német 

Német alternatíva a munkanélküliségre

A német gazdaság egyre mélyebbre csúszik a recesszióba. Megoldásként a Szövetségi Munkaügyi Hivatal az állásukat vesztett dolgozókat ideiglenesen államilag támogatott „transzfer-cégeknél” helyezné el.

A munkanélküli segélyeket is folyósító Szövetségi Munkaügyi Hivatalban a közelmúltban olyan javaslat született, aminek értelmében állami cégeket kell létrehozni, amelyek ideiglenesen alkalmaznák az elbocsátások áldozatit.

Soha nem látott recesszióval számolnak a német bankok
Nő a munkanélküliség az EU-ban Eddig a német vállalatok főleg a munkaidő megkurtításával reagáltak a rendelésállomány drasztikus csökkenésére. A jelenleg is érvényes konstrukcióban az állam támogatja a foglalkoztatás átalakítását, a műszakok megrövidítését. Csakhogy a programok jelentős része a tervek szerint a nyár folyamán

A Daimler - a Mercedes gyártója - egyike azon vállalatoknak, amelyek éltek a rövidített munkaidő nyújtotta lehetőséggel. A vezérigazgatója, Dieter Zetsche azonban már figyelmeztetett: nem tudják elkerülni az elbocsátásokat, ha a válság tartósnak bizonyul.

Transzfer-cégeknél dolgozhatnának

A Szövetségi Munkaügyi hivatal most azt fontolgatja, hogy olyan „transzfer-cégeket” hozzanak létre, ahol „parkoltatni” lehet az állástalanná váló embereket. A tervek szerint ezeket a cégeket az állam finanszírozná. A dolgozók eredeti bérük kétharmadáért dolgoznának a terv szerint, akár két éven át, miközben társadalombiztosításukról is gondoskodna a költségvetés.

E vállalatok egyúttal átképzéseket is biztosítanának a munkavállalóknak. Az egész koncepció mögött az a feltételezés húzódik meg, hogy eredeti cégeik majd újra igényt tartanak elbocsátott dolgozóikra, mihelyst az üzleti körülmények jobbra fordulnak.

Az elképzelést támogatják a szakszervezetek és a munkaadói szövetségek is. Ezt azonban el kell fogadnia a parlamentnek is, és egyelőre bizonytalan, hogy a kormányoldal a javaslat mellé áll-e. A német Munkaügyi Minisztérium a legújabb információk szerint a rövidített munkaidős rendszer időtartamának két évesre bővítésén gondolkozik.

Németországban egyelőre 3,6 millió embernek nincs munkája, és csak a csökkentett munkaidő bevezetésének köszönhetően nincsenek többen. Közgazdászok szerint ez a szám már az idén gyorsan emelkedni fog, jövőre pedig akár ötmilliónál több munkanélküli is lehet az országban.
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek