"Csak ez az egy megoldás van" – Lázár 14. havi nyugdíjat ígér a választások előtt
Lázár János építési és közlekedési miniszter Kaposváron bejelentette, hogy a kormány a 14. havi nyugdíj bevezetésén dolgozik, amit a kisnyugdíjasok számára a legigazságosabb támogatásnak nevezett. A bejelentés új szintre emelheti a választások előtti ígéretcunamit. Szakértők szerint a terv több százmilliárdos pluszkiadást róna az államkasszára.

A miniszter szerint ez jelentené a legigazságosabb megoldást a kisnyugdíjasok helyzetének javítására, miután a jelenlegi rendszerben komoly különbségek vannak az ellátások között.
A politikus rámutatott, hogy a 2,4 millió magyar nyugdíjasból félmillióan 240 ezer forint alatti ellátást kapnak, míg 250 ezren 140 ezer forintnál is kevesebből élnek.
Ha van 13. havi nyugdíj, akkor a 14. havi a következő lépés. Ezen dolgozunk, számolunk, kőkeményen dolgozunk azon, hogy ez megvalósítható legyen
– fogalmazott Lázár.
A miniszter emlékeztetett arra is, hogy a kormány korábban visszaállította a 13. havi nyugdíjat, és idén nyugdíj-kiegészítést és élelmiszer-utalványt is biztosít az időseknek. Ugyanakkor a 14. havi juttatás bevezetése – írja a Portfolio – jelentős költségvetési terhet jelentene: egy plusz havi nyugdíj mintegy 600 milliárd forintos kiadást róna az államkasszára.
A lap szerint a bejelentés időzítése sem véletlen. A 2026-os parlamenti választások közeledtével egyre intenzívebbé válik az ígéretcunami, és a kormány látványos jóléti intézkedésekkel próbálja megszólítani a legnagyobb választói csoportot, a nyugdíjasokat. Eközben az ellenzéki Tisza Párt is bemutatta saját nyugdíjasprogramját és adócsökkentési terveit, ami tovább fokozza a politikai versenytér nyomását.
A Portfolio értékelése szerint Lázár bejelentése „helikopterpénz jellegű” intézkedésnek tekinthető, amely azonnali és jelentős költségvetési hatással járna. Míg más, korábban bejelentett programok (például az Otthon Start vagy az szja-mentességek) fokozatosan épülnek be a rendszerbe, a 14. havi nyugdíj tartós, beépülő kiadásként jelenne meg, és komolyan befolyásolhatná a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát.
A bejelentés részletei – így a bevezetés időpontja, a kifizetés módja és fedezete – egyelőre nem ismertek, de a politikai üzenet egyértelmű: a kormány a következő hónapokban a nyugdíjasok felé nyit, és újabb, népszerűségnövelő lépésekkel készülhet a választási kampány hajrájára.
A nyugdíjrendszer fenntarthatóságáról és a költségvetési hatásokról bővebben Farkas András nyugdíjszakértő HR Portalon megjelent írásában olvashat.
A képen Lázár János építési és közlekedési miniszter a Kaposváron október 14-én tartott Lázárinfón. Forrás: Lázár János Facebook oldal.
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.21Fókuszban a "Hard HR" A workshop során a NIVEUS | PAYROLL és a NIVEUS | LEGAL szakértői a munkavállalói életciklus mentén haladva tekintik át a legfontosabb foglalkoztatási helyzeteket, a belépéstől kezdve a foglalkoztatás különböző szakaszain át egészen a kilépésig. Minden egyes ponton kiemelik azokat a kritikus jogi, adózási és bérszámfejtési kérdéseket, amelyek közvetlenül hatnak a HR döntéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.05.31Az Év Felnőttképzője 2026. - Páyázzon! A HR Portal által alapított díj célja, hogy láthatóvá tegye azokat a felnőttképző intézményeket, amelyek mérhető eredményekkel és valódi munkaerőpiaci hatással dolgoznak.
Részletek
Jegyek
- 2026.09.23Mi tesz egy tréninget valóban hatékonnyá 2026-ban? Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.
Részletek
Jegyek
Nem rendezhetnek majálist a szakszervezetek az idén május elsején a Városligetben, megszakad egy 135 éves hagyomány, mivel a terület... Teljes cikk
Száz új munkahelyet hoz létre a Révész Trans Kft. legfrissebb 3,2 milliárd forint értékű kapacitásbővítő beruházása Tiszaújvárosban és... Teljes cikk
Az OpenAI közlése szerint a munkavállalók leggyakrabban a bérszámításhoz kérnek segítséget, illetve azt szeretnék megtudni, hogy egy adott... Teljes cikk
- Most dől el minden: később már nem kérhető a nyugdíj újraszámítása 2 hete
- Ennyi magyar kap havi 2 millió forintnál több nyugdíjat 3 hete
- Évente egy kabát, de közben beázik a ház – mi történik a magyar nyugdíjakkal? 4 hete
- Így lesz üzleti érték a társadalmi felelősségvállalásból 4 hete
- A titkos fegyver, amivel a cégek boldogabb és hatékonyabb csapatot építenek 4 hete
- Vezetőváltás a Shopfully Magyarország élén 1 hónapja
- Kiknek jár a nyugdíj előtti álláskeresési segély és mekkora az összege? 1 hónapja
- A szakértő szerint elkerülhetetlen a nyugdíjrendszer reformja 1 hónapja
- Mi az a valorizációs szorzó, ami kulcs a nyugdíjszámításnál? 1 hónapja
- „Az egészséges nagymama, nagypapa olyan, mint a lottóötös” – növelhetik-e az egészségügyi kiadások a GDP-t? 1 hónapja
- Mennyivel kap kevesebbet a magyar az osztrák nyugdíjasnál? Így értéktelenedett el a nyugdíj Magyarországon 1 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?