettek döntő többségének az ELTE egyet jelent a presztízzsel és a minőséggel" - mondta Forgó Melinda. A Karrier Központ vezetője emellett beszélt a karrier.elte.hu portálon lévő online szolgáltatások fejlesztéséről is. Ezek segítségével a hallgatók megfelelő információkat kapnak arról, hogy a bolognai rendszer által nyújtott képzésekkel milyen foglalkozási területeken helyezkedhetnek el. Továbbá a honlapra felkerült önismereti tesztekkel összeállíthatják a saját életpálya-portfóliójukat is - fejtette ki.
A projektzáró konferencián az ELTE Rektori Hivatal minőségbiztosítási Osztály DPR szakmai vezetője kiemelte, hogy az on-line kérdőív kidolgozása során a rendszert összekapcsolták az ETR-rel, így az Egységes Tanulmányi Rendszerben lévő hallgatói adatokra - mint a képzés neve - már nem kellett külön rákérdezni a kérdőívben. Czakó Andrea kiemelte, hogy a 2011-es felmérés alapján a válaszadók 63 százaléka gondolta úgy, az aktuális munkakörében nagymértékben hasznosítja az Egyetemen elsajátított tudást. "Sőt, az is kiderült, hogy az ELTE-s hallgatók még időnként kicsit túlképzettek is" - tette hozzá Czakó Andrea.
Az ELTE Diplomás Pályakövetési Rendszerét a TÁMOP pályázati projekt keretében 2009 decembere és 2011 novembere között dolgozta ki és kezdte működtetni az intézmény. A program a Rektori Hivatal Minőségbiztosítási Osztályának koordinálásában valósul meg. A DPR kifejlesztéséhez szükséges módszertant a TáTK és a PPK által delegált módszertani csoport végzi.
Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Hírlevél
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A nyugdíjas-élelmiszerutalványt nemcsak a nyugdíjasok, hanem a más, nyugdíjszerű ellátásban részesülők, így a fogyatékossággal élők is... Teljes cikk
Az elmúlt időszakban megjelent téves állításokkal szemben a teljes foglalkoztatotti létszám csökkenése és a foglalkoztatott harmadik országbeliek... Teljes cikk
Valótlan adatot használt a kormány az orvosi bérekről szóló kampányában – derül ki a Magyar Orvosi Kamara által kikért hivatalos adatokból. A... Teljes cikk
- Újraírják az MI-stratégiát – már óvodától tanítani kell a mesterséges intelligenciát 2 hónapja
- Stratégiai szemléletű HR szakembereket képez az ELTE PPK 2 hónapja
- A külföldön diplomázott magyarok 40 százaléka tért haza - itt a friss kutatás 3 hónapja
- A magyar átlagbér közel kétszeresét vihetik haza ezek a pályakezdők 5 hónapja
- Itt vezetik be elsőként az országban a mesterséges intelligencia oktatását 6 hónapja
- A szülő vagy a gyerek dönt a pályaválasztásnál? 6 hónapja
- Diákok nyerték a jogesetmegoldó versenyt 8 hónapja
- 2025-től hosszabb lesz az igazgatási szünet 9 hónapja
- Diákhitelük kiváltásával segítené a külföldön élő diplomás magyar fiatalok hazatérését a kormány 10 hónapja
- Magyarország feladatának tekinti, hogy az európai diploma kapcsán vitát indítson 11 hónapja
- Két nemzetközi felsőoktatási rangsorban is előkelő helyen végzett ez a magyar egyetem 12 hónapja