Megjelent: 18 éve

Elveszhet a nyugdíj egy része

Áprilistól, de különösen a jövő év elejétől sok minden változik a nyugdíjrendszerben, döntően a nyugdíjasok kárára. Az egyik legkellemetlenebb módosítás a nyugdíj melletti jövedelemszerzés „szankcionálása”, de az induló nyugdíjak új számítási módja valamennyi friss nyugdíjast rosszul érintik majd.

Április 1-je nemcsak az egészségügyben hozott nagy horderejű változásokat, hanem a nyugdíjrendszerben is. Ettől a naptól kezdve ugyanis már 8,5 százalékos nyugdíjjárulékot köteles fizetni mindenki, aki nyugdíja mellett dolgozik. Sokaknak – akiknek a bére túllépi a minimálbért – 2008-tól le kell mondaniuk járandóságuk egy részéről. Egy új számítási módszernek köszönhetően pedig a jövő év elejétől jelentősen csökken az újonnan megállapított nyugdíjak összege is. Ez – ellentétben az év eleji nyugdíjemelésekkel – igencsak kellemetlenül érintheti a nyugdíjasokat.

Munka nyugdíj mellett: áldás vagy átok?

A bérükből levont 8,5 százalékos nyugdíjjáruléknál is nagyobb elvonást jelent a nyugdíj mellett munkát vállalók számára a bérükből levont személyi jövedelemadó (szja) számításának új módszere. Április 1. után a dolgozó nyugdíjasnak ugyanis már nemcsak a 4 százalékos egészségbiztosítási járulékot kell megfizetnie a bére után, hanem a 8,5 százalékos nyugdíjjárulékot is. Ezen felül jelentkezik az szja, ami ez esetben a legnagyobb terhet jelenti: az éves személyi jövedelemalapba ugyanis már nemcsak a havi fizetés, hanem a nyugdíj összege is beleszámít. Így mostantól a nyugdíj mellett megkeresett havi bér, plusz a havi nyugdíj, megszorozva az év 12 hónapjával adja azt az alapot, amelyből az szja-t levonják. Alapesetben – azaz a nem munkavállaló nyugdíjasoknál - a nyugdíj marad 0 kulcsos, vagyis mentesül személyi jövedelemadótól.

Némi ellentételezésként fogható fel, hogy a járulékfizetéssel további „nyugdíjjogokat” lehet szerezni. Minden munkában eltöltött nyugdíjas év – az éves rendszeres emelésen felül – a járulékalapot képező kereset 0,4 százalékával növeli a nyugdíj összegét.

Minimálbér-korlát

2008 elejétől lép életbe az a szabály, hogy – a 62 évesnél fiatalabb, munkát vállaló nyugdíjasok esetében – bizonyos jövedelemszint után a nyugdíjasnak le kell mondania a járandóságáról. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nyugdíj mellett dolgozó személy minden évben rendelkezik egy éves „keretösszeggel”, amely az év első napján érvényes minimálbér 12-szerese. Mindaddig, amíg az adott évi keresete ezen belül marad, korlátozás nélkül felveheti a nyugdíját is.

Ahogy azonban túllépi a „keretet”, a következő hónaptól az év végéig „szüneteltetnie” kell a nyugdíját. Ha a keretösszeget éppen decemberben lépi túl, akkor a decemberi nyugdíjat vissza kell fizetnie. E korlátozás azonban megszűnik a 62. életév betöltésekor. Mindez azokra vonatkozik, akik 2007. december 31. után mennek nyugdíjba. Az ekkor már saját jogú nyugdíjasok „türelmi időt” kapnak, esetükben ez a szabály 2010. január 1-jétől lép életbe. Természetesen csak úgy, ha akkor még nem múltak el 62 évesek.

