kapubanner for mobile

Bevándorlási kártyát vezet be jövőre Ausztria

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Az osztrák szövetségi belügyminiszter szándéka szerint már jövőre bevezetik az ország nemzeti színeit megjelenítő piros-fehér-piros bevándorlási kártyát, szakítva az eddigi szigorú kvótarendszerrel.

Maria Fekter osztrák szövetségi belügyminiszter hétfői sajtóértekezletén elmondta, hogy a bevándorlási kártya koncepciójának részleteit három szinten dolgozzák ki, egyrészt a szociális partnerek - a munkaadók és a munkavállalók -, másrészt az érintett minisztériumok bevonásával. Az elsősorban a belső munkaerő igényeihez igazodó intézkedés szerepel a tavaly decemberben hivatalba lépett nagykoalíciós (szociáldemokrata-néppárti) kormány programjában is.

Az elképzelés az, hogy a mostani, kvótákhoz és korlátozásokhoz kötött merev bevándorlási és letelepedési politika helyébe egy olyan rendszer lépne, amely rugalmasabban alkalmazkodik az osztrák munkaerőpiac szükségleteihez. A piros-fehér-piros kártya kiadását kritériumokhoz kötnék, például a német nyelvtudáshoz, önfenntartó képességhez és büntetlenséghez; vizsgálnák a kérvényezők szakmai felkészültségét és képesítését, különös tekintettel arra, hogy képzettségük összhangban van-e a hazai igényekkel.

Kérdés, hogy a kártya eléri-e a célját

Fekter sajtóértekezletén nyitva hagyta a kérdést, vajon a kártya bevezetésével lényegesen változhat-e a bevándorlók száma. Megítélése szerint nem is az a lényeg, hogy többen vagy kevesebben fognak letelepedni Ausztriában, hanem az új rendszer alkalmazkodó képessége. Az osztrák statisztikai hivatal (SA) adatai alapján 2007-ben 106 905 külföldi állampolgár vándorolt be az alpesi országba - kétharmaduk európai államokból -, ezzel szemben 74 191-en döntöttek úgy, hogy elhagyják az országot. A számadatok azt jelzik, hogy Ausztria lakossága a migrációnak köszönhetően 32 714 fővel gyarapodott tavalyelőtt: az összességében 33 007 fős népességszaporulat döntő részben a bevándorlásból származott, és csak csekély mértékben volt köszönhető a kedvező születési-halálozási aránynak. A hivatal összesítése alapján 2008 elején 854 752 külföldi állampolgárságú személyt tartottak nyilván, ők alkották a népesség 10,3 százalékát.

Az osztrák Gazdasági Kamara (WK) közelmúltban készült tanulmánya szerint az országnak súlyos szakmunkáshiánnyal kell számolnia a következő évtizedben, ami fékezően hathat a gazdasági növekedésre is. 1,7 százalékos bővülési ütemet feltételezve 2020-ig 250 000, háromszázalékos növekedés esetén pedig 600 000 szakmunkásra lesz szükség pótlólag. A hiányt belső forrásokból az ország nem tudja fedezni, demográfiai okok miatt sem: a szakképzett munkaerő egyre nagyobb hányada, csaknem a fele 45 éven fölötti, miközben az utánpótlás tartósan csökkenő irányzatot mutat. Hasonlóképpen nagy a hiány - illetve kereslet - a felsőfokú végzettséget igénylő foglalkoztatási területeken.
  • 2026.09.09Fókuszban a ,,hard HR” – ingyenes, kétrészes webinár A HR döntések ma már nem választhatók el a jogi, adózási, pénzügyi és bérszámfejtési szempontoktól. A Niveus adózási, jogi és payroll szakértői ingyenes, kétrészes webinár keretében, a munkavállalói életciklus mentén mutatják be a legfontosabb „hard HR” összefüggéseket, tipikus hibákat és gyakorlati megoldásokat. A program a bértranszparencia irányelv gyakorlati hatásaira is kitér.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek