kapubanner for mobile
Megjelent: 21 éve

Tilos lesz a munkahelyi dohányzás?

Átlagosan 2400 szál cigarettát szív el egy magyar állampolgár évente, míg az alkalmazásban állók 31 % -a dohányzik. Éppen ezért az uniós előírásoknak megfelelően 5 éven belül beszüntetik a dohányreklámokat és további szigorítást vezetnek be a munkahelyi előírásokban is.

Az ÁNTSZ munkaegészségügyi osztályának tájékoztatása szerint a tavalyi év folyamán 11404 munkahelyet és 20330 közforgalmú helyet ellenőriztek, míg közel 18,5 millió forintot róttak ki nem megengedett cigarettázás miatt, illetve a nem megfelelően szeparált cigaretta-helyiségek miatt.

2001 óta a Nemzeti népegészségügyi program kiemelt feladata a dohányzás visszaszorítása, amelynek keretében a jelenleg is futó "Ciki a cigi" elnevezésű médiakampány és az óvodai dohányzás-megelőzési program is szerepel. A munkahelyek tekintetében azonban sokkal komolyabb lépésekre készülnek, mivel a felmérések szerint az egészségügyi-, oktatási-, és sportintézmények alkalmazottainak is 27 %-a dohányzik, míg a többi helyen a munkavállalók 31 %-a dohányos. Ennek értelmében a jelenlegi 99.évi XLII. törvényben megszabott, nemdohányzók védelméről szóló szabályok helyét az elkövetkezendő öt évben uniós normák fogják átvenni, így például a már Írországban és Norvégiában bevált gyakorlatként kezelt teljes dohányzási tilalmat szeretnék elsősorban megvalósítani. Ez azt jelentené, hogy sem dohányreklámokat, sem pedig a dohányzást nem engedélyeznék munkahelyen, közterületen, szórakozóhelyen és kocsmákban.

Mint azt Markosz Kiprinau az Európai Bizottság egészségügyi biztos-jelöltje mondta: ötéves munkájának elsődleges célja lesz az ír és norvég szabályozást követő uniós irányelv gyakorlatban történő foganatosítása. Bár a jelenlegi magyar törvényi szabályozás szerint a reklámozás és a munkahelyi dohányzás bizonyos formában megengedettek, annyi bizonyos, hogy nem kell sokáig várni az új szabályozásra annak, aki a munkahelyén is tiszta levegőhöz szeretne jutni.



Az Életforma cikke nyomán
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek