Lehetőség, s nem teher a fogyatékkal élők foglalkoztatása

A fogyatékkal élő és megváltozott munkaképességű emberekről való gondoskodás messze túlnő a gazdasági érdekeken, a társadalomnak alapvető kötelessége, hogy sajnálgatás helyett a rászorulók számára lehetőséget teremtsen meglévő képességeik fejlesztésére és kibontakoztatására - hangoztatta Tarcsi Gyula, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára Szombathelyen egy osztrák-magyar munkaügyi konferencián.

A szakállamtitkár szavai szerint a munkaképesség megváltozásánál korábban egyfajta orvosi megközelítésből azt vizsgálták, hogy ki milyen képességét veszítette el. Ennek nyomán terjedt el a "leszázalékolás" kifejezés. "Ezt a gondolkodást meg kell fordítani, azt kell vizsgálni, hogy kinek milyen képességei vannak, illetve milyen képességeket lehet a meglévőkhöz tanulással, képzéssel hozzáadni" - mondta. Rámutatott: ez pozitivista megközelítés, amely egyszerre épít az egyén aktivitására és a társadalom segítségére.

Magyarország foglalkoztatási mutatói a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásában is alatta maradnak az uniós átlagnak, hiszen míg az Európai Unióban a foglalkoztatási arány 40-50 százalékos, addig nálunk csak 9-18 százalék között mozog. "Emberi és gazdasági érdekünk, hogy ez az arány megváltozzon" - mondta. (Április 15-én Szemléletjavító Szalont nyitott Budapesten a magyar optikusokat tömörítő Opticnet. Az egyesülés közel tízmillió forint értékben adományozott szemüveget a rászorulóknak.)


Egyénre szabott szolgáltatás



A Szombathelyen 14. alkalommal megrendezett Osztrák-Magyar Munkaügyi Konferencián az idén a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatásának kérdéseit vizsgálta a több mint háromszáz résztvevő, munkaügyi és foglalkoztatási szakember.

Günther Steinbach az Osztrák Munkaerőpiaci Szolgálat elnöke hangsúlyozta: a döntéshozók célja a foglalkoztatási rehabilitációval mindkét országban az, hogy a fogyatékkal élők és a megváltozott munkaképességűek az úgynevezett elsődleges munkaerőpiacon tudjanak elhelyezkedni. Tájékoztatása szerint Ausztriában a munkaképes lakosság 8-10 százaléka, mintegy 800 ezer ember él valamiféle fogyatékkal. Elmondta, hogy az osztrák cégeknek minden 25 munkavállaló után kell egy megváltozott munkaképességű embert foglalkoztatniuk, vagy kompenzációt fizetniük.

Pirisi Károly, a magyar Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgatója előadásában a komplex és egyénre szabott szolgáltatások mellett érvelt, elmondása szerint a kormány ennek az elvek mentén vezette be a rehabilitációs járadék rendszerét.
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Beindult a tűzoltórendszer, 56 munkás hagyta el az akkumulátor-gyár területét

Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk

Egy hónapig lehet még kérni az szja-bevallás tervezetének postázását

Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk

A DK felszólítja Csányi Sándort, hogy fejezze be az OTP-nél a tömeges kirúgásokat

Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk