kapubanner for mobile

Természetben fizetnék ki a portugál munkavállalókat

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

A portugál munka törvénykönyvének egy tervezett módosítása szerint a dolgozók mindenképpen természetbeni juttatásban kapnák fizetésük egy részét - járt utána a Népszabadság.

Portugáliában a természetbeni juttatás több szektorban is hagyományosan elfogadott gyakorlat: a halászok a kifogott halak egy részét, a pékségek dolgozói napi kenyéradagjukat vihetik haza, míg a vendéglátásban az étkezés lehetőségét kalkulálják bele a kifizetett bérbe. A cégek többsége továbbá szokásos béren kívüli juttatásokban is részesíti dolgozóit, legyen az étkezési jegy, egészségügyi biztosítás, gépkocsi- vagy mobiltelefon-használat. Egy bánya dolgozói például nemrégiben azért hördültek fel, mert megvonták tőlük harminc évvel ezelőtt kiharcolt juttatásukat: a napi tejadagjukat.

A 2003-ban elfogadott portugál munka törvénykönyvében is létezik a természetbeni juttatás intézménye, azzal a kitétellel, hogy alkalmazásába a dolgozónak is bele kell egyeznie. A tervezett módosítás azonban megszüntetné ezt a „kiváltságot”. Az új munkatörvényekről a kormány már meg is egyezett a munkaadói szervezetekkel és az UGT szakszervezettel (a legnagyobb, a kommunista párthoz közel álló CGTP szakszervezet kívül maradt az egyezségen), de az UGT szerint ez a módosítás nem szerepelt az általuk elfogadott tervezetben.

Jogi szakértők szerint bizonyos szektorokban komoly problémákat eredményezhet, ha a munkáltató önkényesen rendelkezhet a természetbeni juttatás alkalmazásáról, elvileg ugyanis így az is előfordulhatna, hogy a munkaadó úgy emeljen fizetést, hogy a különbséget természetbeni juttatással egyenlíti ki. Mindazonáltal a törvénymódosítást nem biztos, hogy megszavazzák, tekintve, hogy a CGTP fennen hangoztatja, hogy elutasítja az új rendelkezést.

Népszabadság
  • 2026.09.11BCM - Üzletmenet-folytonosság menedzsment képzés Az intenzív, workshop jellegű program célja, hogy a résztvevők képessé váljanak egy ISO 22301:2019 alapú üzletmenet-folytonossági irányítási rendszer (BCMS) tervezésére, bevezetésére és fenntartására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.11Kockázatmenedzsment képzés A kockázatmenedzsment rendszer működésének és elemeinek áttekintése az ISO 9001 szabvánnyal összhangban. A központi kockázatirányítás rendszerének áttekintése, amely egységesen összefogja és integrálja a különböző jellegű szakterületi kockázatok kezelését.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.17Vezetői képzés - Készségfejlesztés modul (A) Képzésünkkel a résztvevők vezetői tudásának és készségeinek fejlesztésére, valamint a szervezetekben használt irányítási, problémamegoldási, és hatékonyságnövelési témakörökre fókuszálunk. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek