Kilábalás a válságból: csak a munka segíthet
Az Alpok-Adria Munkaközösség Európa Fórum "Világválság - Új világ" című konferenciáján az Európai Unió versenyképességének megőrzése és Európa munkaerő-piaci kihívásai kerültek a középpontba.
Az Alpok-Adria Munkaközösséget 1978-ban alapították, a szervezet célja az egymással határos régiók baráti, nem hivatalos kapcsolataik egy szervezetben történő intézményesítése világosan meghatározott feladatokkal és célokkal. Az idén Vas megyében megrendezett konferencia fő témája az Európai Unió előtt álló munkaerő-piaci kihívásokra adható válaszok, a K+F beruházások fejlesztése és a régiók közötti együttműködésekből fakadó előnyök kihasználásának lehetséges formái voltak.
Dr. Vadász Péter, az MGYOSZ társelnöke beszédében elmondta, Magyarországon jelenleg a munkaerőpiac komoly diszfunkciókat mutat összehasonlítva más európai gazdaságokkal. Míg az egész Unió tekintetében a 18-64 éves kor közötti lakosságot vizsgálva nálunk a legalacsonyabb a dolgozók aránya, a munkaórák tekintetében a 3. helyen vagyunk, vagyis lényegében kevesen dolgoznak nagyon sokat.
A rossz mutatók mögött komoly strukturális problémák vannak. Dr. Vadász Péter szerint a versenyképesség egyik legfontosabb tényezője a rugalmas munkaerőpiac és a szakképzett, jó minőségű munkaerő, ami napjainkban sajnos Magyarországon nem minden esetben áll a cégek rendelkezésére. Mindez az MGYOSZ társelnöke szerint egyenesen következik az oktatási rendszer hibáiból.
Jelenleg a szakképzés Magyarországon nem jelent vonzó alternatívát a fiatalok számára. Ugyanakkor a felsőoktatás túlsúlya a diplomák elértéktelenedéséhez vezet, ezért egyre idősebben lépnek be az emberek a munkaerő-piacra, ráadásul sokszor valódi, piacképes tudás nélkül. Az oktatási rendszer átalakítása és a szakképzési rendszer újjáépítése elengedhetetlen az ország versenyképessége szempontjából, ezért a kormány ilyen irányú törekvéseit az MGYOSZ is támogatja. fejtette ki véleményét dr. Vadász Péter.
A munkaerő-piaci folyamatok mellett a K+F és az innovatív beruházások ösztönzése volt az a téma, amely több alkalommal felmerült a konferencián. Ezzel kapcsolatban dr. Vadász Péter elmondta, a kormány nemzeti intézkedési tervében 2020-ig a jelenlegi 1%-ról 1,8%-ra kívánják emelni a GDP-arányos K+F ráfordításokat, amivel az MGYOSZ is egyetért, ugyanakkor emellett szükség van a kutatási intézményrendszer hazai tökéletesítésére, fejlesztésére is. Az innováció egy fontos területe az energiafelhasználás hatékonyságának növelése, amiről szintén szó esett a konferencián.
Dr Vadász Péter szerint a fosszilis energiában szegény Magyarország számára az energia előállításának és szállításának modernizációja és a megújuló energiaforrások arányának növelése mellett kiemelten fontos az energiafelhasználásban levő megtakarítási lehetőség: jelenleg fajlagosan, egy négyzetméter lakóterületre, a magyar háztartások kétszer annyi energiát fogyasztanak, mint az EU átlaga. Az MGYOSZ társelnöke szerint az importfüggőség enyhítésén túl a hatékonyabb energiafelhasználás enyhítheti az építőipar gondjait, elősegítheti a berendezések, építőanyagok magyarországi innovációját egyaránt.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Januártól nemcsak a harminc év alattiak teljes szja-mentessége lépett életbe, hanem a negyven év alatti kétgyermekes anyák is beléptek az szja-mentes... Teljes cikk
Sulyok Tamás köztársasági elnök fizetése csaknem félmillió forinttal emelkedik. Teljes cikk
A 2024-es 32,2 százalékos, majd a 2025-ös 21,2 százalékos emelés után újabb 10 százalékkal emelkedik a tanítók, a tanárok és az óvónők bére -... Teljes cikk
- Újabb 10 százalékkal emelkedik a szakképzésben oktatók bére januártól 3 hete
- Valós emelés a nyugdíjaknál, duplázás a családi pótléknál – erre készülne a Tisza-kormány 1 hónapja
- Robbanás előtt a magyar oktatás: az AI miatt eltűnhetnek a tantárgyak és a tantermek 1 hónapja
- HR forradalomból HR válság? Így verheti szét az AI a szakmát 1 hónapja
- HR kiégés: így teszi tönkre magát és a szervezetet is a HR-es 2 hónapja
- Világszintű pályakezdőválság: miért a Z generáció lép be a legnehezebb a munkaerőpiacra? 2 hónapja
- Elképesztő, mi lett az új luxus: emberrel beszélni egy ügyfélszolgálaton 2 hónapja
- "Utálom ezt a bértáblát" – Takács Péter szerint változhat az orvosok fizetése, ha nyer a Fidesz 3 hónapja
- Európa-bajnok lett Magyarország kínai beruházásokban 3 hónapja
- Munkahelyteremtés a középpontban: 260 új állás született Ózdon 3 hónapja
- Tovább bővül a szakképzés: 15 milliárd forint a fiatalok és felnőttek képzésére 4 hónapja
A tudás törvényei: a megértés kulcsa