Több tízezer diák veszthette el munkáját az elmúlt hetekben, 17 ezren kattintottak egy álláshirdetésre

Bezuhant a diákmunka Magyarországon, felére esett vissza az elérhető munkák száma. A cégek a járvány miatt először a diákokat küldték el.

images

images

Tízezres nagyságrendben veszíthették el munkájukat a diákok az elmúlt hetekben - írja a G7.hu. A Fürge Diák jogi és kommunikációs igazgatója, Simon Balázs szerint évente mintegy 90-100 ezer egyetemista és főiskolás végez diákmunkát. „A diákmunka összetétele gyakorlatilag leképezi a magyar gazdaságot” - mondta. A koronavírus megjelenése óta azonban számos cég kénytelen volt elbocsátani diákmunkásait. „“Legelőször mindig a diákoktól szabadulnak meg a cégek, mert semmilyen kötöttségük nincs. A diák meg nem rendelésével semmilyen plusz költsége nincs a vállalatoknak”” - hívta fel a figyelmet Simon Balázs, hozzátéve, hogy a gyárakból jelentős számban küldhettek el diákokat márciusban, amikor szinte lenullázódtak a megrendelések.

A Fürge-Diáknak az előző évhez képest 30-40 százalékkal esett vissza a forgalma márciusban, áprilisban pedig “beestek 50 százalék alá”. Hasonló csökkenésre számít az ország második-harmadik legnagyobb iskolaszövetkezetével rendelkező Prohuman is. “Eddig szerencsések is volt, mert a diákjaink nagy része gyakornokként dolgozik szellemi munkakörben, a válság pedig elsősorban a fizikai dolgozókat, a kereskedelmet és a vendéglátást érintette erőteljesen” - mondta a portálnak a cég ügyvezető igazgatója, Juhász Csongor. Úgy tudja, 40-50 százalékkal csökkent az elérhető diákmunkák száma, azaz több tízezer diák maradt munka nélkül az elmúlt hónapokban. Ha év végéig nem változik a helyzet, százezerhez közelíthet azoknak a száma, akik nem tudnak diákmunka révén pénzt keresni.

A profession.hu-nál márciusban 50-60 százalékkal csökkent a diákoknak szánt álláshirdetések száma, számolt be róla a portál üzletfejlesztési vezetője, Tüzes Imre. Mint elmondta, a tanulók egy ideig nem mertek munkát vállalni, április végén azonban sokan ismét elkezdtek diákmunkát keresni. Bár a hirdetések száma is elkezdett nőni, az nem volt arányban a munkakereső diákok számával. Egy ételfutár diákmunka-hirdetésre például 17 ezren kattintottak.

A diákmunka területén is nőttek a fizetések, Budapesten tavaly nettó 935-1105 forintos órabért lehetett keresni, egy balatoni gyorsétteremben pedig akár 1400 forintot is. Simon Balázs szerint a diákoknak minél hamarabb el kell kezdeniük jelentkezni a nyári munkákra, mert nem lesz annyi, mint az előző évben.

G7.hu
fotó: pixabay
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Gulyás Gergely: heteken belül megkapják 150 ezer forintos juttatásukat a pedagógusok

Heteken belül elutalják a tanároknak azt a 150 ezer forintos juttatást, amiről az e heti kormányülésen született döntés - közölte a csütörtöki... Teljes cikk

Ennyi személyi kölcsönre elég a magyar átlagfizetés

Egy friss számítás szerint az átlagkereset mellett akár egy 15 millió forintos személyi kölcsön törlesztése is vállalható lehet, de csak... Teljes cikk

Kutatás: ezek a leggazdagabb és a legszegényebb európai országok

A leggazdagabb és a legszegényebb országok közötti különbség Európán belül több mint hússzoros, az EU-n belül pedig több mint tízszeres. Teljes cikk