Csökkentett járandóság

Jövőre lépnek életbe azok az új szabályok is, amelyek jelentősen csökkentik a 2008-ban induló nyugdíj összegét függetlenül attól, hogy valaki nyugdíj mellett még dolgozik-e vagy sem. Az induló nyugdíj kiszámításához figyelembe vett béreket ugyanis eddig csak azok személyi jövedelemadó-tartalmával kellett csökkenteni. 2008 elejétől azonban a járandóság alapjául szolgáló jövedelmeket először a keresetekből levont járulékok összegével mérséklik: ilyen „csökkentő tényező” az egyéni nyugdíjjárulék (jelenleg 8,5 százalék, illetve magánpénztári tagság esetén 0,5 százalék), a magánnyugdíjpénztári tagdíj (8 százalék), az egyéni egészségbiztosítási járulék (7 százalék) és a munkavállalói járulék (1,5 százalék). Ezeket a levonásokat a kereset megszerzésekor érvényes mindenkori szabályok szerint kell érvényesíteni.

Az így megfogyatkozott, járulékokkal csökkentett összegből második lépésben levonják még a személyi jövedelemadót is. Azaz a gyakorlatban 2008-ig a nyugdíjalapot úgy állapítják meg, hogy a mindenkori havi bruttó bérből levonják az szja-t, jövőre viszont már a következő képlet él: havi bruttó bér, mínusz járulékok, mínusz szja, azaz a mindenkori havi nettó bér képezi majd a nyugdíj alapját.

Jövőre valorizálunk

Némi ellentételezésként fogható fel a teljes valorizálás bevezetése. Ma a nyugdíj összegét – egy bonyolult módszerrel - az 1988. január 1-től a nyugdíjazásig elért keresetek átlagából számítják ki. Ennek során a régebbi, a maihoz képest alacsonyabb színvonalú kereseteket aktuális nominális szinten veszik számításba (kiszámítják az akkori nyugdíj jelenértékét, vagyis például növelik az infláció mértékével). Ez a valorizálás.

A ma alkalmazott módszer a részleges valorizálás – az újítás tükrében itt a részlegesen van a hangsúly: ha valaki 2008. január 1-jén megy nyugdíjba, 1988. és 2007. közötti kereseteit e szerint úgy kellene valorizálni, hogy az 1988-2004-es időszakban elért keresete 2006-os szintűre emelkedne, a 2005-ös, a 2006-os és a 2007-es pedig maradna eredeti nagyságában. A 2008-as új, teljes valorizációs szabály szerint viszont az 1988. és 2006. közötti keresetek mindegyike 2007-es szintűre emelkedik. Ez az intézkedés egy leheletnyit növeli a jövőre induló nyugdíjak színvonalát.

Ugyancsak 2008 elején lép életbe az a szabály, amelyet a kormányzati kommunikáció a hosszabb szolgálati idő pozitív elismeréseként definiál. Az intézkedés 40 év szolgálati időn túl minden további szolgálati évre a jelenlegi 1,5 százalék helyett 2 százalékos többletet biztosít az úgynevezett nyugdíjskálán. Vagyis: például 42 munkával eltöltött év után jelenleg a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset 80, plusz kétszer 1,5, azaz 83 százaléka a nyugdíj. 2008-tól ez a mérték 80, plusz kétszer 2, azaz 84 százalék lesz.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Még a felmondásokat sem kapják meg az elbocsátott dolgozók a Heves vármegyében működő multicégtől

A vállalattól 165 munkavállalót bocsátanak el, akiknek a június 10-én esedékes májusi bérkifizetésük is elmaradt. Teljes cikk

Gyógyítás helyett megelőzés – így küzdenek a munkahelyi hiányzások ellen a vállalatok

Egy friss kutatás szerint a munkaadók majdnem fele egészségügyi és jóléti juttatásokat használ, hogy a dolgozók hamarabb visszatérjenek a munkába. Teljes cikk

Minőségi munkahelyek kialakításáról szóló szabályokat állít össze az Európai Bizottság

Magyarországra is kötelezően érvényes minőségi munkahelyek kialakításáról szóló szabályokat állít össze az Európai Bizottság, a... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek