kapubanner for mobile

Ha megítélik a rokkantellátást, megkapom visszamenőlegesen az egészségügyi hozzájárulást?

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Főállásban foglalkoztatott munkavállaló vagyok, a napokban járt le a 15 nap + 1 év betegszabadságom és a törvényben szabályozott maximális táppénzes időszakom. Munkaszerződésem tovább él, szerencsémre a munkáltatóm (egyelőre) nem válik meg tőlem. Elindítottam a megváltozott munkaképességűeknek adható rokkantsági ellátási igényemet, daganatos betegként bizonytalan, képes leszek-e még valaha dolgozni. Kérdésem az lenne, hogy az egészségügyi hozzájárulást törvény szerint ilyen esetben kinek kell fizetni? Ha a rokkantsági ellátást pár hónap múlva visszamenőlegesen megítélik, a befizetett összeg visszajár-e annak, aki befizette? A rokkantsági ellátásból levonásra kerül-e az egészségügyi hozzájárulás?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A táppénzes időszak lezárultával annak ellenére, hogy továbbra is munkaviszonyban áll, a keresőképtelensége miatt munkabért nem kap, biztosítása szünetelni fog. A társadalombiztosítás ellátásairól és annak fedezetéről szóló törvény értelmében, amíg megváltozott munkaképességéről nem rendelkezik igazolással az egészségügyi szolgáltatási járulékot saját magának kell megfizetnie. A kötelezettség bejelentésére a 16T1011 NAV által rendszeresített nyomtatvány szolgál, melyet papír alapon 2 példányban vagy elektronikus úton kell benyújtani. A papír alapon történő bejelentés teljesíthető bármelyik megyei (fővárosi) állami adó- és vámhatóságnál. A jogszabály arra is lehetőséget ad, hogy a járulékfizetést az Ön hozzájárulásával más személy vagy szerv, akár a munkáltatója átvállalja Öntől. A járulékfizetés átvállalása az állami adóhatóság jóváhagyásával válik érvényessé.

Ha az illetékes hatóság erre vonatkozó igazolása szerint az Ön munkaképesség-változásának mértéke az 50 százalékot eléri, jogosulttá válik egészségügyi szolgáltatásra egészségügyi szolgáltatási járulék, valamint egészségbiztosítási járulékfizetés nélkül. Az Ön, mint megváltozott munkaképességű személy részére megállapított ellátásból, legyen az rehabilitációs ellátás vagy rokkantsági ellátás, egészségügyi szolgáltatási járulék, valamint egészségbiztosítási járulék nem kerül levonásra.

Amennyiben Ön a munkaképesség változása miatt jogosulttá válik egészségügyi szolgáltatásra, az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége megszűnik, melyet szintén a 16T1011 nyomtatványon kell bejelenteni, s a bejelentéssel egyidejűleg csatolni kell az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot igazoló okiratot. Ennek alapján az adóhatóság megállapítja a már megfizetett egészségügyi szolgáltatási járulék összege és a fizetési kötelezettség megszűnése szerint a járulékkülönbözetet. Túlfizetés esetén a járulék összege visszaigényelhető.

Aki válaszol:

Adózással, bérszámfejtéssel, könyveléssel kapcsolatos szakértő - UCMS Group Adózással, bérszámfejtéssel, könyveléssel kapcsolatos szakértő - UCMS Group

A UCMS Group Hungary (korábban HeziHold Kft.) 1995 óta működik a magyar piacon. A UCMS Grouphoz való 2008-as csatlakozással vált Közép-Kelet Európa egyik legjelentősebb könyvelési, bérszámfejtési és HR adminisztrációs szolgáltatójává. A cég jelen van Magyarország mellett Lengyelországban, Romániában, Oroszországban és Ukrajnában - összesen 12 irodával - valamint kiterjedt partnerhálózattal egész Európában.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek